Na remont Nowej Podgórnej trzeba jeszcze poczekać

Historia ulicy Podgórnej w Poznaniu jest nadal bardzo burzliwa. Szansa na odbudowę Nowej Podgórnej odwleka się w czasie, gdyż stan kamienicy nr 7 jest tragiczny. Mimo pojawienia się nowego inwestora Structure Capital, który zamierza zrewitalizować budynek oraz dokupił nieruchomość w dużo lepszym stanie przy ulicy Podgórnej 9, sytuacja rewitalizacji inwestycji Nowa Podgórna okazuje się wciąż skomplikowana.

– Kamienica przy Podgórnej 7 jest w bardzo złym stanie technicznym, dlatego też z powodów bezpieczeństwa zostały wstrzymane prace, by nie doprowadzić do katastrofy budowlanej. W związku z tym, że kamienica była nieużytkowana przez ponad 20 lat, zaczęła niszczeć – przeciekający dach, brak ogrzewania oraz wcześniejsze podupadanie obszaru Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia od czasu II wojny światowej, doprowadziły do tego, iż kamienica zaczęła popadać w ruinę. W ostatnim czasie dodatkowo zabezpieczono inwestycję. Stąd też inwestor zlecił ekspertyzy, które mają na celu ustalenie w jakim stopniu uda się zachować kamienicę. Jest to bardzo trudne, gdyż opuszczone przez szpital kamienice na przestrzeni wielu lat niszczały. Co więcej, ostatnia z nich w ciągu zabudowy ulicy Podgórnej rozpada się i stwarza zagrożenie dla przechodniów. Dlatego pojawia się dylemat, którego rozwiązanie zależeć będzie od oceny konstrukcyjnej – komentuje prof. dr habil. inż. arch. Danuta Kłosek-Kozłowska, wieloletnia przewodnicząca Komitetu Sterującego „Ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego” przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez długie lata poznańska ulica Podgórna, jak i jej zabudowa, z braku remontów uległa degradacji. 10 lat temu pojawił się inwestor, który planował zrewitalizować kamienicę przy Podgórnej 7. Niefortunnie inwestycja, mimo uzyskanych wówczas pozwoleń na budowę, straciła tę szansę – została skazana na niszczenie, gdyż nie były prowadzone żadne poważne prace remontowe. Kamienica niezabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi popadała w ruinę i obecnie jest w bardzo złym stanie technicznym.

fot. materiały prasowe