Najdroższe nieruchomości na mapie Warszawy.

Stolica Polski pozostaje stale niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o ceny nieruchomości. Dotyczy to zarówno nieruchomości komercyjnych, jak również nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Warszawa słynie z drogich nieruchomości. Wiele przedsiębiorstw jak również osób prywatnych ceni jednak stolicę na perspektywy, jak i prestiż lokalizacji. Warszawa – jak każde miasto – posiada mniej, oraz bardziej prestiżowe lokalizacje.

Silna pozycja rynkowa Warszawy

Warszawa, jako stolica kraju a także stolica województwa mazowieckiego, jest najdroższym z miast – zapłacimy tu najwięcej za metr kw. biura, domu czy mieszkania. Wciąż zmieniająca się na rynku sytuacja zdaje się pomijać Warszawę. Tutaj bowiem ceny pozostają niewzruszenie wysokie, a w ostatnim czasie analitycy rynku odnotowali również wzrosty cenowe.
Warszawa liczy aż 18 dzielnic – są to: Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Praga-Północ, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów.

Najdrożej na warszawskim Śródmieściu

Zdecydowanie najwięcej zapłacimy w dalszym ciągu w ścisłym centrum miasta. Śródmieście, którego powierzchnia liczy 15,57 km, odznacza się najwyższymi cenami ofertowymi nieruchomości na rynku warszawskim. Ceny za metr kwadratowy w przypadku rynku mieszkaniowego przekraczają na warszawskim Śródmieściu 10-11 tys. złotych. Skąd tak wysokie ceny? Należy mieć na względzie, że średnia cenowa wynika m.in. z dużej – i stale rosnącej – liczby luksusowych apartamentów w ścisłym centrum miasta. Ceny ekskluzywnych mieszkań podbijają średnią rynkową, jednak mimo wszystko także zwykłe mieszkania z rynku deweloperskiego odznaczają się bardzo wysokimi cenami.

Śródmieście przyciąga kupujących z różnych względów. Jednym zależy na bliskości ścisłego centrum i szybkim dostępie do różnych istotnych punktów miasta. Jeszcze inni cenią dzielnicę Śródmieście za jej historyczny charakter. Do dziś zachowały się tam bowiem unikalne zespoły zabytkowe oraz place, m.in Plac Teatralny. Śródmieście przepełnione jest nieruchomościami mieszkalnymi oraz rezydencjalnymi, które swoje korzenie mają w okresach baroku a także klasycyzmu. Historyczna magia dzielnicy przeplata się z jej wartościami mieszkalnymi, m.in. bogatej infrastrukturze, dobrej komunikacji miejskiej oraz bliskości ścisłego centrum miasta.

Inne popularne dzielnice Warszawy

Bardzo popularną dzielnicą jest także Wola, która położona jest w lewobrzeżnej części miasta. Dzielnica ta jest większa od Śródmieścia i liczy 19,26 km. Ceny za metr kw. nieruchomości oscylują tutaj w granicach 9,5-10 tys. złotych. Wola z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym regionem na mapie Warszawy.

Kolejną dzielnicą należącą do warszawskiej elity cenowej jest Mokotów. Dzielnica ta ma powierzchnię 35,42 km. Mokotów jest największą dzielnicą Warszawy pod względem liczby ludności. Ceny oscylują tutaj wokół 9 tys. złotych za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż.

W prawobrzeżnej części Warszawy odnotować można zdecydowanie niższe ceny nieruchomości.
Najtaniej jest w prawobrzeżnej dzielnicy Rembertów. Mieszkania można kupić tutaj w cenie średnio około 6-7 tys. złotych za metr kwadratowy.

Dzielnica Rembertów ma powierzchnię 19,3 metrów kw. Nie jest więc najmniejszą z dzielnic w kontekście powierzchni, jednak jest najmniejszą dzielnicą Warszawy pod względem liczby ludności.
Natomiast najmniejszą dzielnicą w Warszawie pod względem powierzchni jest dzielnica Żoliborz, która ma powierzchnię 8,47 km.

Warszawa, będąc stolicą kraju, jest także najbardziej prestiżową lokalizacją na mapie Polski. Cenią ją zarówno inwestorzy, jak i prywatne osoby, chcące zamieszkać w tym właśnie mieście. Aby jednak zakotwiczyć się w wybranej lokalizacji, osoby takie muszą liczyć się z dużymi wydatkami.

 

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna Komercja24.pl