Najemcy z sektora usług dla biznesu nie zwalniają tempa

2014 był kolejnym rokiem dynamicznego rozwoju sektora usług dla biznesu w Polsce. Centra usług z kapitałem zagranicznym wynajęły od początku roku na głównych rynkach biurowych poza stolicą ok. 268 000 mkw. To ponad 60% ogólnego popytu na biura na największych rynkach poza Warszawą.

Firma doradcza JLL podsumowała 2014 r. na głównych rynkach biurowych poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin) pod kątem zainteresowania i aktywności najemców z sektora usług dla biznesu.

Anna Młyniec, JLL: „Z danych JLL wynika, że centra usług z kapitałem zagranicznym podpisały w ubiegłym roku na największych rynkach biurowych poza stolicą umowy najmu na ok. 268 000 mkw., co stanowi ponad 60% popytu zarejestrowanego poza Warszawą. To lepszy wynik niż ok. 200 000 mkw. wynajęte w 2013 r. Aktywność najemców utrzymuje się w trendzie wzrostowym, co jest wynikiem systematycznego wzrostu zatrudnienia w centrach usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym, zlokalizowanych w największych polskich aglomeracjach. Firmy wraz z pozyskiwaniem nowych zleceń, transferem do polskich oddziałów obsługi coraz bardziej złożonych procesów i rozwojem swoich struktur, systematycznie rozszerzają wolumen zajmowanej powierzchni biurowej generując rozwój rynku”.

Piotr Dziwok, prezes zarządu Shell Polska, wiceprezes ABSL: „Według danych ABSL, zagraniczne centra usług dla biznesu zatrudniają w Polsce łącznie już ponad 130 000 osób. W całym kraju działa ponad 470 centrów prowadzonych przez 325 inwestorów, w tym takie firmy jak m.in. Shell, IBM, Capgemini, Samsung, Luxoft czy BNY Mellon. W sektorze od lat dominuje siedem miast: Kraków, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań oraz Łódź. Największą lokalizacją dla sektora usług dla biznesu w Polsce jest cały czas stolica Małopolski. Kraków zajmuje wiodącą pozycję pod względem zatrudnienia – w centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje tu 33 500 specjalistów”.

Stolica Małopolski przoduje pod względem poziomu zatrudnienia, a co za tym idzie – jest miastem, które notuje najwyższy poziom popytu na biura ze strony sektora usług dla biznesu.

Anna Bartoszewicz-Wnuk, JLL: „Najwięcej, bo prawie 100 000 mkw. sektor usług dla biznesu wynajął w Krakowie, a następnie Wrocławiu – niecałe 78 000 mkw. Jeśli chodzi o udział umów zawartych przez tę branżę w całkowitym popycie na biura w ubiegłym roku przoduje Wrocław – ponad 81% wolumenu kontraktów najmu podpisanych w stolicy Dolnego Śląska przypada na centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym, przed Krakowem – 69% i Łodzią – ponad 65%”.

Udział umów najmu zawartych w 2014 r. przez zagraniczne firmy z sektora usług dla biznesu w wolumenie popytu w największych aglomeracjach poza Warszawą.     Źródło: JLL, IV kw. 2014

wykres 1_ JLL

W 2014 r. największe umowy najmu podpisały takie firmy z sektora usług dla biznesu jak Infosys w Łodzi (21 000 mkw., Green Horizon), HP GBC we Wrocławiu (16 400 mkw., Dominikański) oraz Nokia Networks (14 000 mkw., West Gate). Udział sektora usług dla biznesu w powierzchni zajętej przez najemców w poszczególnych miastach kształtuje się na poziomie 54% w Krakowie, 47% w Łodzi, 40% we Wrocławiu.

fot. Silesia Business  Park, materiały prasowe