Najlepszy prezent dla pan, nie tylko na dzień kobiet – IKE lub IKZE

Ósmego marca zwykle obdarowujemy panie tulipanami. Expander radził, aby kobietom dać jeszcze jeden upominek, za który podziękują nam zapewne dopiero po wielu latach. Tym prezentem powinno być namówienie bliskich pań do założenia sobie Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Emerytury mężczyzn są aż o 45% wyższe niż kobiet. Dlatego powinny one szczególnie dbać o gromadzenie oszczędności z myślą o dalszej przyszłości.

Według ZUS emerytury wypłacane panom są aż o 45% wyższe od tych dla kobiet[1]. Mężczyźni dostają średnio 2 518 zł brutto, a kobiety 1 730 zł brutto. Przyczyną tej sytuacji jest to, że zwykle zarabiają one mniej, a więc naliczane są im niższe składki emerytalne. Dodatkowo, gdy przebywają na urlopie wychowawczym, nie są one odkładane w ogóle. Co więcej, dotychczas znacznie wcześniej niż mężczyźni przechodziły na emeryturę, a więc szacowany czas pobierania świadczenia był znacznie dłuższy. Aby pieniądze wystarczyły na dłużej emerytura musi więc być niższa.

Obniżenie wieku emerytalnego to emerytura niższa o 32%

Ten ostatni czynnik miało wyeliminować zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Rząd zapowiada jednak przywrócenie wieku emerytalnego do poprzedniego poziomu (60 kobiety i 65 mężczyźni). To z jednej strony cieszy płeć piękną. Z drugiej jednak oznacza znaczące obniżenie świadczenia. W uproszczeniu można policzyć, że jeśli emerytura wyniesie 1 500 zł i będzie wypłacana przez 15 lat (od 67 do 82 roku życia) to na ten cel potrzeba 270 000 zł. Jeśli ta kwota będzie musiała wystarczyć na 22 lata (od 60 do 82 roku życia), wielkość emerytury powinna spaść do 1022 zł, czyli aż o 32%.

Wiele kobiet stara się zabezpieczyć swoją przyszłość, choć oszczędzając niekoniecznie myślą o emeryturze. Według badania „Polak finansowym… singlem” przeprowadzonego na zlecenie Avivy, wynika, że znacznie częściej niż mężczyźni oszczędzają one z myślą o tak zwanej „czarnej godzinie”. Robi tak co trzecia z nich. Dodatkowo kobiety są systematyczne i konsekwentne. Niestety wciąż niewiele z nich korzysta z produktów przeznaczonych do oszczędzania na emeryturę.

IKE posiada tylko 6% pań, ale i tak jest ich więcej niż panów

Niezależnie od tego, czy panie będą przechodziły na emeryturę w wieku 60 czy 67 lat, i tak ich emerytura będzie niższa niż mężczyzn. Dlatego w ich przypadku tak ważne jest dodatkowe oszczędzanie na ten cel. Niestety okazuje się, że niewiele kobiet korzysta z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). W IV kwartale 2015 r. IKE posiadało ok. 448 000 kobiet, a IKZE jeszcze mniej, bo ok. 303 000. Dla porównania pracujących kobiet jest w naszym kraju ponad 7 milionów. Oznacza to, że IKE posiada ok. 6% aktywnych zawodowo pań, a IKZE zaledwie ok. 4%. Choć w ich przypadku potrzeba dodatkowego oszczędzania jest znacznie większa niż u mężczyzn, okazuje się, że otworzyły one niewiele więcej kont emerytalnych. Dla kobiet prowadzone jest 52% wszystkich IKE i 51% wszystkich IKZE.

Jakie korzyści da kobietom korzystanie z IKE i IKZE

Każdy sposób oszczędzania na emeryturę ma swoje mocniejsze i słabsze strony. IKE i IKZE mają jednak pewne zalety, których nie mają inne rozwiązania. IKE pozwala uniknąć podatku od zysków. Dzięki temu oszczędzając przez 30 lat po 500 zł miesięcznie na IKE zbierzemy o 43 364 zł więcej niż np. na koncie oszczędnościowym, które uzyska dokładnie takie same wyniki jak IKE. W przypadku IKZE korzyść polega na tym, że co roku będziemy otrzymywali zwrot podatku dochodowego. Odkładając po 405,50 zł miesięcznie (gdyż maksymalna kwota w 2016 r. to 4 866 zł rocznie) urząd skarbowy co roku zwróci nam 875 zł. Jeśli natomiast zarabiamy na tyle dużo, że płacimy podatek na poziomie 32%, zwrot wyniesie aż 1 557 zł. Zarówno IKE jak i IKZE są prowadzone w różnej formie. Może to być lokata bankowa, ubezpieczenie, fundusz inwestycyjny czy rachunek maklerski. Każda kobieta może więc znaleźć coś dla siebie.

Jarosław Sadowski

główny analityk firmy Expander