Nieruchomość to nie tylko dom

 m.paluch kadr

Magdalena Paluch / Property Journal

 

Posiadanie własnego mieszkania lub domu to marzenie każdego Polaka. W dzisiejszych czasach ceny nieruchomości są wysokie i niejednokrotnie zakup własnej nieruchomości wiąże się z dość sporymi wyrzeczeniami. Wysiłek i trud włożony w jej nabycie rekompensuje jednak widok własnego lokum i świadomość, że możemy urządzić je wedle własnego gustu. Poza samym domem czy mieszkaniem, należy jednak pamiętać o tym, co znajduje się wokół niego, czyli o terenach zielonych.

Jak było kiedyś

Dawniej Polacy nie przywiązywali tak dużej wagi do estetyki ogrodów, jak obecnie. Moda na urządzanie terenów zielonych wokół nieruchomości przyszła do nas z zagranicy. Polacy, którzy przywiązani byli do raczej działkowych ogródków, podpatrzyli u zagranicznych sąsiadów zupełnie odmienny styl aranżacji. Niegdyś ogrodami cieszyli się niemal wyłącznie właściciele domów i gospodarstw. Spełniały one jednak nie tyle funkcję estetyczną, co praktyczną. Sadzono dużo owocowych drzew oraz najróżniejszych warzyw. Dość popularnymi kwiatami, które można było zobaczyć niemal w każdym ogrodzie, były m.in. pnące róże oraz fuksje. Często urządzano w ogrodach wspólne grille lub pikniki. Polacy bowiem, zarówno kiedyś jak i obecnie, cenią sobie bardzo możliwość organizowania wspólnych spotkań w przydomowym zaciszu. Niemniej jednak ogrody od zawsze wymagały od swoich właścicieli dość sporo uwagi i pracy, przez co z czasem straciły nieco na swej popularności, gdyż właściciele zwyczajnie nie mieli wystarczająco dużo czasu, by zajmować się ich pielęgnacją.

Jak jest obecnie

Polacy coraz chętniej zaczęli urządzać swoje domy w nowoczesny i stylowy sposób. Coraz więcej uwagi zaczęto przywiązywać do wystroju wnętrz, w tym do drobnych elementów dekoracyjnych. O ile domy niejednokrotnie zapierały swym wyglądem dech w piersiach, o tyle ogrody wokół nich często pozostawiały wiele do życzenia. W pewnym momencie Polacy zaczęli jakby dostrzegać, że na ich nieruchomość składa się nie tylko dom, ale i jego otoczenie. Większą uwagę zwrócono na wygląd terenów przed domem. Polacy zaczęli traktować ogrody w sposób reprezentacyjny mając świadomość, że właściwie urządzony ogród zupełnie zmienia wizerunek całej nieruchomości. Często podczas próby sprzedaży domu inwestuje się w wygląd terenów zielonych, gdyż często jest to pierwsza rzecz, jaką potencjalny nabywca zobaczy. Nie trzeba dodawać, że estetyczne otoczenie zwiększa wartość całej nieruchomości.

Ponadto w sektorze ogrodniczym stale rozwija się rynek usługowy. Osoby, które nie mogą poświęcić swojemu ogrodowi odpowiedniej ilości czasu, mogą skorzystać z usług profesjonalistów. Poza usługami projektantów, którzy skupiają się na aranżacjach terenów zielonym, można skorzystać także z usług ogrodników. Zadbają oni o właściwe nawodnienie roślin, przystrzygą trawniki i będą czuwać nad właściwą pielęgnacją kwiatów, krzewów i drzew ozdobnych. Dzięki temu osoby, które nie mają odpowiedniej ilości wolnego czasu, by zadbać o ogród, wcale nie muszą rezygnować z jego posiadania.

Źródła ogrodowych inspiracji

Pasjonaci ogrodnictwa często samodzielnie projektują tereny zielone otaczające ich posesje. Polacy coraz chętniej sięgają po fachową literaturę i kolorowe czasopisma, które są dla nich cennym źródłem inspiracji. Rynek ogrodnictwa rozwija się z roku na rok, oferując swoim klientom coraz szerszy asortyment. Dzięki temu niejednokrotnie możemy zobaczyć finezyjnie urządzone tereny z pergolami, fontannami lub przyciętymi na kształt żywopłotami. Dość popularny swego czasu stał się styl orientalny, od dawna urzekający Europejczyków. Zwolennicy minimalizmu mogą urządzać swoje ogrody w prosty sposób, niewymagający wiele pracy podczas pielęgnacji. Natomiast osoby lubiące spędzać w ogrodach więcej czasu mogą eksperymentować z nowymi roślinami, by zyskać zróżnicowaną architekturę ogrodową. Jeszcze inni wolą urządzać ogrody tak, by móc w niedzielne przedpołudnie usiąść wygodnie na świeżym powietrzu z filiżanką kawy i delektować się widokiem oczka wodnego, kolorowych kwiatów itp.

Ogrody nie tylko przy domach

Do niedawna ogrodami mogli cieszyć się praktycznie tylko właściciele domów. Przed blokami i kamienicami można było zobaczyć zazwyczaj jedynie zadbane trawniki lub niewielkie kwietniki. Dziś jednak budownictwo mieszkalne wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przyszłych mieszkańców. Coraz częściej powstają zamknięte osiedla w niskiej zabudowie, otoczone malowniczą zielenią. W sercach takich osiedli powstają już nie tylko place zabaw dla dzieci, ale przede wszystkim miejsca relaksu. Sadzone są ozdobne krzewy i cieszące oko rabaty kwiatowe. Deweloperzy oferują również mieszkania parterowe z tarasami aranżowanymi na wspaniałe, zielone ogrody. Polacy coraz chętniej wybierają takie lokalizacje, gdyż poza wspaniałym mieszkaniem chcieliby mieć również miejsce, w którym mogliby wypocząć. Takim miejscem jest niewątpliwie własny ogród.

 

Property Journal  8-9/2013

 

Translate »