Nowi najemcy wybierają miasta regionalne
Dynamika wzrostu sektora biurowego nie słabnie. W bieżącym roku obserwujemy wzmożoną aktywność deweloperów zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. W stolicy już od kilku lat powstaje wiele nowych inwestycji, natomiast wyraźną tendencję rosnącą odnotowujemy w tym roku w miastach regionalnych. Należy zaznaczyć, że w miastach regionalnych jeszcze nigdy nie budowano tak dużo powierzchni biurowej – mówi Elżbieta Czerpak z firmy Knight Frank.
– Zasadniczą różnicę między miastami regionalnymi a stolicą widać po stronie popytu. Wolumen transakcji zawartych w 3 pierwszych kwartałach 2014 roku w Warszawie jest o 20% niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, natomiast w miastach regionalnych wynajęto o 8% więcej powierzchni biurowej niż w 3 pierwszych kwartałach 2013 roku. Jednak szczególną uwagę warto zwrócić na dysproporcję pomiędzy absorpcją netto na tych rynkach. W Warszawie, przy 420.000 m kw. powierzchni wynajętej w 3 pierwszych kwartałach 2014 roku, absorpcja netto wyniosła niespełna 100.000 m kw. Z kolei w 6 największych ośrodkach regionalnych wynajęto w tym okresie 270.000 m kw., ale absorpcja netto przekroczyła 220.000 mkw. Na uwagę zasługuje Kraków, gdzie absorpcja netto osiągnęła poziom niemal porównywalny z Warszawą (około 95.000 m kw.). Te dane pokazują, że tegoroczny popyt na powierzchnię biurową w Warszawie to przede wszystkim relokacje i renegocjacje umów najmu, natomiast nowe podmioty na rynku lub firmy rozszerzające swoją działalność w Polsce wybierały w tym roku głównie lokalizacje regionalne.
Ta sytuacja zaczyna mieć już swoje odzwierciedlenie na rynku inwestycyjnym, bowiem obserwujemy znaczący wzrost aktywności inwestorów na regionalnych rynkach biurowych. Co prawda, w minionym kwartale w miastach regionalnych przedmiotem sprzedaży były jedynie dwa budynki biurowe: Katowice Business Point, nabyty przez amerykański fundusz Starwood od Ghelamco w ramach transakcji portfelowej oraz Nokia R&D Centre, zakupiony przez WP Carey. Jednak zainteresowanie projektami biurowymi zlokalizowanymi poza Warszawą pozostaje wysokie. Pod koniec września 2014 przedmiotem negocjacji było 10 budynków biurowych w miastach regionalnych, o łącznej wartości powyżej 300 mln EUR. Należy podkreślić, że poszukiwane są przede wszystkim aktywa typu „prime” na największych rynkach regionalnych.
il. Nobilis Business House we Wrocławiu, inwestor ECHO Investment, mat. prasowe