Nowoczesność i tradycja – systemy klimatyzacji w zabytkowych budynkach

Projekt nowoczesnych systemów chłodzenia powietrza w wiekowych konstrukcjach, które często są pod nadzorem konserwatora, to nie lada wyzwanie. W zabytkowym budynku Urzędu Miasta w Katowicach zainstalowano bezprzewodowo sterowany i wydajny system klimatyzacji typu VRF. Realizacja mieści się przy jednej z najstarszych arterii miasta.

Budynek katowickiego Urzędu Miasta to dziedzictwo lokalnej architektury – w całości wykonany z czerwonej cegły powstał ponad 88 lat temu i od początku pełnił funkcję siedziby władz administracyjnych. Osiem pięter inwestycji łączy w sobie pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, gdzie wydajna instalacja systemu klimatyzacji o zmiennej ilości czynnika chłodniczego zapewni komfortowe warunki do pracy i przyczyni się do ochrony zabytkowych murów. Prace wykonawcze w rewitalizowanych budynkach to często pasmo niespodzianek – kruszący się tynk, nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja, niestabilne warunki termiczne czy niewielka przestrzeń na poprowadzenie instalacji, mogą zaskoczyć instalatorów i wymagają od nich elastycznego podejścia do realizowanych inwestycji.      

Nadszarpnięta zębem czasu konstrukcja, zmienna kubatura przestrzeni biurowych, archiwizacyjnych i konferencyjnych, a także przyjazne dla użytkowników zarządzanie jednostkami, to zmagania, których podjęli się specjaliści HVACR podczas realizacji w Urzędzie Miasta w Katowicach. Aby zapewnić najwyższe standardy w warunkach biurowych, wykorzystano nowoczesny system klimatyzacji komercyjnej TOSOT, działający w oparciu o technologię VRF. Rozwiązanie zapewnia komfort przy niskich kosztach eksploatacji, a wraz z szerokim wyborem jednostek non-modular, charakteryzujących się wysoką wydajnością, umożliwia projektowanie rozległych i efektywnych instalacji.

– W budynku zainstalowano 8 ściennych jednostek wewnętrznych – eleganckich urządzeń, które dzięki nowoczesnemu wzornictwu i kompaktowej konstrukcji są funkcjonalną ozdobą, a cichą pracą, porównywalną do szeptu, niepostrzeżenie dbają o nasz komfort. Wydajna obsługa jednostek to zadanie dla agregatu zewnętrznego – niewielkich rozmiarów urządzenia o bardzo dobrej wydajności chłodzenia i grzania. Nowoczesne systemy klimatyzacji typu VRF to elastyczne urządzenia, które znajdą zastosowanie w nowym, jak i starszym typie budownictwa. W projektach, które realizujemy, stawiamy na rozwiązania, które pozwalają zachować unikalne cechy budynku, a przy tym oferują użytkownikom szereg udogodnień, w tym m.in. pracę w niskich temperaturach, gorący start czy zaprogramowaną funkcję samoczyszczenia – mówi Sylwia Lenik, z TOSOT Polska.

Dzięki kompaktowym rozmiarom jednostki układu MINI są bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy przestrzeń instalacyjna jest z różnych powodów ograniczona – poszerza się spektrum możliwych konfiguracji i lepszego dopasowania do zastosowanych w budynku rozwiązań architektonicznych, gdy zamontowana jednostka dyskretnie wpasowuje się w estetykę inwestycji. Dodatkowo urządzenia pracują w szerokim zakresie temperatur – od -5 do +52°C w trybie chłodzenia, a także od -20 do +27°C w trybie grzania, utrzymując korzystny ekonomiczne pobór mocy na poziomie od 4.67 do 4.85 kW, których zaletami są również niskie koszty inwestycyjne instalacji. Wygodę w użyciu i obsłudze zapewnia dedykowany pilot zdalnego sterowania YAP1F, którego czytelny wyświetlacz i ergonomiczne przyciski gwarantują intuicyjną obsługę funkcjonalności i opcji sterowania klimatyzacją.

fot. TOSOT