Nowy trend: mikro-mieszkania – studencki hit?

W gorącym okresie poszukiwania lokum tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego, studenci coraz chętniej decydują się na mikro-mieszkania. Nowa w Polsce kategoria nieruchomości, która od lat podbija rynek np. w Wielkiej Brytanii, trafia w potrzeby osób rozpoczynających życie w dużym mieście.

Możliwość mieszkania w nowym „M” o powierzchni od 14 do 31 mkw. w centrum Warszawy, wykończonym oraz wyposażonym w meble i sprzęt RTV, zdecydowanie konkuruje z opcją życia w akademiku, w kawalerce w odległych dzielnicach czy z wynajmowaniem pokoju.

Na życie i inwestycję

„Zainteresowanie mikro-mieszkaniami lawinowo wzrosło w ostatnich dniach. Dużą grupę nabywców stanowią rodzice, którzy kupują pierwsze „M” dla dzieci rozpoczynających studia wyższe w stolicy oraz klienci kupujący tego typu nieruchomości na cele inwestycyjne z myślą o dobrej lokacie kapitału, zyskującej na wartości z biegiem lat” – mówi Marek Roefler ze spółki Dantex, która przed miesiącem uruchomiła w Warszawie sprzedaż pierwszych w Polsce mikro-mieszkań w pełni wykończonych i wyposażonych.

Dantex mikromieszkanie Wolska

Makro-korzyści

O popularności tego sektora nieruchomości decyduje dobre dopasowanie oferty do potrzeb młodych osób. Jak wynika z najnowszego raportu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, studenci w 2016 roku, w szczególności w stolicy, najchętniej wybierają lokum o wyższym standardzie, położone w centralnych dzielnicach lub blisko uczelni, a w kwestii wynajmu największym zainteresowaniem w Warszawie cieszą się kawalerki z czynszem za ok. 1200 zł – są one na tyle pilnie poszukiwanie, że w chwili pojawienia się oferty o takim parametrze, są niemal natychmiast rezerwowane. Mikro-mieszkania spełniają wszystkie powyższe kryteria.

Za wynajęcie 1 pokoju w nowym 2-pokojowym mieszkaniu na bliskiej Woli (45 mkw.) trzeba zapłacić ok. 1200 zł miesięcznie (ok. 2 400 zł za całe mieszkanie). Tymczasem średnia miesięczna rata za zakup 20-metrowej wykończonej i wyposażonej kawalerki w inwestycji Dantex (ok. 200 tys. zł na 30 lat) wyniesie ok. 1 000 zł. Nieduża powierzchnia „M” jest ponadto gwarancją niskiego czynszu i niewysokich opłat eksploatacyjnych np. za ogrzewanie.

Małe z przyszłością

Czy mikro-mieszkania zawojują polski rynek mieszkań dla studentów?

„Tę ewolucję wymuszają oczekiwania samych studentów, a obowiązkiem nowocześnie funkcjonujących deweloperów jest dostosowanie oferty do ich wymagań. Zainteresowanie tą kategorią nieruchomości będzie dynamicznie rosnąc również ze względu na coraz powszechniejszy trend tzw. downtown living, polegający na mieszkaniu w mniejszych powierzchniach, ale w centrum miasta i życia. Wystarczy spojrzeć na zmiany, które dokonują się np. w Zachodniej Europie” – prognozuje Marek Roefler.

Micro-units są niezwykle popularne np. w Manchesterze, gdzie niemal 10 lat temu powstał w centrum miasta, oddalony zaledwie parę minut od głównych kampusów uniwersyteckich – luksusowy wieżowiec z mikro-mieszkaniami dla studentów wyposażony w wysokiej jakości meble oraz sprzęt RTV i AGD. Mimo ceny jaką studenci muszą zapłacić za wynajem – zaczyna się od 750 zł za tydzień – mieszkania cieszą się niesłabnącym powodzeniem zarówno wśród Brytyjczyków jak i zagranicznych studentów. Od 2010 roku inwestor oddał do użytku jeszcze cztery studenckie apartamentowce, a kolejne są w trakcie realizacji.

3 kluczowe powody, dla których studenci wybierają mikro-mieszkania

  1. Lokalizacja i wygoda

Mikro-mieszkania powstają wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na jak największą liczbę wysokiej jakości mieszkań na jak najmniejszej powierzchni. Umiejscowienie np. inwestycji Wolska tylko 4 km od centrum w pobliżu II linii metra zapewnia studentom sprawny dojazd do uczelni i daje możliwość korzystania z uroków miasta. Własne „M”, w pełni wykończone i wyposażone we wszystko co niezbędne do życia, daje poczucie komfortu.

  1. Rozsądne koszty

Zakup 20-metrowego mini-mieszkania w projekcie Wolska (w przypadku kredytowania) to średni miesięczny wydatek nieco niższy niż czynsz za wynajem pokoju w 2-pokojowym mieszkaniu na bliskiej Woli. Mały metraż to niskie koszty eksploatacji.

  1. Przyszłościowa inwestycja

Małe „M” w inwestycji Wolska, w chwili podjęcia decyzji o potrzebie zamieszkania w większym mieszkaniu, można wynająć lub sprzedać. Niewielkie metraże są najbardziej pożądane, a inwestycje z czasem zyskują na wartości.

il. Dantex / materiały prasowe