Od Kreacji do Realizacji – obiektywnie o pracy architekta
Pod takim właśnie tytułem Klaster Branży Meblarskiej i Architektonicznej Akademia Architekta organizuje w Poznaniu, w dniach 7 i 8 października br. konferencję. Jej ideą główną jest przedstawienie i omówienie realiów rynkowych pracy architektów, projektantów wnętrz i architektów terenów zieleni oraz firm z branży architektonicznej.
Podczas konferencji odbędą się wykłady i warsztaty z psychologami, socjologami, ekonomistami i prawnikami, doświadczonymi handlowcami i projektantami z firm produkujących wyposażenie wnętrz, a także elementy budowlane. Sesjom wykładowym i warsztatowym towarzyszyć będą prace grup roboczych poświęcone tematyce ekoinnowacji, CSR, innowacji produktowej i materiałowej.
Konferencja składać się będzie z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy poruszy zagadnienia takie, jak uwarunkowania pracy twórczej na „rynku klienta”, tworzenie wizerunku, tożsamości, budowanie i utrzymanie autorytetu architekta w ramach realizacji projektu, zapobieganie sytuacjom, w których kontrahent próbuje uniknąć zapłaty, umiejętne balansowanie pomiędzy wizją artystyczną a życzeniami inwestorów, radzenie sobie z kryzysem twórczym.
– Od strony praktycznej zaprezentowane zostaną korzyści wynikające ze świadomego budowania strategii ochrony własności intelektualnej. Porozmawiamy o tym, jak ustrzec się przed plagiatem, jak projektować nie naruszając praw innych osób. Sesje mają pomóc architektom w zmierzeniu się z rzeczywistością, operując konkretnymi przykładami z życia biznesowego – mówi Katarzyna Baranowska, koordynatorka Klastra.
Drugi blok dotyczyć będzie projektowania. Wezmą w nim udział eksperci z firm członkowskich Klastra. Celem zajęć jest wspomaganie samego procesu projektowania, m.in. poprzez omówienie najnowszych trendów rynkowych, najnowocześniejszych osiągnięć designu, prezentację filozofii projektowania produktów. Odbędą się też sesje dotyczące spraw typowo projektowych, jak choćby kreowanie przestrzeni zapachem. Eksperci postarają się, by uczestnicy zajęć nauczyli się prowadzić firmę, uwzględniając realia rynku i nie tracąc nic ze swojej kreatywności artysty.
Z gośćmi konferencji wiedzą i doświadczeniami będą dzielić się wykładowcy znani i doceniani w dziedzinie designu i projektowania.
Robert Majkut – designer, ekspert w projektowaniu dla biznesu.
Łukasz Zagała – projektant, architekt. Od 1997 roku z Przemo Łukasikiem prowadzi autorską pracownię architektoniczną medusa group, która rozpoznawana jest dzięki bezpretensjonalnemu, a zarazem oryginalnemu podejściu do projektowania, integrującemu architekturę, rzeźbę, grafikę oraz sztuki wizualne.
– Wszystkich chętnych do udziału w Konferencji, nie tylko architektów, zapraszamy do centrum Concordia Design. Współpraca ze spółkami z Grupy VOX, uczelniami School of Form, Wyższą Szkołą Nauk humanistycznych i Dziennikarstwa, Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej, czy szkołami DA VINCI czyni z Concordii niezwykłe, inspirujące miejsce spotkań mających na celu edukację, integrację, wymianę doświadczeń – mówi Beata Jankowska, Koordynator współpracy z architektami sieci Drzwi i podłogi VOX, członka Klastra Akademia Architekta.