Odświeżamy meble ogrodowe na wiosnę

Wizytówką każdego przydomowego ogrodu są nie tylko zadbane kwiaty i trawnik, ale też meble. Aby służyły nam jak najdłużej i zachowały dobry wygląd, musimy o nie odpowiednio zadbać.

Konserwacja i zabezpieczenie

Przez okres letni meble ogrodowe poddawane są niezliczonym próbom wytrzymałości. Deszcz, częste zmiany temperatury oraz wiatr – wszystkie te czynniki wpływają na ich trwałość i wygląd. Jak więc o nie zadbać? Na koniec każdego sezonu powinniśmy sprawdzić stan techniczny, dokonać ewentualnych napraw oraz wybrać miejsce, w którym będziemy mogli bezpiecznie je przechowywać. Jeżeli takiego miejsca brakuje, doskonale sprawdzą się pokrowce, które ochronią meble przed deszczem i śniegiem.

– Meble Aluminiowe, technorattanowe oraz kamienne bez problemu możemy zostawić na dworze. Meble z wysokiej jakości drewna takiego jak teak czy akacja, po konserwacji również mogą tam zimować przykryte pokrowcem. Jako, że drewno jest pracującym tworzywem naturalnym, zdarza się, iż w miarę upływu czasu i pod wpływem zmian temperatury powstają w nim naturalne rysy, które nie stanowią wady produktu i nie wpływają na jego funkcjonalność. Pod wpływem wilgoci rysy mogą się zmniejszać i zamykać – mówi Katarzyna Wichniarek, z poznańskich salonów z meblami ogrodowymi EmMa i House&more.

– Sposób konserwacji mebli musimy dobrać do materiału, z którego są zrobione. Meble technorattanowe czyścimy po prostu wodą z delikatnym detergentem. Stoły z mieszanek kamiennych Spraystone lub Superstone , które były naszym hitem w poprzednich sezonach możemy impregnować i czyścić również specjalnymi preparatami. Najbardziej wymagające są meble drewniane. Najlepiej dwa razy do roku powinniśmy zaimpregnować je specjalnym olejem. Dobre sklepy z meblami ogrodowymi oferują również cały wachlarz artykułów do ich konserwacji – zarównio kamienia jak i drewna. I tutaj uwaga: proszę nie czyścić mebli drewnianych wodą pod ciśnieniem, może to uszkodzić powierzchnię drewna – dodaje Wichniarek.

Popularne w naszych ogrodach meble plastikowe i z tworzyw sztucznych są trwałe, a także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dobrej jakości meble z tworzyw będą wyglądały po zimie jak nowe. Należy jednak wystrzegać się tanich rodzajów plastiku: te narażone na długotrwałe działanie niskich temperatur, stają się kruche i łamliwe.

Ozdoba ogrodu

Odpowiednio dobrane do stylistyki naszego domu, tarasu i ogrodu meble będą jego prawdziwą ozdobą. Do drzew, krzewów i bylin najlepiej pasują te wykonane z naturalnych materiałów bądź technorattanu o wyglądzie naturalnej wilkiny. Przy nowoczesnym zagospodarowaniu krajobrazu lepiej prezentują się nowoczesne technorattanowe modele bądź meble z tworzywa sztucznego. Niezależnie od tego, na jakie meble się zdecydujemy, zawsze musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Dzięki temu będą nam służyć podczas niejednego, ciepłego wieczoru.

Djerba_aranżacja

fot. materiały prasowe