Odwrócona hipoteka i renta dożywotnia w Polsce ciągle fikcją

Renta dożywotnia i odwrócona hipoteka to instrumenty, które mogą pozwolić seniorowi uwolnić kapitał tkwiący w nieruchomości i tym samym poprawić swój standard życia. Niestety w naszych warunkach ciągle potencjał takich rozwiązań nie jest wykorzystywany.

Choć polski rynek produktów finansowych dla seniorów może trafiać nawet do kilku milionów osób, co roku zaledwie kilkaset podpisuje umowy renty dożywotniej. Co więcej – nasz segment renty dożywotniej i odwróconej hipoteki wypada wyjątkowo blado na tle innych krajów europejskich, gdzie produkty tego typu cieszą się wielką popularnością. Przykładowo – w Anglii rocznie podpisuje się 20-30 tys. umów.

Niestety w Polsce rynek jest nadal częściowo nieuregulowany i cierpi na brak ofert.

Odwrócona hipoteka jest to kredyt, którego zabezpieczenie stanowi mieszkanie seniora. Bank wypłaca kredyt w całości lub w transzach, a klient nie musi go spłacać. Po śmierci bank przejmuje jego mieszkanie. Co ważne jednak – spadkobiercy nie tracą automatycznie prawa do nieruchomości. Mają możliwość spłaty zadłużenia i przejęcia mieszkania. Jeśli tego nie zrobią przechodzi ono na bank.  Jeśli natomiast w momencie śmierci, wartość nieruchomości jest wyższa od wartości sumy należności wobec banku, wtedy musi on tę różnicę wypłacić spadkobiercom. Oczywiście do czasu śmierci, kredytobiorca pozostaje oczywiście właścicielem mieszkania.

Odwrócony kredyt hipoteczny to produkt uregulowany na mocy ustawy z grudnia 2014. Uprawnione do jego udzielania są wyłącznie banki, a więc całość funkcjonuje pod nadzorem finansowym. Niestety w praktyce ofert brak. Bankowcy uznają ten produkt za zbyt ryzykowny i nieopłacalny.

Renta dożywotnia to produkt funkcjonujący inaczej. Zasada jej działania jest taka, że klient automatycznie – w zamian za dożywotnio wypłacane świadczenie pieniężne – pozbywa się nieruchomości. Instytucja finansowa już w momencie podpisania umowy staje się właścicielem lokalu (w umowie koniecznie musi się znaleźć zapis o prawie do dożywotniego zamieszkiwania. To prawo jest również zapisywane w księdze wieczystej danej nieruchomości).

Niestety ten, znacznie bardziej ryzykowny z punktu widzenia seniora, instrument do tej pory nie doczekał się adekwatnej regulacji prawnej. Tak więc renta dożywotnia funkcjonuje w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego dotyczące renty i dożywocia, tyle że były one pisane pod kątem relacji w rodzinie a nie między seniorem a instytucją finansową. Różnica między odwróconą hipoteką, a rentą dożywotnią jest też taka, że w drugim przypadku klient nie musi łożyć na mieszkanie i dbać o jego stan techniczny. Tym powinna się zajmować firma, która przejęła nieruchomość (w odróżnieniu od odwróconej hipoteki, gdzie kredytobiorca zobowiązany jest dbać o nieruchomość, tak by nie traciła na wartości).

Firmy oferujące renty dożywotnie nie działają pod nadzorem KNF. Nie ma więc gwarancji bezpieczeństwa dla klientów, tymczasem zdarzają się problemy. Np. instytucja drastycznie zaniża wartość nieruchomości, by wypłacać niższe świadczenie, bądź też sama jest niewypłacalna i nie jest w stanie regulować zobowiązania. Tymczasem senior już przeniósł na nią własność nieruchomości. Najczęściej takie sprawy kończą się w sądach, jednak trwa to latami. Warto wiedzieć, że w umowie zawartej notarialnie powinny znaleźć się zapisy gwarantujące zwrot prawa własności do nieruchomości, jeśli instytucja finansowa nie wywiązuje się ze swego obowiązku płacenia świadczenia kontrahentowi.

Dać seniorowi wędkę

Wg danych GUS z 2015 samych osób w przedziale wiekowym 60 – 64 jest w Polsce ponad 2,7 mln. Seniorzy stają się coraz istotniejszą grupą klientów na rynku nieruchomości. Rynek coraz bardziej dostosowuje się do trendów demograficznych. Stąd pojawiająca się coraz częściej oferta osiedli i mieszkań dla seniorów, domów spokojnej starości itp. Wyspecjalizowani deweloperzy starają się przedstawiać kompletną ofertę dla osób starszych, uwzględniającą kwestie zamieszkania, opieki zdrowotnej, aktywności senioralnej itp. Coraz częściej też osoby starsze odgrywają istotną rolę na mieszkaniowym rynku wtórnym. Ludzie samotni, po śmierci osoby bliskiej, niejednokrotnie nie chcą utrzymywać dużego mieszkania. Stąd też rosnąca liczba sprzedaży i zamian nieruchomości.

Niestety, za trendami na rynku mieszkaniowym, nie podąża rynek finansowy. Stąd renta dożywotnia i odwrócona hipoteka, mimo że daje szansę finansowania spokojnej starości i jest często stosowana w innych krajach europejskich, u nas funkcjonuje w formie szczątkowej. Tymczasem osobom starszym takie rozwiązanie pozwala uwolnić kapitał tkwiący w nieruchomości i tym samym poprawić swój standard życia. Pod warunkiem przejrzystości prawnej i bezpieczeństwa takich operacji.

Marcin Moneta

Dział Analiz WGN

Translate »