Okiennice, rolety, żaluzje, markizy …

Posiadacze domów jednorodzinnych często zadają sobie pytanie, w jaki sposób uniknąć latem przegrzania wnętrz lub jak uchronić się od wścibskich spojrzeń sąsiadów, nie naruszając przy tym integralnej całości estetycznej, jaką jest domowa elewacja. Cele te można osiągnąć, decydując się na eleganckie osłony okienne: np. okiennice, rolety, żaluzje lub markizy. Jakie rozwiązania sprawdzą się w naszym domu najlepiej? Jakie korzyści da nam ich zautomatyzowanie?

Okno możliwości

Po pierwsze trzeba zadecydować, jaki rodzaj osłony okiennej będzie dla nas najbardziej przydatny i funkcjonalny. Obecnie popularne są żaluzje – głównie ze względu na szeroką gamę barw, skuteczność, łatwość mocowania oraz z reguły niski koszt. Za ich pomocą można całkowicie zaciemnić pokój lub odsłonić całe okno, pozwalają one również regulować kąt, pod jakim do wnętrza wpada światło słoneczne. Żaluzje można kupić na wymiar i dopasować także do bardzo małych okien, a ich niewątpliwą zaletą jest trwałość. Innym, równie popularnym rozwiązaniem, są rolety. Oferują one spore możliwości, jeśli chodzi o sam materiał – do ich tworzenia producenci wykorzystują m.in. tekstylia, bambus, drewno, a nawet papier. Ich zaletą jest fakt, że mogą stanowić albo neutralne i wtapiające się w ogólny wygląd elewacji tło, albo pełnić funkcję dekoracyjną w momencie, gdy zdecydujemy się na rolety w intensywnych kolorach lub z ciekawym deseniem.

roleta1 (Large)

Nieco bardziej eleganckim rozwiązaniem są markizy. Instaluje się je na zewnątrz po to, by rzucić nieco cienia na taras czy balkon, gdzie lubimy spędzać czas. Regulując stopień ich rozwinięcia decydujemy, ile słońca ma wpaść do naszego wnętrza i patio.

Na zewnątrz można zainstalować także okiennice. Ta tradycyjna metoda ochrony okien po pierwsze stanowi efektowną ozdobę elewacji, a po drugie skutecznie chroni zarówno przed nagrzaniem jak i deszczem, gradem, śniegiem czy wiatrem.

okiennica

Elegancja z automatu

Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, pod uwagę wziąć należy sposób otwierania okien, ich wielkość, ilość oraz aranżację wnętrza lub kolor elewacji budynku. Warto się w tym momencie zastanowić, czy pozostać przy tradycyjnych wersjach, czy też może dobrać nowoczesne, łatwe w obsłudze i instalacji, a także niezwykle praktyczne napędy automatyczne. Jeśli nasz dom jest bardzo widny i posiada dużo okien, tudzież usytuowanie budynku wymusza częste ich osłanianie i odsłanianie, warto pomyśleć nad automatycznym systemem sterowania – w ten sposób zaoszczędzimy i czas, i siły.

roleta-z-napedem-t-mode-fot-faac

Automatykę do rolet, markiz czy okiennic można montować nie tylko na nowych, ale też na istniejących okiennicach, nawet jeśli są wyposażone w moskitiery. Instalacja systemu napędów to kwestia godzin, a gdy wykonane są one z najwyższej jakości materiałów, swą pracą cieszyć będą przez długie lata.

– Dzięki automatom wysokiej jakości możemy łatwo kontrolować ułożenie markiz czy okiennic za pomocą przycisku na ścianie lub pilota. Specjalne zabezpieczenia utrzymują osłonę w dowolnej pozycji, także przy silnym wietrze i bez konieczności otwierania okna. Dzięki zredukowanym wymiarom i różnym wariantom kolorystycznym, pojemniki kryjące całą mechanikę nie godzą w ogólną estetykę elewacji – tłumaczy Sławomir Baran z firmy FAAC zajmującej się automatyką wokół domu.

Rolety zewnętrzne, żaluzje czy markizy zapewniają nam dyskrecję, bezpieczeństwo i kontrolę nad wpływem warunków atmosferycznych na nasz dom. Jeśli dodatkowo ułatwimy sobie ich otwieranie i zamykanie za pomocą automatycznego sterowania, które jest proste i szybkie do programowania, łatwe w instalacji i wszechstronne w użyciu, to możemy stworzyć naprawdę komfortowy i wygodny dom.

fot. materiały prasowe

 

Translate »