Organiczne formy szkła

Każdy projekt Jeremiego Nagrabeckiego jest przemyślany pod względem estetyki i funkcji. Wyjątkowy jest także materiał, z którego powstają lampy – ręcznie formowane szkło tradycyjną metodą hutniczą. Dzięki temu nie ma dwóch takich samych egzemplarzy, a każdy klient dostaje unikatową lampę, dopasowaną do konkretnego wnętrza. Nic więc dziwnego, że prace projektanta spotkały się z ogromnym zainteresowaniem podczas targów Downtown Design w Dubaju, które odbyły się w dniach 8-12 listopada 2021 roku.

Jeremi Nagrabecki założył autorską markę Velt. Projekty artysty zostały dotychczas zaprezentowane na wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Doceniane przez amatorów dobrego designu, jak i profesjonalistów zdobyły liczne wyróżnienia, w tym prestiżową nagrodę Red Dot Design Award.

Marka specjalizuje się w robieniu nowoczesnych żyrandoli i instalacji świetlnych pod konkretny projekt. Dotyczy to także wysokich pomieszczeń, takich jak klatki schodowe, salony o niestandardowej wysokości np. 6 metrów, czy lobby hotelowe.

– Targi Downtown Design w Dubaju to była doskonała okazja, by pokazać nasze lampy w innej części świata. Większość odwiedzających stoisko to architekci, ludzie z branży projektowej, którzy przyjechali do Dubaju z Afryki, Bliskiego Wschodu, a nawet Indii – opowiada Katarzyna Nagrabecka. – Odwiedzający szczególną uwagę zwracali na organiczny design oświetlenia, nawiązujący do naturalnych form. Stąd dużym zainteresowaniem cieszyła się m.in. lampa Z wody oraz Plan 9. Także fakt, że nasze produkty wykonane są ze szkła ręcznie formowanego i całe są ręcznie wykonywane, był dla wielu zwiedzających miłym zaskoczeniem.

Na tragach w Dubaju miała miejsce oficjalna premiera dwóch autorskich lamp marki Velt – Bole i Metropolis oraz lampy Z wody w nowym rozmiarze. Lampa Bole to ręcznie formowana kula wykonana z grubego szkła z wdmuchaną wewnątrz bańką powietrza. Istnieje w wersji bezbarwnej lub z lekkimi muśnięciami kolorów. Samo źródło światła LED jest tu ruchome, dzięki czemu może być ustawione tak, by dawało równomierne światło lub efektowne bliki przypominające słoje drewna.

Druga kolekcja, która miała oficjalną premierę na targach w Dubaju to Metropolis, której nazwa pochodzi od tytułu słynnego filmu z 1927 roku. To model, którego forma nawiązuje do modnego w aranżacji wnętrz stylu art déco. Lampa występuje w trzech wersjach kolorystycznych: miedziowanej, chromowanej i galwanicznie pozłacanej.

fot. materiały prasowe