Osiedle Lokum Vena we Wrocławiu nagrodzone

II etap osiedla Lokum Vena we Wrocławiu zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Budowa Roku 2019, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Jurorzy docenili inwestycję Lokum Deweloper za rewitalizację zespołu zabytkowej zabudowy przy ulicy Poniatowskiego we Wrocławiu oraz jej adaptację do nowej funkcji mieszkaniowo-usługowej.

Nagrodzona realizacja to wyjątkowe połączenie przeszłości i współczesności. Rdzeń osiedla stanowi zespół neogotyckich budynków dawnej siedziby Fundacji Ojczyźnianego Związku Kobiet, zaprojektowany przez wybitnego wrocławskiego architekta Alberta Graua pod koniec XIX wieku. W latach 1929-1930 kompleks został rozbudowany o modernistyczne skrzydło wzniesione na podstawie koncepcji berlińskiego architekta Ottona Kuhlmanna. Kiedy w 2016 r. firma Lokum Deweloper kupiła teren, na którym powstało osiedle, budynki poszpitalne od lat stały puste i niszczały. W ramach zrealizowanej inwestycji zostały podane gruntownej renowacji i dostosowane do potrzeb współczesnych użytkowników.

Podstawowym założeniem projektu było zachowanie jak największej ilości zabytkowych elementów konstrukcyjnych i dekoracyjnych, a także przywrócenie, na ile to możliwe, pierwotnego wyglądu obiektów, by – podobnie jak w czasach swojej świetności – stały się ozdobą tej części miasta. Oczyszczone i odrestaurowane zostały ceglane elewacje zabytkowych budynków, imponujący neogotycki portal od strony ul. Poniatowskiego, rzeźby i detal architektoniczny, a także oryginalne drzwi wejściowe, którym przywrócono pierwotne kolory odkryte w trakcie badań stratygraficznych. Odtworzono również balkony rozebrane w latach 30 XX w., a historyczne ogrodzenie wykonane z ozdobnych, kręconych prętów stalowych poddano zabiegom konserwatorskim.

– Lokum Vena to dla nas inwestycja szczególna, dlatego bardzo nas cieszy uznanie kapituły konkursu – mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper. – Realizując prace budowlane, czuliśmy dużą odpowiedzialność za zachowanie architektonicznej i historycznej wartości zastanych obiektów. Z tego powodu wszystkie nasze działania poprzedzone były analizą dostępnej dokumentacji archiwalnej oraz prowadzonymi na miejscu badaniami odkrywkowymi. Były również na bieżąco konsultowane z konserwatorem zabytków – dodaje prezes Kuźniar.

Dla podkreślenia prestiżowego charakteru inwestycji, w procesie rewitalizacji zastosowane zostały najwyższej jakości materiały. Są to między innymi okładziny ścienne z naturalnego kamienia – onyksu w holu wejściowym i marmuru na głównej, reprezentacyjnej klatce schodowej. Warto podkreślić, że zastosowany tu szary marmur pochodzi z tego samego kamieniołomu, z którego pozyskali go architekci projektujący budynek 100 lat temu. Odtworzone zostały również oryginalne, mosiężne balustrady, a w bocznych klatkach schodowych – malowidła na wspornikach łuków sklepiennych odkryte w trakcie prac konserwatorskich.

W historycznych murach powstało 90 luksusowych apartamentów. Wysokość większości z nich przekracza 3 metry, a wnętrza są pełne światła dzięki dużym oknom typu portfenetr. Niezwykle atrakcyjną przestrzenią jest dziedziniec osiedla z zachowanym starodrzewem i starannie dobranymi gatunkami roślin, alejkami oraz stylizowaną małą architekturą nawiązującą do estetyki XIX-wiecznej zabudowy. To prawdziwa enklawa spokoju i zieleni w centrum miasta.

Budowa Roku to konkurs organizowany co roku przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. W tym roku odbyła się jego 30. edycja. Celem konkursu było wyłonienie obiektów budowlanych, w których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne.

fot. materiały prasowe