Ostatni dzwonek na MdM

Zostało jeszcze kilkanaście dni by starać się o zakup mieszkania z rządową dopłatą. Program wygasa, a zaoszczędzić możemy  przeszło 100 tys. zł.

Tyle właśnie możemy zyskać kupując własne M w Poznaniu. Może warto więc przyśpieszyć decyzję o zakupie mieszkania, tym bardziej, że jest jeszcze w czym wybierać?

Decydując się na kredyt z rządową dopłatą warto się pospieszyć bo czasu jest coraz mniej. Chętnych z pewnością nie zabraknie. Na początku tego roku 400 mln zł przeznaczonych na dopłaty rozeszło się w tempie ekspresowym. – Ostatnia pula środków z programu MdM wynosi zaledwie 380 mln zł na całą Polskę. To stosunkowo niedużo patrząc na to przez pryzmat liczby zainteresowanych – mówi  Mirosław Śliwiński, doradca kredytowy. – Oczywiście gwarancji nie ma, ale gdybyśmy jeszcze teraz wybrali mieszkanie, podpisali umowę rezerwacyjną i przed końcem roku złożyli w banku wniosek o kredyt z rządową dopłatą, to jest szansa, że go otrzymamy. Wielu doradców finansowych będzie pracować między świętami a Nowym Rokiem, by ostatni klienci mogli uzyskać kredyt w programie MdM. O ogromnym zainteresowaniu rządowym programem świadczy chociażby fakt, że  przez pierwsze lata jego działania, czyli między rokiem 2014 a 2016, Bank Gospodarstwa Krajowego wsparł zakup 75 tys. mieszkań i domów.

Poszukujący mieszkania w ramach programu MdM wciąż mają w czym wybierać. Ważne, by kredytowany lokal był gotowy w momencie zakupu bądź jego budowa zakończyła się w 2018 roku. We wspomnianym już Poznaniu nadal możemy zakupić mieszkanie z rządową dopłatą. – W Starołęckiej Dolinie nadal mamy dostępne mieszkania w ramach programu MdM, choć zostało ich zaledwie dziesięć. Niektóre dostępne nawet za 5600 zł za mkw. – mówi Damian Mirek, Kierownik Biura Sprzedaży Budnex w Poznaniu. – W tej lokalizacji można kupić mieszkanie o powierzchni  od 56 do 72 mkw. Inwestycja niebawem uzyska pozwolenie na użytkowanie więc zamieszkać we własnym M będzie można już w pierwszych miesiącach nowego roku – dodaje. Jak podkreśla deweloper biuro sprzedaży będzie dostępne dla klientów do końca roku, tak by zainteresowanym umożliwić załatwienie wszystkich niezbędnych formalności. To ważne bo w przypadku największych mieszkań możemy zaoszczędzić nawet  101 tys. zł.

Wielu deweloperów zwraca uwagę na fakt, że program Mieszkanie dla Młodych dla sporego grona ich klientów był dużym finansowym wsparciem, jak nie jedyną szansą na zakup własnego mieszkania. Tym bardziej, że w niektórych miastach takich jak np. Poznań dzięki rządowej dopłacie mogliśmy zaoszczędzić przeszło  25 proc. ceny nabywanego mieszkania.

Po wyczerpaniu środków na 2018 rok, co jak podkreślają eksperci może zająć zaledwie kilka dni, program Mieszkanie Dla Młodych wygasa. W tej sytuacji warto poważnie zastanowić się nad zakupem pierwszej nieruchomości, zanim do końca popadniemy w wir przedświątecznych przygotowań.

fot. Starołęcka Dolina w Poznaniu