Pensjonaty z PRL-u – ile dziś są warte?

Kolonie, wczasy pracownicze, wyjazdy zdrowotne – to niejako symbole wypoczynku wakacyjnego w czasach PRL, które, w dużej mierze, odeszły w przeszłość. Pozostały po nich natomiast domy wczasowe i pensjonaty „z minionej epoki”. Obiekty tego typu są do kupienia w cenach dużo niższych od średnich.

W WGN średnie ceny pensjonatów wystawionych na sprzedaż wynoszą obecnie 3100 zł od metra. Najdroższe są budynki o wysokim standardzie i w nowym budownictwie, przez co rozumiemy postawienie przynajmniej po 2000 roku. Oczywiście liczy się również lokalizacja. Wśród ofert z WGN obserwujemy zdecydowanie wyższe wyceny budynków wypoczynkowych zlokalizowanych nad morzem, czy na Mazurach. Niższe natomiast są w miejscowościach górskich, zwłaszcza poza Tatrami, czyli np. w Sudetach.

Średnia cen pensjonatów i domów wczasowych z województwa pomorskiego wynosi w WGN 3500 zł za metr kwadratowy. Na Mazurach jest to blisko 5000 zł od metra, a na Dolnym Śląsku 2600 zł za metr.

Przykłady najdroższych ofert sprzedaży to choćby: pensjonat wraz z agroturystyką w miejscowości Tomaryny na Mazurach (350 m kw.), który został wystawiony na sprzedaż za blisko 2 mln zł, czyli za 5571 zł/ m kw., czy też obiekt noclegowy z miejscowości Kowale nad Bałtykiem, postawiony w 2010 roku, który jeden z oferentów sprzedaje za ponad 8000 zł od metra.

Ceny budynków noclegowych z czasów PRL są oczywiście zupełnie inne. Obecnie należą one do najniższych w tym segmencie.

W Mszanie Dolnej w Małopolsce wyremontowany pensjonat z 1960 roku kosztuje 1700 zł od metra. Cena ofertowa pensjonatu z 1985 roku z miejscowości Łagów w województwie Lubuski, w stanie do remontu, to 1300 zł/ m kw. od metra. Jedlina – Zdrój na Dolnym Śląsku: pensjonat z czasów PRL, w stanie do remontu wyceniono na 1900 zł/ m kw. Za pensjonat z 1979 roku o powierzchni 280 m kw. w miejscowości Trzebież w województwie zachodniopomorskim inny sprzedający chce 1200 zł za metr.

W Szczawnie – Zdroju, niedaleko Wałbrzycha pensjonat z lat 50 został wystawiony na sprzedaż za niewiele ponad 1000 zł od metra kwadratowego. Lądek Zdrój: pensjonat z 1978 roku, o powierzchni 600 m kw. wystawiono w cenie ofertowej 1600 zł za metr. Walim w Kotlinie Kłodzkiej: ośrodek wczasowo – kolonijny jest na sprzedaż zaledwie za 800 zł od metra. Tyle samo wynosi cena metra ośrodka wypoczynkowego z lat 70. w miejscowości Manowo w województwie zachodniopomorskim.

Jeśli chodzi o lokalizację starszych pensjonatów i domów wypoczynkowych, w WGN dużą liczbę ofert sprzedaży tego typu obiektów turystycznych obserwujemy zwłaszcza w miejscowościach górskich Dolnego Śląska. Być może wynika to z faktu odpływu części turystów, którzy w czasach PRL niejako „z automatu’ byli kierowani na kolonie, czy wczasy pracownicze w ten rejon kraju. Z kolei dziś zdecydowanie w kategorii komercyjnej działalności turystycznej przoduje wybrzeże Bałtyku.

Jak widzimy na podstawie przytoczonych wyżej przykładów – pensjonaty z minionej epoki rzadko kiedy są droższe niż 2000 zł za metr kwadratowy. Należy zaznaczyć, że droższe są te, które ciągle działają i przynoszą zyski.

Czy dawny socjalistyczny pensjonat, bądź dom wczasowy to dobra inwestycja? Oczywiście takie nieruchomości można kupić bardzo tanio, jednak inwestor musi pamiętać, że bez włożenia pieniędzy w remont, się nie obejdzie. Dziś turyści są dużo bardziej wymagający niż kilkadziesiąt lat temu, a standard trącący myszką, nawet w dobrym stanie, będzie oznaczał odpływ klientów, bądź niższe ceny noclegów.

Należy więc dobrze skalkulować koszty, które będziemy musieli ponieść, by odświeżyć budynek i nadać mu wygląd oraz standard nawiązujący do współczesności. Jeśli potrzebny okaże się remont kapitalny, jego koszty będą często znacznie wyższe od kosztów kupna obiektu.

Iwona Hryncewicz
Doradca i analityk rynku nieruchomości komercyjnych

Translate »