Pierwszy ogólnodostępny Park Sensoryczny w centrum Wrocławia

Na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu powstanie Park Sensoryczny. Będzie ogólnodostępny, z placem zabaw dostosowanym do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Pierwszy etap to czas projektowania – trwa rekrutacja na warsztaty architektoniczne pod okiem czołowego brytyjskiego projektanta krajobrazu.

Pomiędzy ulicą Traugutta a rzeką Oławą znajduje się działka, którą otaczają historyczne kamienice i budynki. Angel Poland Group, deweloper realizujący tuż obok swoją inwestycję, apartamentowiec Angel River, zagospodaruje w przyszłości nie tylko tereny będące jego własnością, ale również działkę sąsiednią przeznaczoną w planie miejscowym pod zieleń i ciągi piesze. Wybuduje i sfinansuje tutaj Park Sensoryczny.

– Chcemy odzyskać tę przestrzeń dla mieszkańców Wrocławia, nadać jej charakter, tak jak zrobiliśmy to z mariną nad rzeką Oławą – mówi Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group. – Stworzymy Park Sensoryczny, który pobudzi zmysły i stanie się celem samym w sobie. Będzie pretekstem do rozszerzenia sieci szlaków komunikacyjnych przyjaznych dla pieszych i rowerzystów korzystających z uroków Przedmieścia Oławskiego. Zaproponuje infrastrukturę dla dzieci z niepełnosprawnościami. To będzie pierwsze takie miejsce we Wrocławiu.

Z perspektywy powstania Parku Sensorycznego cieszy się Grażyna Adamczyk-Arns, prezes zarządu Wrocławska Rewitalizacja: – Przedmieście Oławskie to wyjątkowe osiedle. Ma ciekawą historię, związanych z nim mieszkańców, a także wiele wartościowych miejsc oczekujących na wykorzystanie. Cenna jest każda inicjatywa, która pozytywnie wpływa na jakość życia na Przedmieściu Oławskim, a ten park niewątpliwie się do tego przyczyni.

Jak będzie wyglądał Park Sensoryczny?

Niepowtarzalną możliwość zaprojektowania tej części Wrocławia otrzymają studenci kierunków architektonicznych oraz Akademii Sztuk Pięknych. Wystarczy, że zgłoszą się na warsztaty w ramach VII Dolnośląskiego Festiwalu Architektury Miasto w Zieleni. CV oraz portfolio należy przesyłać do 16 października br. na adres dofa.rekrutacja@epr.co.uk Zajęcia odbędą się 21-27 października w apartamentowcu Wings. Motywem przewodnim będzie projektowanie nowej przestrzeni publicznej, a także adaptacja przestrzeni na styku nowej i starej tkanki urbanistycznej. Jako moderatorzy wystąpią doświadczeni wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, a mentorami będą zaproszeni goście – Stephen Richards (Gillespies) i Mark Davy (Future City), czołowi brytyjscy projektanci krajobrazu.

– Warsztaty projektowe połączą siły przyszłych architektów i artystów. Chcemy w ten sposób otworzyć dyskusję publiczną i stworzyć swego rodzaju wstęp do projektu Parku Sensorycznego. Ważnym wydarzeniem będą wykłady uznanych, międzynarodowych specjalistów kształtowania krajobrazu i filozofii placemaking – mówi Maciej Dębski z EPR Architects, inicjator warsztatów z pracowni, która zaprojektuje wybraną koncepcję parku.

Inspiracja od najlepszych

Uzupełnieniem dla warsztatów będą ogólnodostępne wykłady prowadzone w ramach DoFA przez czołowych brytyjskich projektantów zieleni i kształtowania krajobrazu – wykłady poprowadzą Mark Davy z FutureCity (wykład otwarty 21 października) oraz Stephen Richards z Gillespies (wykład otwarty 27 października). Inicjatorem warsztatów jest londyńsko-wrocławskie biuro architektoniczne EPR Architects we współpracy z Angel Poland Group. Patronem zostało Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Organizatorzy przygotowali 16 miejsc, jednak w razie dużego zainteresowania przewidują powiększenie grup.

Spośród projektów Parku Sensorycznego jury wyłoni najlepsze propozycje. Natomiast wszystkie prace zostaną wystawione w przestrzeni publicznej. Mieszkańcy Wrocławia także będą mogli oddać głos na wybrany projekt w ramach konsultacji, które odbędą się w listopadzie 2017 roku. Autorzy najlepszych projektów, razem z pracownią EPR Architects, zaprojektują przestrzeń nowego wrocławskiego parku, a zrealizuje to przedsięwzięcie grupa deweloperska Angel Poland.

fot. materiały prasowe

Translate »