Piesi mają być bardziej widoczni na drodze
Od 31 sierpnia br., czyli od niedzieli obowiązują nowe przepisy prawa drogowego nakazujące pieszym, poruszającym się poboczem drogi po zmroku poza terenem zabudowanym, zakładanie odblaskowych elementów stroju.Ma to być np. opaska na ramię i nogę, zawieszka lub zawieszki albo specjalna kamizelka.
Przepis ma ograniczyć liczbę wypadków z udziałem pieszych, zwłaszcza na obszarach pozamiejskich. Jak wynika z policyjnych danych, w 2013 roku wydarzyło się prawie 9,5 tys. wypadków, w których zginęło 1147 pieszych. Odblaskowy element ma pomóc kierowcy w dostrzeżeniu pieszego poruszającego się po zmroku przynajmniej z odległości 150 metrów, wówczas ma szansę wyhamować lub bezpiecznie ominąć człowieka.
Często pieszy idący ciemnym poboczem jest przekonany, zwłaszcza gdy sam nie jest kierowcą, że jest widoczny z daleka w świetle reflektorów. Tak niestety nie jest, bo z doświadczenia wynika, że kierowca może go dostrzec zaledwie z odległości 20- 30 metrów, co nie gwarantuje bezpiecznego wyhamowania lub ominięcia nawet przy średniej prędkości 50 km/h.
Za brak elementu odblaskowego grozi pieszemu grzywna w wysokości od 20 do 500 zł. Warto przypomnieć, że dzieci poniżej siódmego roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. Gdy tak się stanie, do odpowiedzialności pociągani są ich opiekunowie.