Pochwała prostoty

Studio Norm Architects zostało założone w Kopenhadze w 2008 roku przez Jonasa Bjerre-Poulsena i Kaspera Rønna. Od tego czasu pracownia stała się jednym z najgorętszych biur projektowych w Danii, znanym z fenomenalnej architektury, projektów wnętrz i wzornictwa przemysłowego, opartego na prostocie, jakości i ponadczasowości.

Kiedy firma DUXIANA, współpracująca z najlepszymi skandynawskimi projektantami, zaprosiła Norm Architects do przeszukania archiwum DUX w poszukiwaniu inspiracji do nowej kolekcji, studio skupiło się na krzesłach Domus. Pierwotne modele, wykonane z drewna i stali, zaprojektowane przez Alfa Svenssona, miały swą premierę na H55, międzynarodowej wystawie w Helsinkach w 1955 roku. Współczesną wersję tych nordyckich klasyków są też w polskim showroomie DUXIANA.

Współpraca szwedzkiej marki DUXIANA z Norm Architects rozpoczęła się podczas Stockholm Fashion Week 2019 od wspólnego stworzenia wystawy „Into the Light”. Podczas swojego udziału w wystawie, wpadli na pomysł zaprojektowania nowego wezgłowia do słynnych na całym świecie łóżek DUXIANA. Minimalistyczny i wszechstronny zagłówek Anna, został nominowany do nagrody Design Awards, przyznawanej przez Bolig Magasinet w kategorii „Mebel Roku”.⁠

Kiedy DUXIANA poprosiła Norm Architects o wybranie kolekcji klasyki mebli DUX, która świetnie będzie prezentować się w nowoczesnych wnętrzach prywatnych i komercyjnych, architekci nie musieli się długo zastanawiać.

„Zdecydowaliśmy się na Domus, ponieważ chcieliśmy stworzyć mebel perfekcyjnie wpisujący się w estetykę Norm Architects” – mówi Jonas Bjerre-Poulsen, założyciel i menedżer kreatywny. „Te krzesła mają niezwykle eleganckie detale estetyczne, które współpracują z istniejącą kolekcją DUX i zapewniają użytkownikom najwyższy komfort. Można je ustawić absolutnie w każdej sypialni lub salonie.”

Architekci zachowali pierwotną bryłę i uwspółcześnili projekt. Dodali nowe siedziska, dostosowali wymiary i zmienili użyte materiały. Zaprojektowali także stół i podnóżek, wykonane z litego dębu olejowanego woskiem, aby idealnie pasowały do krzeseł. Nawet minimalistyczny zagłówek Anna, wykonany z dębu i materiału tekstylnego został na nowo zaprojektowany.

Kolekcja, dostępna na zamówienie w krakowskim showroomie DUXIANA, obejmuje drewniane krzesło z obiciem z szarej tkaniny, wersję skórzaną z nogami ze stali oraz nowo zaprojektowany stół Domus z drewna z blatem z trawertynu Romano. Model drewniany ma solidną dębową ramę, zabezpieczoną olejem woskowym. Do krzesła dołączony jest również podnóżek i stół, które sprzedawane są osobno. Krzesło Domus Steel ma stalową ramę lakierowaną na czarno. Poduszki ze skóry osadzono tu na klasycznym oplocie z garbowanej skóry. Niewielkie wymiary obu krzeseł ułatwiają ustawienie ich w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.

fot. materiały prasowe

Translate »