Porządek zawsze w modzie

Pokaż mi swoją garderobę, a powiem Ci, kim jesteś! I nie chodzi tu tylko o to, co się w niej znajduje, ale, a może przede wszystkim o to, w jaki sposób przechowujemy ulubione rzeczy. Wraz z rozrastającą się garderobą warto zadbać o dodatkowe wyposażenie szafy, które pozwoli zaoszczędzić nieco cennego miejsca oraz zapewni odpowiednią ekspozycję ubrań, dodatków i butów. Wraz z ekspertem GTV, Joanną Repko, podpowiadamy, jak efektywnie i efektownie zorganizować królestwo każdej eleganckiej kobiety.

Mówiąc garderoba – myślimy przestrzeń. Jednak ze względu na kubaturę mieszkania, jego ustawność i inne elementy wyposażenia, nasze marzenia o nieograniczonej szafie mogą zostać boleśnie skonfrontowane z rzeczywistością. Wychodząc naprzeciw zróżnicowanym potrzebom klientów (a także możliwościom aranżacyjnym ich mieszkań), producenci systemów do przechowywania, szukają coraz to nowych pomysłów, by zadowolić posiadaczy tych zupełnie niewielkich, jak i przestronnych mieszkań.

Od ogółu do szczegółu

Zanim nowa garderoba stanie w naszym domu, należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które pozwolą na stworzenie projektu idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Aby garderoba spełniała wszystkie swoje funkcje, jeszcze przed przystąpieniem do planowania zabudowy, powinniśmy zastanowić się, co będzie w niej przechowywane. Inaczej rozplanujemy wnętrze, które będzie mieścić tylko ubrania, odmiennie popatrzymy zaś na garderobę wielofunkcyjną, łączącą część ubraniową, strefę przechowywania butów czy kącik z biżuterią. A to zaledwie początek pracy koncepcyjnej. Wiedząc już czego chcemy przechodzimy do szczegółów, to znaczy wyboru poszczególnych elementów systemu przechowywania, wśród których znajdziemy funkcjonalne wieszaki, kosze czy szuflady z różnorodnymi organizerami. Po zagospodarowaniu wnętrza zostaje nam decyzja o ostatecznym efekcie wizualnym w postaci frontów i dodatków.

gtv_wyposazenie_garderoby_3_

Jak dobierać poszczególne elementy wyposażenia?

Organizując wnętrze swojej garderoby starajmy się myśleć perspektywicznie, bo ubrań i dodatków z biegiem czasu zwykle przybywa, a do wszystkich powinniśmy mieć łatwy i szybki dostęp. Zacznijmy od podzielenia wszystkich rzeczy na te, które nosimy często (te znajdą się w zasięgu ręki) oraz te, które wkładamy okazjonalnie (umieśćmy je na górnych lub wewnętrznych półkach). Kolejnym krokiem będzie posortowanie ubrań na poszczególne kategorie – wtedy z łatwością sprawdzimy ile miejsca przygotować na rzeczy wiszące, ale ile półek na ubrania złożone.

Myśląc o efektywnym zagospodarowaniu przestrzeni, które łączy wysoki poziom estetyczny i funkcjonalność, stworzyliśmy linię do wyposażenia garderoby Elegance, której poszczególne elementy pozwalają na zindywidualizowaną aranżację garderoby, dopasowaną do różnorodnych wymagań użytkowników – podkreśla Joanna Repko. – W skład systemu wchodzą między innymi wieszaki boczne, które w znacznym stopniu oszczędzą cenne miejsce oraz w elegancki sposób wyeksponują i uporządkują niezbędne dodatki – krawaty, paski, a także szale czy apaszki. Dla tych, którzy w jeszcze większym stopniu chcą racjonalnie zagospodarować przestrzeń, absolutnym must have staną się wieszaki na spodnie ze specjalnym organizerem, dzięki którym z łatwością połączymy przechowywanie ubrań i ulubionych akcesoriów – dodaje ekspert GTV.

Dopełnieniem uporządkowanej garderoby jest system szuflad oraz koszy, które z pewnością pomieszczą niemal wszystko – od ubraniowych drobiazgów, przez biżuterię, aż po kolejną parę butów. W linii Elegance możemy wybierać spośród wielu designerskich opcji szuflad  z relingami, szklanymi bokami lub rattanowym koszem, a także z organizerami do przechowywania drobnych przedmiotów. Należy pamiętać, że wszystkie akcesoria są wysuwane i wyposażone w mechanizm cichego domykania, co zdecydowanie zwiększa ich funkcjonalność oraz komfort codziennego użytkowania.

Ubrania, które wymagają wieszaka – sukienki, płaszcze, marynarki i żakiety, rozwieśmy na specjalnych drążkach. Tuż pod sufitem zamontujmy pantograf, czyli opuszczany wieszak, który zorganizuje nam nieco miejsca na kilka dodatkowych koszul czy marynarek.

gtv_wyposazenie_garderoby_15_

Uporządkowana przestrzeń, estetyczny wygląd

Dobrze zaprojektowana garderoba wymaga odpowiedniej oprawy, nie tylko pasującej do charakteru wnętrza, ale i takiej, która podkreśli walory aranżacji, a zatuszuje hipotetyczne niedociągnięcia konstrukcyjne ścian. Tu możliwości mamy naprawdę wiele – rozpoczynając od szerokiej gamy kolorystycznej frontów, poprzez materiał użyty do ich wykonania, na zdobieniach i detalach kończąc.

– Innowacyjne technologie produkcyjne pozwalają osiągnąć dziś niemal dowolne wykończenie frontu – od imitacji różnorodnych powierzchni przez pełne szklenie, na surowym, industrialnym „looku” kończąc. – Oprócz walorów estetycznych, wybierajmy rozwiązania, które zapewnią cichą i bezawaryjną pracę, pamiętając, że zabudowa szafy to nie tylko fronty, ale cały mechanizm systemu przesuwnego, od którego zależy płynność i funkcjonalność drzwi przesuwnych. Dostępne w naszej ofercie okucia do drzwi przesuwnych, zostały wyposażone w najlepsze na rynku układy jezdne, co zapewnia najwyższy komfort użytkowania przez lata. – podkreśla Joanna Repko.

Garderoba – ta mała czy ta duża to rozwiązanie ułatwiające zachowanie porządku i niezmiennego stanu naszych ubrań nawet przez kilka sezonów. To również idealny sposób na pozbycie się stresu, wynikającego z ciągłego szukania ulubionej sukienki czy koszulki, które, jak na złość, potrafią skutecznie chować się przed nami na dnie szafy.

fot. GTV / materiał prasowy