Poznański rynek magazynowy rozwija się najszybciej w kraju

Poznań, z całkowitymi zasobami nowoczesnej powierzchni magazynowo – przemysłowej przekraczającymi 1,5 mln mkw., jest trzecim do wielkości rynkiem w kraju. Deweloperzy utrzymują wysokie tempo rozwoju – w I półroczu Poznań wzbogacił się o ok. 207 000 mkw. Był to najlepszy wynik spośród głównych rynków magazynowych w Polsce.

W budowie na koniec I półrocza było ponad 71 000 mkw. magazynów. Deweloperzy odpowiadają na utrzymujący się popyt ze strony najemców. Poznań jest magnesem dla inwestorów, a jego udział w krajowym popycie netto w I półroczu sięgnął 14%. W okresie od stycznia do końca czerwca w Poznaniu podpisano umowy najmu powierzchni magazynowej na ponad 118 000 mkw., z czego 109 000 mkw. przypadło na nowe kontrakty (jeden z najlepszych wyników w kraju).

Wskaźnik pustostanów na rynku poznańskim to jedynie 1,5% – najmniej wśród głównych rynków magazynowych w Polsce. Oznacza to, że na najemców we wszystkich poznańskich obiektach czeka łącznie tylko 23 000 mkw. dostępnej od zaraz powierzchni. Czynsze efektywne za metr kwadratowy powierzchni magazynowej kształtują się w przedziale 2,15 – 3,00 euro miesięcznie.

michał śniaała jll kadr „Najważniejszym czynnikiem umożliwiającym rozwój Poznania, jako lokalizacji pod projekty magazynowe i logistyczne, jest dobra infrastruktura transportowa oraz położenie na jednym z głównych korytarzy tranzytowych łączących Europę Zachodnią i Wschodnią – obok autostrady A2. Dzięki bliskości granicy z Niemcami, relatywnie dużej i zamożnej aglomeracji oraz obecności fabryki Volkswagena region ten stanowi interesującą lokalizację dla najemców z sektorów motoryzacyjnego, logistycznego i handlowego” – mówi Michał Śniadała z JLL.

fot. Koziołki na poznańskim ratuszu / autor: Radomil / źródło: https://commons.wikimedia.org