Pozwolenie na użytkowanie dla Osiedla Mickiewicza

Skanska otrzymała pozwolenie na użytkowanie dla czwartego i ostatniego etapu Osiedla Mickiewicza, które kilka lat temu zapoczątkowało w Polsce trend certyfikacji obiektów mieszkalnych w systemie BREEAM. Odbiory mieszkań rozpoczną się na początku kwietnia br. Tym samym kolejni mieszkańcy wkrótce wprowadzą się na osiedle słynące z proekologicznych rozwiązań, skandynawskiej otwartości oraz pięknej zieleni – w tym zachowanego starodrzewia. Za projekt inwestycji odpowiada pracownia HRA Architekci.

Choć dziś coraz więcej deweloperów stara się o międzynarodowy “zielony” znaczek dla swoich budynków, kilka lat temu to właśnie budowa Osiedla Mickiewicza rozpoczęła trend certyfikacji inwestycji mieszkaniowych w systemie BREEAM. Był to ważny moment na polskim rynku deweloperskim, ponieważ Skanska wyznaczyła pewien nowy trend – trend myślenia o domu, jako o miejscu przyjaznym nie tylko jego mieszkańcom, ale również środowisku i planecie.

Osiedle Mickiewicza to pełne zieleni części wspólne z zachowanym starodrzewiem. W trosce o naturalny ekosystem deweloper zadbał o staranny dobór odpowiedni roślin – na teren osiedla wprowadzono blisko osiemdziesiąt rodzimych gatunków, by tym samym zwiększyć różnorodność biologiczną oraz skutecznie walczyć ze smogiem. Zadbano także o rośliny żywicielskie, owocujące krzewy oraz bogate w nasiona trawy i byliny, by w ten sposób przyciągnąć na osiedle coraz rzadziej spotykane w miastach ptaki – wróble, pokrzewki, kopciuszki i piegże. 

Na dachach budynków znajdują się budki dla jerzyków, w ogrodzie poidełka dla motyli oraz domki dla owadów – chętnie korzystają z nich pszczoły samotnice, motyle i biedronki. Co więcej, na terenie ogrodu wkrótce pojawi się ścieżka edukacyjna w postaci tabliczek z nazwami gatunków, zachęcająca dorosłych i dzieci do nauki rozpoznawania roślin.

Formę budynków podporządkowano filozofii architektury wywodzącej się ze Skandynawii. Choć osiedle nawiązuje do spokojnego charakteru otoczenia, architekci postanowili również podkreślić indywidualizm inwestycji. Wyważony dobór elementów dekoracyjnych, kolorystyka bieli i ciemnych akcentów oraz prostota wizualna definiują kluczowe cechy inwestycji. Natomiast układ okien, przełamań w elewacji, loggii i balkonów tworzą interesujące kompozycje plastyczne przy wykorzystaniu tradycyjnych elementów naturalnego i skromnego detalu architektonicznego. 

fot. materiały prasowe