Premiera Portovej w Gdyni

Kończy się budowa Portovej w centrum Gdyni. Siedemnastopiętrowa inwestycja powstała w niedalekim sąsiedztwie, słynnych w całej Polsce, wież Sea Towers, za które odpowiada ten sam deweloper – Invest Komfort.

Projekt inwestycji stworzyło Studio Kwadrat. Zadaniem architektów było wykorzystanie potencjału lokalizacji, która łączy Śródmieście Gdyni i zupełnie nową, dopiero tworzącą się dzielnicę Śródmieście Morskie. Mieszkańcy mogą korzystać z atrakcji i uroków miasta, a równocześnie cieszyć się bliskością mariny i plaży miejskiej. Łącznie powstało 271 mieszkań oraz zlokalizowane na parterze lokale usługowe.

–  Architektura wyraźnie nawiązuje do tradycji modernistycznej Gdyni poprzez zastosowanie jasnych, prostych i geometrycznych form elewacyjnych, przełożonych jednak na współczesny język architektoniczny. Całość stanowi zwarty organizm przestrzenny oferując bardzo dobre warunki do mieszkania – opisuje architekt Jacek Droszcz ze Studia Kwadrat. – Nowym elementem, zaznaczającym się wyraźnie w tej przestrzeni, jest dominanta widoczna nawet z dalekiej perspektywy ulicy Świętojańskiej. Jest to działanie świadome, miastotwórcze, ułatwiające orientację w strukturze miasta.

Na dachu wspomnianej dominanty deweloper zaplanował zielony taras widokowy dla mieszkańców inwestycji – doskonałe miejsce, żeby odpocząć i zachwycić się nadmorskimi widokami. Co więcej, będzie na nim dostępna m.in. profesjonalna luneta, dzięki której mieszkańcy i ich goście będą mogli podziwiać panoramę całego Trójmiasta.

– Projekt architektury krajobrazu na Portovej objął nie tylko najbliższe otoczenie inwestycji: w ramach rewitalizacji tego fragmentu miasta przeprowadziliśmy modernizację całego skrzyżowania. Staraliśmy się, aby zaprojektowana zieleń była atrakcyjna przez cały rok, odporna na warunki miejskie oraz żeby w szerszym ujęciu nadawała tej przestrzeni nowej jakości. – tłumaczy Małgorzata Sobótka ze Studia Krajobraz. – Wewnętrzne tereny dziedzińców zaprojektowano jako kameralne przestrzenie wypoczynkowe, do których bezpośredni dostęp mają właściciele ogródków. Wszystkie elementy zostały dopracowane w najmniejszym detalu, tak, aby przestrzeń była atrakcyjna wizualnie oraz, przede wszystkim, funkcjonalna. Wszystko, co widać wokół budynku na poziomie wejść z ulicy, to tylko niewielka zapowiedź tego, co dzieje się na dziedzińcach, dachach pośrednich oraz na tarasie widokowym.

fot. materiały prasowe