Przywrócić do życia architekturę poprzemysłową

Wrocławskie Przedmieście Oławskie jest miejscem, w którym od początku jego istnienia zlokalizowane były zakłady papiernicze, fabryki włókiennicze czy przemysł maszynowy. Wynikało to głównie z bliskości rzeki Oławy, która umożliwiała wytwarzanie energii elektrycznej niezbędnej do produkcji. Przez kolejne stulecia malało zainteresowanie produktami tych wytwórni, a okolica została zapomniana przez władze. Jej architektura uległa znacznemu zniszczeniu, a oryginalne kamienice czynszowe utraciły dawny blask.

Kilka lat temu podjęto decyzję o rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego, a zaplanowany tutaj kompleks loftów idealnie się w nią wpisuje. Prace renowacyjne rozpoczęto w 2012 roku. Lofty będą gotowe pod koniec grudnia 2014. Inwestor podczas prac remontowych wykorzystał materiały budowlane firmy Baumit – maszynowe tynki gipsowe oraz kompletny system ocieplenia budynków Baumit Pro z tynkami silikatowymi.

materialy_baumit_w_nowej_papierni

– Przedmieście Oławskie nosi maskę zaniedbanej dzielnicy, choć posiadającej ogromny potencjał i wyróżniającej się historycznym pięknem. Wrocławski magistrat od lat planował rewitalizację. Wykonano analizy, konsultacje społeczne i opracowano masterplan, czyli mapę działań rewitalizacyjnych. Prywatni inwestorzy – szczególnie Nowa Papiernia – mają swój wkład w pozytywne zmiany, jakie już zachodzą w tym miejscu. Nasza inwestycja ruszyła w 2012 roku. Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że idealnie wpisuje się ona w rewitalizację dzielnicy. Dwa budynki po wybudowanej w 1889 roku fabryce papieru są odnawiane i dostosowywane do potrzeb mieszkańców, a obok powstaje budynek New Line. W realizacji ściśle nawiązujemy do historii miejsca. Wykorzystujemy oryginalne detale architektoniczne, np. XIX-wieczną cegłę i oryginalne podstopnice w częściach wspólnych, zarówno w budynkach, jak i w mieszkaniach loftowych. Nowa Papiernia wpływa też na otoczenie. Sąsiednia kamienica przy ul. Kościuszki dostała nową elewację, a podwórko zostało uporządkowane i od nowa zaaranżowane – mówi Ewa Piechota z Nowej Papierni.

materialy_baumit_na_inwestycji_nowa_papiernia

Mimo upływu lat, pofabryczne budynki z 1889 roku nadają się na nowoczesne i komfortowe mieszkania loftowe. Projekt New Line jest inspirowany loftami i przemysłową architekturą. To w nim inwestorzy połączą nowoczesną inżynierię i XIX-wieczny klimat fabryki. Warto podkreślić, że wykorzystane zostaną przy tym oryginalne 100-letnie materiały, m.in. zabytkowe cegły zachowane z fabryki. Jak przyznaje Dennis Klein, prezes firmy RED Real Estate Development, która zainwestowała w Nową Papiernię, nie wszystkie prace przebiegały zgodnie z założeniami: – W przypadku budynku tak zabytkowego jak papiernia, niespodzianki są niemal nieuniknione. Przeanalizowaliśmy projekt bardzo dokładnie, ale nawet mimo posiadania szczegółowej dokumentacji, napotkaliśmy na nieprzewidziane trudności. Mianowicie okazało się, że w niektórych częściach budynków A i B – tam, gdzie realizowane są lofty – należy wzmocnić strop i podłogę. Natrafialiśmy też na miejsca, w których należało uzupełnić cegłę. W pierwotnym planie tego nie przewidzieliśmy, bo przed rozpoczęciem prac nie mogliśmy o tym wiedzieć.

Realizacja loftów w pofabrycznych budynkach wyraźnie wpisuje się w rewitalizację Przedmieścia Oławskiego. To dobra wiadomość także dla mieszkańców tej dzielnicy. Odnowione budynki pozwolą bowiem odtworzyć utraconą świetność fabrycznych obiektów i pokazać wyjątkową XIX-wieczną architekturę wrocławskich kamienic czynszowych.

wizualizacja_nowa_papiernia_fot_nowa_papiernia

fot. Nowa Papiernia i Baumit