Radisson Hotel & Suites Gdańsk na Wyspie Spichrzów przyjmuje gości

Bursztynowy Radisson Hotel & Suites Gdańsk wyłania się z Wyspy Spichrzów zdobiąc najdłuższą linię brzegową Motławy. Tak prestiżowa lokalizacja wymagała od inwestora – Zbigniewa Nowaka sporej dawki wizjonerstwa i wyczucia lokalnych potrzeb, natomiast od projektantów z Pracowni Architektonicznej LOFT ogromnych umiejętności oraz estetycznego wyczucia.

Wyspa Spichrzów w przeszłości pełniła bardzo ważną rolę gospodarczego centrum Gdańska, jednakże przez ostatnie lata stała się miejscem nieco zapomnianym. Tym bardziej mieszkańcy doceniają fakt, że po kilku dekadach to niezwykle ważne miejsce otrzymało nowe życie. Dziś Wyspa Spichrzów to kulturalne, biznesowe, turystyczne i gastronomiczne serce miasta, które nieustannie tętni życiem, a jej integralną częścią jest inwestycja Deo Plaza – miejsce unikatowe w skali Europy.

Już na etapie projektów Deo Plazy przyjęto założenie, że będzie to starannie przemyślany kompleks uwzględniający wszystkie potrzeby odwiedzających. Jednym z jego najważniejszych atutów bez wątpienia jest strategiczne położenie w samym środku turystycznego serca Gdańska. W obiekcie znajdują się kluby i restauracje, przyciągające nie tylko zróżnicowaną ofertą, ale i unikatowym wystrojem wnętrz. Istotnym dopełnieniem całego kompleksu jest inspirowany stylem skandynawskim czterogwiazdkowy Radisson Hotel & Suites Gdańsk.

– Zależało nam, aby hotel jawił się jako w pewnym sensie wyspa skarbów, zasobów. Istny róg obfitości. Ponadto musieliśmy się zmierzyć z oczekiwaniem inwestora Zbigniewa Nowaka, który oczekiwał efektu rodem z bajki lub chociaż z legendy. W związku z tym to nie mogło być wnętrze minimalistyczne. Z pewnością udało nam się  osiągnąć efekt przestrzeni nasyconej starannie zaprojektowanym detalem – powiedziała Magdalena Adamus, założycielka pracowni architektonicznej LOFT.

We wnętrzach hotelu nie brakuje niedosłownych nawiązań do dóbr składowanych w dawnych spichlerzach, wśród których były surowce i żywność. Są one swoistym balansem pomiędzy inspiracjami płynącymi wprost, a bardziej zawoalowanymi odniesieniami. Przykładami historycznego nawiązania są m.in. oryginalne ceglane mury, kamienna posadzka, która budzi skojarzenie rozsypanego piasku, panele ścienne z naturalnego orzecha czy też projekt balustrady na klatce schodowej. Na ścianach natomiast została zastosowana charakterystyczna dla gdańskich kamienic technika sgraffito z motywem lwa, a na podłogach hotelowych korytarzy zawarto wzory łączące łany zboża i kontury fasad gdańskich kamienic.

– Historyczny kontekst jest dla wnętrz zawsze bardzo pomocny, a współczesny styl życia doskonale się odnajduje w takiej tkance. Trzeba pamiętać, że hotel ma obsługiwać głównie konferencje pod marką Radisson i będzie miał na pewno stałe obłożenie, wobec czego trwałość i szczerość użytych tu materiałów ma kluczowe znaczenie. – dodaje Magdalena Adamus.

Niezwykle ważną, integralną wręcz częścią Radisson Hotel & Suites Gdańsk jest bursztyn, czyli największy skarb Pomorza na stałe wpisany w kontekst historyczny i kulturowy Trójmiasta. Złoto Bałtyku zdobi tu m. in. żyrandole, filary restauracji i stanowi kluczowy akcent wielu innych przestrzeni hotelu jak restauracja czy hotelowe lobby. Pozwala to osiągnąć efekt elegancji, wyrafinowania i naturalnego luksusu. To oryginalne rozwiązanie zdobnicze budzi zachwyt gości z całego świata.

fot. LOFT