Ranking: Czego Polacy nie lubią robić w domu?

Mycie naczyń, prasowanie, a może sprzątanie łazienki – które z obowiązków domowych Polacy z chęcią zrzuciliby na kogoś innego? Na podstawie badań przeprowadzonych na zlecenie Pralniomatów Hi’Shine powstał ranking prac domowych. Jakie czynności najczęściej wykonują panie, a jakie panowie?

Badani odpowiadali na pytanie dotyczące sytuacji, podczas której mogliby pozbyć się określonych obowiązków. Pod uwagę wzięto dziewięć popularnych prac domowych. Na co najchętniej wskazywali?

  1. Zakupy spożywcze

Według Polaków najmniej uciążliwym obowiązkiem domowym są zakupy spożywcze. Zaledwie 10 proc. badanych mogłoby zrezygnować z codziennych sprawunków, oddając to zadanie komuś innemu. Na zakupy spożywcze chętnie wybierają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Największa grupa osób, które mimo wszystko zdecydowałyby się przekazać ten obowiązek w inne ręce, to Polacy w wieku od 25 do 34 lat. Tak wskazuje co siódmy z nich (14 proc.).

  1. Wyprowadzanie psa

Wyprowadzanie pupila, szczególnie w zimowe poranki przed pracą, to nie lada wyzwanie. Mimo to, zdaniem Polaków, w rankingu najgorszych prac domowych z pewnością istnieje wiele cięższych obowiązków. Spacer z pupilem to problem jedynie dla 11 proc. Polaków. Najmniej uciążliwy jest dla mężczyzn oraz mieszkańców dużych miast o populacji od 100 do 200 tys.

  1. Pranie

Zgodnie z wynikami badań zleconymi przez Pralniomaty Hi’Shine niemal co piąty Polak deklaruje, że obowiązkiem prania podzieliłby się z kimś innym. Najczęściej uważają tak mężczyźni. Aż 25 proc. z nich wyraziło taką opinię. Wśród kobiet taki pogląd zadeklarowało tylko 10 proc. Najmniej krytyczni byli w tej kwestii mieszkańcy wsi (13 proc.).

  1. Wyrzucanie śmieci

W rankingu na szóstym miejscu znalazło się wyrzucanie śmieci. Tego obowiązku nie toleruje aż 37 proc. Polek. Z kolei panowie mają do tej czynności całkowicie inny stosunek. Z badań wynika, że spacer do kubła ze śmieciami jest uciążliwy tylko dla 8 proc. mężczyzn. Wyrzucanie śmieci najbardziej tolerancyjnie oceniają Polacy w wieku od 45 do 55 lat.

  1. Odkurzanie

Niedaleko podium nielubianych prac domowych znalazło się odkurzanie, którego nie lubi 25 proc. Polaków. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, z chęcią pozbyliby się tego obowiązku. Odkurzać nie lubią przede wszystkim osoby młode, w wieku od 18 do 24 lat, oraz mieszkańcy miast do 200 tys.

  1. Gotowanie

Gotowanie to jedna z głównych słabości Polaków. Niespełna 30 proc. badanych uznało, że obowiązek przyrządzania posiłków zrzuciłoby na kogoś innego. W szczególności mężczyźni (30 proc.), a także osoby mieszkające w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców (38 proc.) traktują gotowanie jako niezbyt lubianą czynność.

  1. Mycie naczyń

Gotowanie wydaje się być nieco przyjemniejszą czynnością niż sprzątanie po nim. Trzecią pozycję w rankingu zajmuje mycie naczyń, które z chęcią zrzuciłoby na kogoś innego aż 34 proc. Polaków. Zmywanie jest najbardziej uciążliwe dla osób w wieku od 15 do 24 lat (aż 45 proc.) oraz mieszkańców miast o populacji od 200 do 500 tys. (41 proc.).

  1. Sprzątanie łazienki

Szorowanie kabiny prysznicowej czy kafelków nie jest, zdaniem Polaków, najprzyjemniejszą czynnością, dlatego sprzątanie łazienki zajęło w rankingu wysokie drugie miejsce. Tego obowiązku nie lubi 39 proc. Polaków. Kobiety i mężczyźni są zgodni w tej kwestii. Wśród badanych, którzy zrezygnowaliby z tej czynności, największą część stanowią Polacy z wykształceniem wyższym (45 proc.) oraz w wieku od 45 do 55 lat (41 proc.).

  1. Prasowanie

Liderem rankingu nielubianych prac domowych jest prasowanie, za którym nie przepada niemal co drugi Polak. Pracę z żelazkiem i deską do prasowania negatywnie ocenia aż 45 proc. badanych, którzy wskazali, że prasowanie chętnie zrzuciliby na kogoś innego. Z badań wynika, że 47 proc. mężczyzn i 43 proc. kobiet nie przepada za tą czynnością. Prasowania nie lubi ponad 50 proc. osób w wieku od 35 do 44 lat.

– Niektóre czynności wymagają sporego nakładu pracy. Tak jest na przykład z prasowaniem, które wygrało ranking nielubianych czynności. Wprowadzając na rynek koncepcję Pralniomatów wiedzieliśmy, że pranie czy prasowanie to obowiązki, z których Polacy chętnie by zrezygnowali. Wyniki badań potwierdzają nasze obserwacje ­– mówi Rafał Staszkiewicz z Hi’Shine.

Wysoka pozycja w rankingu takich czynności jak mycie naczyń, odkurzanie czy prasowanie sprawia, że specjaliści opracowują kolejne technologie poprawiające jakość życia. Dzięki temu Polacy coraz chętniej korzystają z urządzeń i innowacji, które dostępne są na rynku, m.in. zmywarki, automatyczne odkurzacze czy Pralniomaty. Prawdopodobnie właśnie dla czynności zajmujących wysoką pozycję w rankingu, będą w przyszłości tworzone nowe rozwiązania, które pozwolą nam szybciej i łatwiej uporać się z pracami, które uważamy za uciążliwe lub nieciekawe.

ranking Hi_shine

*Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Pralniomatów Hi’Shine w dniach 23-27 listopada 2015 r. na reprezentatywnej grupie 1002 Polaków w wieku 15-55 lat.