Recepcja biurowa – liczy się pierwsze wrażenie

Jeszcze do niedawna przypominały zwykłe poczekalnie dla klientów, wyposażone w stół, ladę, kilka krzeseł czy kanapę. Obecnie, coraz częściej zmieniają nie tylko swój wygląd, ale i funkcję. Recepcje biurowe pełnią nierzadko rolę firmowej strefy relaksu, wyposażonej w sofy i fotele, miejsca, gdzie można swobodnie porozmawiać z klientem, a nawet przestrzeni, w której przeprowadzane są rozmowy rekrutacyjne. Wyposażone w nowoczesne rozwiązania typu smart, odpowiadają na potrzebę elastyczności i swobody w wykonywaniu służbowych zadań, stanowiąc przy tym biznesową wizytówkę firmy. Recepcja przyszłości ma być wielozadaniowa, nowoczesna i zaaranżowana tak, by w pełni oddawać charakter przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim, by jak najlepiej spełniać swoje funkcje.

– Tworząc projekty aranżacji biura dla naszych klientów zauważyliśmy, że coraz większą wagę przykłada się do recepcji – nie tylko do kwestii wizualnych, ale także do jej funkcjonalności. Dlaczego? Jedno pomieszczenie, może oddać charakter całej firmy i zadecydować o pierwszym wrażeniu, dlatego właściciele biur decydują się na wdrożenie przemyślanej i spójnej z komunikacją firmy – koncepcji aranżacji strefy klienta. Z drugiej strony, stawia się na wielofunkcyjność tego pomieszczenia wyposażając je w sofy i fotele dla gości, a także w strefę do krótkich rozmów i spotkań z klientami czy potencjalnymi kandydatami. Odchodzi się od myślenia o biurze, jako zbiorze kilku pomieszczeń na rzecz stref dedykowanych różnym zadaniom. W ten sposób możemy w pełni wykorzystać potencjał biura, w tym niedocenianej recepcji – mówi Zuzanna Mikołajczyk z firmy Mikomax Smart Office.

Większa potrzeba elastyczności

To zdecydowanie główna zmiana, którą obserwujemy w trendach aranżacji recepcji. Rozwiązania dedykowane temu pomieszczeniu są dobierane tak, by umożliwiać wykonywanie różnych zadań. W nowoczesnej recepcji klient może poczekać w specjalnie zaaranżowanej strefie relaksu czy wykonać telefon bez potrzeby wychodzenia z siedziby firmy, w specjalnych budkach wyciszających. W zależności od rozmieszczenia recepcji i jej powierzchni, może ona również stanowić doskonałe miejsce do rozmowy rekrutacyjnej z potencjalnym kandydatem.

Sztuka wchodzi do biur

Kolejny trend, który w Polsce dopiero się rozwija, natomiast w krajach Europy funkcjonuje znakomicie od kilkunastu lat, to usługa wynajmu dzieł sztuki do biur. Dla wielu może być zaskoczeniem, jednak niewątpliwie stanowi ona ciekawą alternatywę w aranżacji biura i recepcji. Sztuka wzbogaca wnętrza, podnosi ich prestiż, a odpowiednio wkomponowana w projekt może nadać niepowtarzalny charakter pomieszczeniu.

Ogrody na ścianach

Dominującą tendencją w projektowaniu przestrzeni biurowej jest wprowadzanie motywów roślinnych. Występują one zarówno w pomieszczeniach dedykowanych pracownikom, jak również w specjalnych strefach relaksu. Coraz częściej przenikają również do recepcji, jako element komunikacji firmy, jej przywiązania do natury i ekologii. Ściany z żywych roślin w kolorze soczystej zieleni wprowadzają ciepły klimat, uspokajają i wpływają na budowanie zaufania do firmy.

– Oprócz popularnych i często występujących motywów roślinnych, można zauważyć ogólny trend powrotu do natury, który od kilku lat zyskuje na sile. W związku z tym projektując wnętrza recepcji stosujemy lady o prostych, nowoczesnych kształtach, ale swoją fakturą i barwą przypominających powierzchnię kamienia. Takie detale tworzą klimat, a także dają wrażenie obcowania z naturą – mówi Zuzanna Mikołajczyk.

Zmiany w 6 tygodni?

Każda firma chcę mieć nowoczesne i funkcjonalne biuro i reprezentacyjną recepcję, ale nie każdy ma na to budżet. W wielu przypadkach inwestuje się w odpowiednie wyposażenie przestrzeni do pracy z pominięciem strefy recepcyjnej. Skutkiem tego, miejsce pierwszego kontaktu z klientem odstaje od pozostałej części biura. W takich przypadkach polski rynek wychodzi z usługą biurowej metamorfozy „Pimp my office” (Odpicuj moje biuro). Jest to kilkutygodniowy program rearanżacji proponowany przez Mikomax Smart Office oraz firmę Xplan Sp. z o.o. Lifting całego biura lub wybranego pomieszczenia to rozwiązanie, które w krótkim czasie może zmienić miejsce pracy w wielofunkcyjną przestrzeń typu smart.

fot. Mikomax  Smart Office