Rekordowa transakcja na polskim rynku nieruchomości

Południowoafrykański inwestor Redefine Properties Ltd kupił 75% aktywów Echo Prime Properties, spółki należącej do Echo Investment. W portfelu spółki znajduje się 18 aktywów komercyjnych o łącznej wartości około 1,18 mld EUR. To największa transakcja w historii polskiego rynku nieruchomości.

Do najważniejszych nieruchomości wchodzących w skład portfela należą: Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu, Galaxy w Szczecinie, Galeria Echo w Kielcach, Amber w Kaliszu, Park Rozwoju w Warszawie, Malta Office Park w Poznaniu i A4 Business Park w Katowicach. Na zlecenie Redefine Properties, polski Zespół Savills, doradzał na etapie analizy i ceny transakcji (underwriting).

“Ta transakcja wpisuje się w międzynarodową strategię inwestycyjną Redefine Properties, która koncentruje się na dywersyfikacji geograficznej i wykorzystywaniu atrakcyjnych stóp zwrotu. To wyjątkowa okazja do zbudowania wiodącej platformy, obejmującej nieruchomości komercyjne w Polsce i do uzyskania od razu masy krytycznej. Wszystko to, dzięki nabyciu portfela nieruchomości handlowych wysokiej jakości i nawiązaniu współpracy z mocnym lokalnym partnerem.”, mówi Marc Wainer z Redefine Properties.

Tomasz Buras, Dyrektor Zarządzający Savills w Polsce, mówi: „Redefine jest kolejnym nowym inwestorem, który zdecydował się na ulokowanie kapitału w Polsce, ale pierwszym, który przekroczył symboliczny próg 1 mld EUR. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak wyjątkowej transakcji. Nasz klient konkurował z innymi międzynarodowymi inwestorami, z których każdy pracował pod presją czasu. Dynamika procesu była ogromna, dlatego dedykowaliśmy do tej transakcji zespół najlepszych ekspertów, aby zapewnić terminowość i profesjonalizm złożonej oferty. Decyzja o wyborze inwestora nie ograniczała się wyłącznie do ceny, ponieważ Echo Investment stworzy z Redefine fundusz typu REIT, zachowując 25% udziałów w Echo Prime Properties. Uczestnictwo w tej transakcji to przywilej i gratulujemy jeszcze raz wszystkim, którzy byli w nią zaangażowani.”

fot. archiwum