Rekordowy rok na rynku luksusowych nieruchomości

W 2015 roku wartość rynku dóbr luksusowych wyniosła 14,3 mld zł i urosła aż o 13% w stosunku do poprzedniego roku. Ponad miliard złotych dotyczył segmentu nieruchomości. Najnowsze dane pokazują, że coraz więcej Polaków się bogaci i wydaje swoje pieniądze na ekskluzywne apartamenty. Tendencja jest nie do zatrzymania.

Rynek dóbr luksusowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Według najnowszego raportu KPMG jego wartość w 2015 roku to 14,3 mld zł. Z kolei wartość rynku luksusowych nieruchomości w Polsce wyniosła w 2015 roku 1,134 mld zł – o 3% więcej niż rok wcześniej.

– Przewidujemy, że rynek nieruchomości luksusowych będzie się rozwijał znacznie szybciej niż dotychczas. Polskę czekają czasy prosperity, mieszkańcy będą się bogacić, a swoje pieniądze zechcą dobrze ulokować. Luksusowy apartament to inwestycja, która, w odróżnieniu choćby od samochodu, nie traci na wartości, a bywa że zyskuje – mówi Shuckie Ovadiah, inwestor i CEO OVO Wrocław, luksusowego multifunkcyjnego kompleksu, w którym znajdą się m.in. apartamenty, penthouse’y, biura i pięciogwiazdkowy DoubleTree by Hilton.

Tendencję potwierdzają dane KPMG. Polaków zarabiających powyżej 7,1 tys. zł miesięcznie było w 2015 roku ok. 969 tys., a w 2016 roku ich liczba po raz pierwszy przekroczy 1 mln. Ile zarobili? Łącznie ok. 155 mld zł netto.

Najwięcej wydają na samochody, ale według prognoz większą dynamiką wzrostu wykaże się segment nieruchomości – w 2018 jego wartość wyniesie 1,338 mld zł, co przełoży się na wzrost o 18% w stosunku do dzisiejszych kwot.

A jak wyglądał rozkład transakcji i ich wartości na rynku nieruchomości w Polsce w 2015 roku?

Rynek pierwotny

  • Apartamenty – liczba transakcji rocznie: 160-180, wartość transakcji rocznie: 440-460 mln zł
  • Rezydencje – liczba transakcji rocznie: 20-25, wartość transakcji rocznie: 50-57 mln zł

Rynek wtórny

  • Apartamenty – liczba transakcji rocznie: 25-35, wartość transakcji rocznie: 50-60 mln zł
  • Rezydencje – liczba transakcji rocznie: 140-145, wartość transakcji rocznie: 550-600 mln zł

– W 2015 roku Polacy chętnie kupowali luksusowe apartamenty oraz penthouse’y, a szczególne duże zainteresowanie dało się odczuć w ostatnim kwartale. W naszej ofercie ze 170 apartamentów pozostało już zaledwie kilkanaście – mówi Ewa Omasta z OVO Wrocław. – Co ciekawe, przychodzą do nas osoby zainteresowane kupnem zarówno mniejszych jednostek typu studio, jak też klienci szukający apartamentów o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Rynek się demokratyzuje, a na luksus stać już także średnio zamożnych.

Przez najbliższe lata rynek nieruchomości luksusowych w Polsce będzie się rozwijał. Eksperci przewidują, że powstanie blisko 1 tys. apartamentów, z czego ok. 300 będzie naprawdę luksusowych. W tym czasie Polacy znacznie się wzbogacą, a ich łączny roczny dochód do 2018 roku osiągnie wartość ok. 209 mld zł. Według szacunków KPMG wartość całego rynku dóbr luksusowych w Polsce osiągnie wówczas niemal 17 mld złotych.

fot. OVO Wrocław / materiały prasowe