Renowacja powierzchni balkonu w 5 krokach

Zbliżające się lato stanowi doskonałą okazję do przyjrzenia się w jakiej kondycji są elementy budynku szczególnie mocno narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne. Może się okazać, że po zimie nasz balkon wymaga szybkiej i skutecznej naprawy, by w upalne dni mógł dobrze pełnić swoją funkcję, bez obaw o bezpieczeństwo czy wygodę użytkowników.

Decydując się na renowację lub modernizację balkonu, kluczowym etapem prac jest ocena stanu płyty balkonowej i nośnych elementów budowlanych. Wpływ czynników atmosferycznych podczas wieloletniej eksploatacji, błędy wykonawcze oraz przyczyny związane z technologią produkcji mogą prowadzić do pękania i odspajania się betonu w konstrukcjach płyt wspornikowych, parapetów czy balustrad. W takim przypadku, przed nałożeniem nowej okładziny, należy prawidłowo zdiagnozować stan faktyczny płyty i w razie konieczności dokonać wszelkich napraw, które zabezpieczą stal przed dalszym procesem korozjioraz uzupełnią ubytki betonu.Z reguły renowacje przeprowadza się przy pomocy systemów zapraw na bazie cementowej, modyfikowanych polimerami, zwanych zaprawami PCC. Należy pamiętać, że aby naprawa była efektywna, warto do tego celu użyć wyspecjalizowanych produktów. Jednym z najnowocześniejszych, profesjonalnych systemów renowacji betonu stosowanym przy PCC I (powierzchnie przejezdne, takie jak mosty) i PCC II (powierzchnie nieprzejezdne, obciążone dynamicznie i statycznie – podpory, fasady itp.) jest czteroelementowy system Repadur firmy Sopro.

1_ mechaniczne-czyszcz-stali-zbro Krok 1: Przygotowanie podłoża

Po określeniu uszkodzonych miejsc, jeszcze przed rozpoczęciem prac renowacyjnych betonu należy oczyścić występujące w nim rysy, w razie konieczności poszerzając je przy pomocy szlifierki kątowej. Rysy i pęknięcia powinny zostać precyzyjnie wypełnione żywicą budowlaną Sopro BH 869 i obsypane piaskiem kwarcowym Sopro QS 511, w celu zwiększenia przyczepności pod dalsze prace naprawcze betonowej powierzchni. Po utwardzeniu żywicy, należy usunąć nadmiar piasku.

2_zabezpieczenie-oczysz-stali- Krok 2: Zabezpieczenie przed korozją

Uszkodzona płyta żelbetowa wymaga odkucia i usunięcia luźnych części betonu w celu odsłonięcia skorodowanego zbrojenia. Oczyszczoną mechanicznie stal zbrojeniową należy następnie zabezpieczyć przy użyciu jednoskładnikowej cementowej zaprawy antykorozyjnej Sopro Repadur KS. Zaprawę należy nanosić w dwóch cyklach. Pierwszą warstwę zaprawy Sopro Repadur KS należy nanieść pędzlem, bezpośrednio po usunięciu korozji ze zbrojenia, dokładnie przykrywając powierzchnię. Gdy pierwsza warstwa stwardnieje (po ok. 2 godzinach w temperaturze +23 C° i względnej wilgotności powietrza 50%) należy nanieść drugą warstwę – również pokrywając całą powierzchnię. Do dalszych prac można przystąpić po upływie ok. 2 godzin od nałożenia drugiej warstwy zaprawy Sopro Repadur KS.

3_nakladanie-warstwy-sczepnej-sopro-repadur-mh Krok 3: Mostek sczepny

Wypełnienie ubytku należy poprzedzić nałożeniem warstwy sczepnej przy użyciu zaprawy kontaktowej Sopro Repadur MH. Stosowana pod zaprawę do uzupełniania ubytków betonu, zapewnia jej optymalne wiązanie z podłożem. Jest szczególnie przydatna przy obróbce elementów poddawanych obciążeniom dynamicznym lub przy trudnej obróbce, np. nad głową. Należy pamiętać aby przed nałożeniem warstwy sczepnej gruntownie zwilżyć podłoże wodą.

4_ nakladanie-zaprawy-do-uzupelniania-ubytkow-betonu-sopro-repadur-50-na-zaprawe-kontaktowa-poprzez-szpachlowanie Krok 4: Uzupełnienie ubytków betonu

Kolejnym krokiem jest nałożenie szpachelką na warstwę kontaktową (metodą „świeżo na świeżo”) warstwy naprawczej zaprawy cementowej Sopro Repadur 50, o grubości od 10 do 50 mm. Zaprawa ta jest wzmocniona włóknami i przeznaczona do wypełniania ubytków i renowacji betonowych podłoży o dużej powierzchni.

Jako alternatywny produkt, można w tym miejscu zastosować wzmocnioną włóknami sztucznymi szpachlę renowacyjna i wyrównawczą Sopro RAM3, która została stworzona specjalnie z myślą o szybkiej i efektywnej naprawie ubytków w podłożach mineralnych. RAM3 ma bardzo dobre właściwości robocze, a dzięki szybkiemu przyrostowi wytrzymałości, do obróbki powierzchniowej można przystąpić wcześniej niż w przypadku porównywalnych produktów. Po utwardzeniu szpachla Sopro RAM 3 jest wodoodporna, paroprzepuszczalna i odporna na zmienne cykle zamrażania i rozmrażania.

5_ nakladanie-szpachli-cementowej- Krok 5: Wykończenie powierzchni

Ostatni etap prac naprawczych to wykończenie powierzchni. Wygładzenie i przygotowanie podłoża pod następne powłoki odbywa się poprzez aplikację drobnoziarnistej szpachli cementowej Sopro Repadur 5, w warstwie do 5 mm.

W przypadku prac naprawczych na podłożach mineralnych obwiązuje zasada: im szybciej, tym lepiej. Odpowiednie zabezpieczenie i uzupełnienie niedużego ubytku zapobiega dalszej erozji i powstaniu większych zniszczeń. System renowacji betonu Sopro Repadur to cztery wzajemnie do siebie dostosowane produkty, które umożliwiają pełną naprawę zniszczonych podłoży. Stosując kompletne systemy naprawy i uszczelnień Sopro na powierzchni balkonów, można wykonać skuteczną renowację oraz zabezpieczyć konstrukcję przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych oraz dalszym korodowaniem.

Fot. Sopro

 

 

Translate »