Rezydencja Vice Versa z odnawialnym źródłem energii

Powstająca na warszawskiej Woli inwestycja mieszkaniowa Vice Versa będzie zasilana energią pozyskiwaną ze słońca. Na dachach dwóch budynków zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, dzięki której mieszkańcy zaoszczędzą nawet do 50% kosztów oświetlenia części wspólnych osiedla. Rezydencja Vice Versa to piąta inwestycja mieszkaniowa Yareal, która otrzymała certyfikat zrównoważonego budownictwa BREEAM Interim jeszcze przed ukończeniem budowy.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 20 kWp będzie produkowała rocznie około 19 000 kWh energii elektrycznej. Ekologiczna energia częściowo zaspokoi zapotrzebowanie związane z oświetleniem części wspólnych wielorodzinnego kompleksu. Wytworzona przez panele energia ze słońca będzie sprzedawana do sieci i zapewni zasilanie oświetlenia m.in. w garażu podziemnym, na klatkach schodowych oraz na zielonym dziedzińcu. Rezydencja Vice Versa budowana nieopodal Ronda Daszyńskiego, jest jednym z nielicznych w Polsce, nowych osiedli mieszkaniowych, wyposażonych we własne źródło odnawialnej energii.

Dzięki wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej inwestycja przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a tym samym będzie miała jeszcze bardziej zrównoważony charakter, potwierdzony ekologicznym certyfikatem BREEAM Interim. Produkcja własnej energii elektrycznej – oprócz aspektów ekologicznych i podniesienia niezależności energetycznej – pozwoli na znaczne obniżenie opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez nabywców mieszkań. W skali roku rachunki za energię elektryczna zużywaną w częściach wspólnych obu budynków spadną nawet o 50%[1].

„Instalacja fotowoltaiczna to kolejne innowacyjne i energooszczędne rozwiązanie, które będzie wykorzystane w Rezydencji Vice Versa. Już na etapie projektowania część miejsc parkingowych w garażu podziemnym dostosowano do montażu indywidualnych stacji ładowania samochodów elektrycznych, które instalowane będą na życzenie właścicieli. Każda stacja ładowania zostanie wyposażona w niezależny licznik zużywanej energii. Mieszkańcy będą korzystali również m.in. z energooszczędnego oświetlenia LED i wydajnych wind” – powiedział Jacek Zengteler, członek zarządu, kierujący działem inwestycji mieszkaniowych Yareal Polska.

Rezydencja Vice Versa to kameralny kompleks złożony z dwóch budynków, w którym powstaje 181 mieszkań w podwyższonym standardzie, o bardzo zróżnicowanym metrażu – od 28 do ponad 150 mkw. Powstaje u zbiegu ulic Przyokopowej i Szarych Szeregów wokół zielonego, centralnego placu, na którym – wśród drzew i krzewów – zostaną wydzielone strefy zabawy i relaksu dla dzieci oraz dorosłych. Charakterystycznym elementem projektu jest elegancka, półotwarta strefa wejściowa, oddzielająca część publiczną od prywatnej strefy patio. Wszystkie mieszkania w Rezydencji Vice Versa zostaną wyposażone w loggie, a mieszkańcy najwyższych kondygnacji będą mogli korzystać z przestronnych tarasów o powierzchni sięgającej nawet 150 mkw., z imponującym widokiem na panoramę centrum stolicy. Nabywców znalazło już 75% mieszkań dostępnych w ofercie. Zakończenie budowy osiedla Vice Versa planowane jest na jesień 2020.

 

[1] Wyliczona oszczędność jest wartością przybliżoną. W polskich warunkach roczna średnia suma nasłonecznienia wynosi około 1600 godzin. Produktywność instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od zmiennych warunków naświetleniowych, oraz indywidualnej struktury zużycia energii elektrycznej, różni się również miesiąc do miesiąca.

fot. materiały prasowe

 

Translate »