Rośnie grupa klientów second home

Coraz więcej Polaków inwestuje w drugi, wakacyjny dom. Najchętniej wybierane są apartamenty w górach lub na wybrzeżu. Nad morzem powodzeniem cieszą się już nie tylko mieszkania w ścisłym centrum i przy plaży, ale też mniej oczywiste lokalizacje.

Luksusowy apartament z widokiem na morze i prywatnym fitnessem zamiast drewnianej daczy nad jeziorem. Tak, w dużym skrócie, można podsumować zmianę postrzegania wakacyjnego domu w ciągu ostatnich lat. Odpowiednio zlokalizowany second home stanowi miejsce odpoczynku dla nas, rodziny i znajomych, ale też dobrą lokatę kapitału, bo wszystko wskazuje na to, że ceny nieruchomości będą dalej rosnąć.

– Klienci na polskim rynku nieruchomości coraz częściej szukają alternatywy dla tradycyjnego inwestowania, co pozytywnie wpływa na rozwój segmentu second home w Polsce – tłumaczy Mata Drozd – Piekarska z Allcon Osiedla. – Rosnący popyt na nieruchomości nad polskim morzem, a także wzrost zainteresowania wypoczynkiem w północnej części kraju powoduje, że deweloperzy uzupełniają swoje portfolio o wakacyjne mieszkania.

Na Pomorzu kluczową rolę przy wyborze second home odgrywa atrakcyjny widok i bliskość plaży. Połączenie tych cech z elegancką architekturą i udogodnieniami jeszcze bardziej podnosi wartość nieruchomości. W Trójmieście, kilka minut spacerem od parku i nadmorskiej plaży powstają Tarasy Bałtyku – apartamentowiec o ciekawej bryle, zaprojektowanej przez BJK Architekci. Priorytetem przy tworzeniu inwestycji było zapewnienie każdemu z mieszkańców pięknego widoku. Z okien można podziwiać panoramę morza, miasta lub zielonych, morenowych wzgórz. Kolejnym atutem apartamentowca jest wygodny dostęp do miejskiej infrastruktury – bliskość sklepów, usług, restauracji i atrakcji miasta. Szybko można też dostać się stąd do biznesowego centrum Gdańska. Jak twierdzi Marta Drozd – Piekarska, inwestycja ta perfekcyjnie wpisuje się w wymagania klientów poszukujących nadmorskiego, drugiego domu: – Trend second home jest szczególnie popularny wśród zamożnych klientów ceniących nowoczesną architekturę oraz wysoką jakość życia, również Polaków mieszkających i pracujących za granicą. To osoby w wieku 35-60 lat, kupujący przede wszystkim za gotówkę, które potrzebują wyjątkowego miejsca oraz inwestycji.

Jak się jednak okazuje, trend posiadania second home zachęca do zakupu inwestycji nie tylko najbogatszych. W wakacyjne domy coraz częściej inwestuje też wyższa klasa średnia, która zamiast lokalizacji w ścisłym centrum, wybiera bardziej kameralne i przystępne cenowo rozwiązania. Dla tych, którzy wolą unikać większych miast i uwielbiają kontakt z naturą, deweloperzy rozwijają ofertę w nadmorskich miejscowościach.

– Drugim kierunkiem chętnie wybieranym przez Klientów spoza Trójmiasta, jest NEXO Apartamenty na Klifie w Pucku. – mówi Marta Drozd – Piekarska – Znakomita większość nabywanych tu mieszkań – ok. 80% transakcji – wpisuję się w ideę posiadania drugiego domu, także poza wysokim sezonem. Nasi Klienci przy wyborze NEXO jako second home szczególnie doceniają: dobrą jakość powietrza, bliskość plaży i mariny, niekomercyjny charakter miejscowości, a także niewielką odległość do Trójmiasta i atrakcji Półwyspu we Władysławowie, Chałupach czy Helu.

Deweloperzy dostrzegają zróżnicowane postrzeganie second home także w Trójmieście. Część klientów zamiast decydować się na apartament przy sopockim molo, wybiera bardziej ustronne, spokojne dzielnice.  Ceny za metr kwadratowy są tu znacznie tańsze, a wciąż jesteśmy blisko morza.

– W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania Klientów szukających drugiego domu w mniej oczywistych lokalizacjach. – mówi Marta Drozd – Piekarska – Ok 15% wszystkich naszych transakcji na Osiedlu Gdyńskim zlokalizowanym w dzielnicy Oksywie realizowanych jest przez Klientów z innych miast, głównie z Warszawy, Krakowa, Śląska. Potrzebują oni kameralnego miejsca na pobyt w Trójmieście i chcą optymalizować budżet przeznaczony na inwestycję. Cisza i spokój w otoczeniu zieleni sprzyja wypoczynkowi, a 15 minutowy spacer nad morze daje nieograniczoną możliwość korzystania z tej wyjątkowej atrakcji. To ciekawa propozycja dla tych, którzy rozważają zmianę miejsca zamieszkania w przyszłości.

Kolejną alternatywą jest zakup mieszkania w dzielnicach bezpośrednio sąsiadujących ze śródmieściem. Przykładem mogą być Kamienice Malczewskiego w Gdańsku, które dzieli kilkunastominutowy spacer do słynnego Neptuna. Ze wzgórza, na którym zbudowane są Kamienice można podziwiać charakterystyczne gdańskie żurawie i panoramę miasta. Mimo tego, to spokojne osiedle, położone wśród zieleni, z dala od miejskiego zgiełku. Ceny za metr kwadratowy zaczynają się już od 8 400 zł brutto.

fot. Osiedle Gdyńskie