Rośnie znaczenie amerykańskich najemców na rynku biurowym w Wielkiej Brytanii

Jak pokazały badania firmy Savills, rośnie znaczenie amerykańskich najemców na rynku nieruchomości biurowych w Wielkiej Brytanii. W 2013 roku nabyli oni 44% powierzchni biurowej w 50 największych transakcjach najmu w centrum Londynu, co stanowiło prawie 2,1 mln mkw. Były to takie firmy jak: Google, News International, Amazon, Facebook i Debevoise & Plimpton.

Podobnie na rynku biurowym M25 w Londynie amerykańscy najemcy wynajęli 26% powierzchni w 50 największych transakcjach o łącznej powierzchni 600 000 mkw. W transakcjach brały udział takie firmy, jak: Rackspace, Nexen Petroleum, Bechtel, Abbott Laboratories i NetApp.

Nie tylko w Londynie i w Południowo-Wschodniej Anglii widoczna była znaczna aktywność amerykańskich najemców, ale także inne brytyjskie regiony odnotowały wzrost najemców pochodzących z USA. Według analityków Savills, w siedmiu głównych miastach regionalnych (Birmingham, Bristolu, Cardiff, Leeds, Manchesterze, Glasgow i Edynburgu) w 2013 roku amerykańscy najemcy, m.in.: Data Group, Travel Jigsaw, Jacobs Engineering, Worldpay i IBM, wynajęli 15% powierzchni w 50 największych transakcjach na ponad 260 000 mkw. Dla porównania w 2012 roku było to odpowiednio 11% i niemal 150 000 mkw.

Mark Ridley, dyrektor generalny Savills w Wielkiej Brytanii skomentował: „Od kilku lat obserwujemy rosnące zapotrzebowanie ze strony amerykańskich korporacji na powierzchnię biurową w Wielkiej Brytanii. Oczekujemy, że ta tendencja będzie się rozwijać. Czekamy z niecierpliwością na współpracę z naszymi nowymi kolegami z Savills Studley, aby zaspokoić rosnące potrzeby tych najemców i służyć naszym klientom z Wielkiej Brytanii, pragnącym zaistnieć i rozwinąć swoją obecność na rynku północnoamerykańskim.”

Savills Studley to nowo przyłączony amerykański oddział firmy, powstały po przejęciu 100% udziałów Studley – firmy specjalizującej się w reprezentowaniu najemców na rynku amerykańskim.

 

Translate »