Rusza akcja BEZPIECZNY NAJEM PFRN 2015

Sierpień i wrzesień to czas wzmożonych poszukiwań mieszkań do wynajmu. Jak znaleźć wymarzone lokum? Jak uniknąć pułapek i zawrzeć umowę skutecznie zabezpieczającą nasze interesy?

Na te i wiele innych pytań nurtujących klientów odpowiedzą pośrednicy biorący udział w akcji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości i serwisu Morizon.pl – BEZPIECZNY NAJEM. Ogólnopolska kampania skierowana do osób poszukujących ofert najmu mieszkań rusza już 15 sierpnia.

Jak co roku najbliższe miesiące polski rynek nieruchomości przeżywał będzie „gorączkę najmu”. Zdominują go właściciele mieszkań poszukujący chętnych na najem i ci, którzy owych mieszkań będą szukać – głównie studenci i absolwenci studiów. Wśród tysięcy ofert, oferentów i klientów nie zabraknie jednak pułapek, które czaić się będą na osoby niedoświadczone w zawieraniu tego typu transakcji. Łatwo będzie wydać pieniądze nie dostając nic w zamian, albo dostając coś zupełnie innego niż się oczekiwało. Aby uchronić klientów przed podmiotami stosującymi nieuczciwe praktyki Polska Federacja Rynku Nieruchomości i serwis nieruchomości Morizon.pl ruszają z ogólnopolską akcją BEZPIECZNY NAJEM, w ramach której klienci będą mogli uzyskać niezbędne porady oraz pomoc w znalezieniu odpowiedniej oferty i zawarciu prawidłowej umowy.

– Pośrednicy pozostają do dyspozycji klientów, którzy często wchodzą na rynek, nie znając go. Są to głównie studenci szukający alternatywy dla miejsc w akademikach, ale też ci, którzy przeprowadzają się do nowego miasta, by podjąć pracę. Te osoby nie zawsze orientują się w cenach, często też nic im nie mówią wskazywane w ogłoszeniach lokalizacje. Nie wiedzą także co powinna zawierać umowa najmu, ani jak uniknąć współpracy z nieuczciwymi podmiotami, podającymi się za biura nieruchomości. Akcja ma pomóc konsumentom bezpiecznie przejść przez proces wynajmu mieszkania – tłumaczy Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

W całym kraju na pytania i wątpliwości konsumentów odpowiedzą pośrednicy z niemal 200 biur nieruchomości. Profesjonaliści pomogą nie tylko w znalezieniu odpowiedniego mieszkania, ale też w bezpiecznym zawarciu transakcji.

– W tym okresie uaktywniają się „pseudo agencje nieruchomości”, które pobierają opłaty – od 100 do 500 zł – za podanie adresu mieszkania do wynajmu. Najczęściej są to adresy nieaktualne. Takich sytuacji należy bezwzględnie unikać, bo doniesienie o oszustwie na policję bywa mało skuteczne. Znikoma szkoda finansowa sprawia, że śledztwa zwykle kończą się umorzeniem – mówi Leszek A. Hardek.

Biorący udział w akcji pośrednicy zajmą się kompleksową obsługą transakcji: od znalezienia odpowiedniego lokum, przez ustalenie tytułu prawnego do lokalu, warunków najmu, po sporządzenie inwentaryzacji mieszkania oraz pomocy przy sporządzeniu umowy najmu, dostosowanej do indywidualnej sytuacji najemcy. Partnerem tegorocznej edycji akcji BEZPIECZNY NAJEM jest serwis nieruchomości Morizon.pl.

– Zaczynający się właśnie okres wzmożonego popytu na rynku najmu mieszkań zawsze wiąże się z nasileniem nierzetelnych działań. Odpłatne udostępnianie kontaktów do atrakcyjnych cenowo, lecz zwykle nieaktualnych albo fikcyjnych ofert, zawieranie umów przez osoby tylko udające właścicieli wynajmowanych lokali czy jednostronne wprowadzenie do treści umów takich zapisów, które nieuchronnie doprowadzą do przepadku wpłaconej przez najemcę kaucji, to tylko kilka z szerokiego wachlarza pułapek czyhających na nieświadomych skali ryzyka klientów. Dlatego wspólnie z Polską Federacją Rynku Nieruchomości konsekwentnie zachęcamy osoby poszukujące ofert wynajmu nieruchomości do korzystania z pomocy doświadczonych pośredników, wyspecjalizowanych w obsłudze tego typu transakcji – mówi Jarosław Święcicki, prezes spółki Morizon SA – wydawcy portalu Morizon.pl.

Wykaz biur biorących udział w kampanii znajduje się na stronie internetowej PFRN (www.pfrn.pl).