Rynek nowych mieszkań w Łodzi

Według danych Instytutu Gospodarki Nieruchomościami, łódzkie nieruchomości mogą kusić swoimi niskimi cenami, lokalizacją oraz dobrym stanem technicznym. Łódź odnotowała w 2014 roku wzrost cen transakcyjnych mieszkań. Duży wpływ na sytuację na rynku mają studenci, którym rodzice kupują mieszkania z dopłatą z programu MdM.

Dla osób poszukujących nowoczesnego i nowego lokum w Łodzi nie brakuje ofert zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. W ofercie deweloperów znajduje się około 2 000 mieszkań, z czego ponad 50% spełnia wymogi programu Mieszkanie dla Młodych.

Dużą grupę wśród kupujących mieszkania w Łodzi stanowią rodzice, których dzieci rozpoczęły tu naukę. W Łodzi mieszczą się 22 uczelnie wyższe, wśród nich słynna Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny. Spośród tysięcy studentów wielu, zamiast mieszkać na stancji lub w akademiku, ma już własne M.

– Młode, studiujące osoby, stanowią liczną grupę pośród kupujących mieszkania w naszej inwestycji CityPark. Niewątpliwym atutem jest bliskość szkół i najważniejszych łódzkich obiektów takich, jak uniwersytet, galerie handlowe, a do tego park, kryty basen i liczne przystanki komunikacji miejskiej w okolicy – podsumował Tomasz Sznajder z Polnord SA.

Kupno mieszkania dla studenta jest często lepszym rozwiązaniem niż płacenie za wynajem. Według raportu serwisu Domy.pl średnia cena pokoju wynajętego w Łodzi to 550 zł za miesiąc, kawalerki – nieco ponad 1 000 zł, mieszkania dwupokojowego – 1420 zł, a trzypokojowego 1750 zł. To stawki porównywalne z ratą spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania.

Oferowane do wynajmu lokale mieszczą się najczęściej w starych budynkach, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Decydując się na kupno mieszkania student staje się właścicielem lokalu o znacznie wyższym standardzie pod względem jakości budynku jak i jego parametrów technicznych, w tym energooszczędności.

Atutem łódzkich mieszkań sprzedawanych na rynku pierwotnym jest ich cena. Według najnowszych danych portali Bankier i Otodom, w listopadzie 2014 roku za metr kwadratowy mieszkania na łódzkim rynku pierwotnym trzeba było zapłacić niemal 4,9 tys. zł – to o ponad połowę mniej niż średnia cena w Warszawie. Niskie stawki oferowane na rynku nieruchomości pozwalają wielu kupującym skorzystać z dopłat do kredytów oferowanych w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Dane z pierwszych trzech kwartałów 2014 roku pokazują, że z dopłaty w ramach MdM skorzystało w Łodzi 28 % kupujących, co stanowi jeden z najlepszych wyników w kraju.

Zdaniem ekspertów, konkurencyjne ceny nieruchomości mogą przyciągnąć do Łodzi nowe inwestycje i pomóc młodym osobom w rozwoju biznesu. „Łódź to atrakcyjne miasto dla potencjalnych inwestorów. Jego dobra lokalizacja oraz skomunikowanie z innymi miastami, rozwój infrastruktury, konkurencyjne ceny nieruchomości w porównaniu do rynków innych dużych miast, sprawia, że jest to miasto z potencjałem, w którym można wdrażać nowe pomysły na rozwój, rozpocząć biznes” – napisała w raporcie na temat łódzkiego rynku  nieruchomości Natalia Hładysz z Instytutu Gospodarki Nieruchomościami.

W 2015 roku ma się rozpocząć, finansowana z unijnych funduszy, rewitalizacja centrum miasta, obejmująca ulice Śródmieścia o powierzchni ponad 70 hektarów. Powstaną nowe miejsca wystawiennicze i audytorium, w których odbywać się mają wydarzenia kulturalne i społeczne. Projekt podniesie komfort życia w mieście, na czym skorzystają także deweloperzy budujący mieszkania w Łodzi.

fot. Polnord SA / osiedle CityPark