Rynek powierzchni biurowych w Polsce coraz bardziej nowoczesny.

W Polsce stale przybywa nowych inwestycji biurowych. Podaż w ostatnim czasie jest naprawdę duża, jednak popyt wydaje się być wciąż niezaspokojony. Przejawia się to oddawaniem do użytku kolejnych biurowców, zwłaszcza w największych miastach w kraju.

Nowoczesnych powierzchni biurowych stale przybywa, jednak względnie szybko są one komercjalizowane. Wiele firm prężnie rozwija swoje działalności w największych polskich aglomeracjach miejskich i to właśnie tam zauważyć można największy przyrost inwestycji biurowych.

Biura – do wynajęcia czy na sprzedaż?

Biura do wynajęcie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż dają one najemcom swego rodzaju swobodę. W zależności od warunków umowy, które zawsze można negocjować, mają oni określony czynsz a także okres najmu. Jeśli obecne biuro przestanie przedsiębiorcy odpowiadać, może on wypowiedzieć umowę najmu i zmienić swoją lokalizację. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie dla firm, które ze względu na zakres swojej działalności muszą być mobilne, a także dla tych, którzy nie są jeszcze pewni najlepszej lokalizacji. Na wynajęcie biura decydują się również przedsiębiorcy, którzy ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na zakup biura na własność. Biura na wynajem to także świetne rozwiązanie dla firm, które się rozwijają i wiedzą, że w niedalekiej przyszłości będą musiały zwiększyć zajmowaną przez siebie przestrzeń.
Nieco inną grupę docelową stanowią przedsiębiorstwa, które decydują się na zakup powierzchni biurowej. Duże korporacje, które mają już rozwinięte działy wiedzą, jaka powierzchnia będzie im potrzebna dla pracowników i klientów. Własne biuro, a często nawet cały budynek, stanowi o pozycji firmy na rynku i podnosi jej rangę w oczach kontrahentów oraz pracowników. W dłuższej perspektywie czasu utrzymanie własnego biura może przynieść także oszczędności, gdyż firma nie jest obciążona wysokością czynszu.

Istotny jest standard biura i lokalizacja

Dużo uwagi najemcy oraz kupujący poświęcają temu, jaki standard oferuje dana inwestycja. Istotne są takie udogodnienia jak całodobowa ochrona, winda, zapewnione miejsca parkingowe oraz klimatyzacja w pomieszczeniach. Ważne jest również to, czy do biura w łatwy sposób można dostać się komunikacją miejską, oraz czy wokół znajdują się np. lokale gastronomiczne, z których pracownicy mogliby swobodnie skorzystać w czasie przerwy. Rzecz jasna udogodnienia związane z biurem będą się różnić w zależności od profilu działalności firmy. Dla jednych przedsiębiorców ważna będzie lokalizacja w ścisłym centrum lub w prestiżowej dzielnicy, natomiast inni będą poszukiwali dużych powierzchni biurowych na obrzeżach miast lub blisko dróg ekspresowych i autostrad.

Największe miasta przyciągają przedsiębiorców

W dalszym ciągu to właśnie stolica przyciąga największą liczbę najemców oraz kupujących. W Warszawie co roku powstają prestiżowe inwestycje, które szybko się komercjalizują. Status jest w tym mieście bardzo istotny, dlatego wiele firm stawia na najbardziej prestiżowe inwestycje i na swoje biura wybiera nowoczesne wieżowce, stanowiące swego rodzaju wizytówkę miasta.
Przedsiębiorców nie zraża, że właśnie w Warszawie zapłacą najwyższe ceny za metr kwadratowy powierzchni biurowej – prestiż i wizytówka dla firmy są tego warte.
Podobnie jest we Wrocławiu, gdzie z roku na rok przybywa prestiżowych inwestycji biurowych, które szybko zapełniają się najemcami lub ich powierzchnie są wyprzedawane.
Na uwagę zasługuje także Kraków, który znajduje się w czołówce popularnych aglomeracji miejskich. Coraz więcej firm właśnie w tym mieście otwiera swoje siedziby oraz filie. Kraków staje się coraz bardziej biznesowym i nowoczesnym miastem.
Łódź silnie walczy o coraz to wyższą pozycję. Miasto przechodzi szereg modernizacji, dzięki czemu staje się poważnym graczem na rynku powierzchni biurowych. Coraz częściej pojawiają się tu inwestycje biurowe, których komercjalizacja przebiega bardzo sprawnie.

Silny rozwój sektora biurowego w Polsce jest dostrzegalny. Najbardziej uwidacznia się to na przykładzie dużych miast, jednak coraz częściej również w mniejszych miejscowościach powstają prestiżowe inwestycje biurowe. Najemcy zwracają uwagę nie tylko na standard biura, ale także jego lokalizację.

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna Komercja24.pl