Schell Modus, czyli jak inteligentnie oszczędzać wodę

Certyfikacja ekologiczna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na polskim rynku. Uzyskanie pozytywnej oceny wymaga spełnienia wielu surowych warunków, dotyczących nie tylko zapotrzebowania na energię, lecz także oszczędnego zużycia surowców, w tym wody. Umożliwia to między innymi nowoczesna elektroniczna bateria SCHELL MODUS E z unikatowymi funkcjami oszczędzania wody.

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, Polska jest liderem w certyfikacji zielonych budynków na skalę Europy Środkowo-Wschodniej. W naszym kraju znajduje się 51% certyfikowanych obiektów, z czego w 2019 roku aż 76% stanowiły przestrzenie biurowe. Tak duże zainteresowanie zielonymi certyfikatami wynika nie tylko z faktu, że wpływają one na wartość rynkową nieruchomości, ale też stanowią gwarancję zastosowania technologii, które zapewniają lepsze warunki do mieszkania czy pracy.

Największą popularnością w naszym kraju cieszy się system BREEAM z prawie 77% udziałem, a na drugim miejscu uplasował się LEED, w którym certyfikowano 20% obiektów. Kryteria oceny w obydwu systemach są podobne i obejmują wiele różnych aspektów, jak efektywność energetyczna zastosowanych materiałów, ich oddziaływanie na środowisko, trwałość, ale też wpływ na koszty całkowite budynku.

Jednym z istotnych kryteriów oceny jest zapotrzebowanie budynku na wodę. Znaczenie tego parametru wciąż wzrasta, wraz z malejącymi zasobami wody pitnej i rosnącymi kosztami jej uzdatniania. Godnym uwagi rozwiązaniem dedykowanym takim zrównoważonym instalacjom wodnym jest armatura SCHELL MODUS E z bezkonkurencyjnie niskim parametrem przepływu na poziomie zaledwie 1,33 l/min!

Baterie na podczerwień w służbie środowisku

Armatura elektroniczna jest już obowiązującym standardem w budynkach publicznych na całym świecie ze względu na jej ekonomiczny charakter. Sam mechanizm uruchamiania na podczerwień pozwala na redukcję zużycia wody aż o 65% w porównaniu bateriami jednouchwytowymi, co przekłada się na odczuwalne oszczędności, zwłaszcza w intensywnie użytkowanych łazienkach publicznych.

Armatura na podczerwień SCHELL MODUS E cechuje się ponadto niską objętością przepływu wody na poziomie 3 l/min przy ustawieniu fabrycznym. Wartość tę można dodatkowo obniżyć do minimalnej wartości 1,33 l/minutę, stosując specjalny perlator. Stanowi to dodatkowy atut podczas certyfikacji ekologicznej w systemach BREEAM czy LEED. Kolejną zaletą rozwiązania jest specjalny program antystagnacyjny, który dba o higienę i bezpieczeństwo użytkowania instalacji. Funkcja ta uruchamia przepływ po 24 godzinach od ostatniego użycia, zapobiegając rozmnażaniu się drobnoustrojów w stojącej wodzie.

Bateria wykonana z wysokiej jakości stopu mosiądzu spełnia ponadto podwyższone wymagania związane z trwałością i bezawaryjnością działania. Przewidziano w niej nawet specjalne zabezpieczenie sensora podczerwieni przed blokadą spowodowaną np. celowym zaklejeniem. Pozwala to zapobiec ewentualnej awarii mechanizmu czy niekontrolowanemu wypływowi wody.

Ponadczasowy design i wszechstronność zastosowań

Bateria umywalkowa SCHELL MODUS E uzyskała nowy design z myślą o ambitnych inwestycjach, gdzie liczy się nie tylko ekologia i oszczędność, lecz także prestiżowy charakter.

Lśniący, chromowany korpus zwraca uwagę gładkimi liniami i subtelną wylewką o ponadczasowym wyglądzie. Finezyjne, opływowe kształty baterii nie tylko nadają jej atrakcyjny wygląd, lecz również ułatwiają utrzymanie korpusu w czystości. Nowoczesna armatura oferuje ponadto szerokie możliwości dopasowania do wymagań użytkowych. W zależności od przeznaczenia budynku czy zastosowanych rozwiązań instalacyjnych można wybrać wariant z mieszaczem w formie dźwigni na boku obudowy lub bez mieszacza, na wodę zimną i zmieszaną.

Oprócz wykonania z zasilaniem sieciowym, dostępny jest także model na baterie alkaliczne, który nie wymaga prowadzenia specjalnego okablowania. Dzięki temu rozwiązanie to znajdzie doskonałe zastosowanie nie tylko w budynkach nowych, lecz także poddawanych modernizacji.

fot. materiały prasowe