Segment apartamentów w polskich miastach

MONETARynek mieszkań ekskluzywnych w Polsce, tj. apartamentów to segment całego rynku nieruchomości, których wyraźnie odczuł pogorszenie koniunktury. Ceny mieszkań luksusowych spadły o kilkadziesiąt procent w ciągu ostatnich kilku lat.
Aby mieszkanie mogło zostać nazwane apartamentem, musi spełnić kilka formalnych wymogów. Powinno być wygodne i bardzo przestronne. Umowna dolna granica powierzchni mieszkalnej wynosi 10 m2. Wystarczy przejrzeć pobieżnie oferty na rynku by szybko zorientować się, że niewiele wystawionych na sprzedaż nieruchomości spełnia ten wymóg.
Apartament powinien być ponadto luksusowo wykończony, być klimatyzowany i powinien znajdować się w prestiżowej lokalizacji. Dodatkowo najemca lub właściciel powinien mieć zapewniony parking. W budynku apartamentowym powinna też znajdować się ochrona i monitoring.
Dynamika spadków cen uwidoczniona jest w przypadku apartamentów w średnich cenach ofertowych za m2.
Najbardziej wygórowane ceny są w Warszawie. Tutaj trzeba zapłacić ok. 8 tys. zł. za m2.W Krakowie metr apartamentu kosztuje ok. 6,5 tys. zł. Wrocław, Trójmiasto i Poznań mają mniej więcej tą samą cenę za m2 – około 6 tys. zł. Łódź natomiast oferuje mieszkania luksusowe w cenie 5 tys. zł za m2.
Przegląd apartamentów z rynku wtórnego dostępnych obecnie w sprzedaż potwierdza, iż określenie “apartament” jest bardzo mocno nadużywane.
Na rynku pierwotnym ceny za luksusowe mieszkania w ciągu ostatnich 5 lat wyraźnie spadły – nawet o 40 procent.
Za jedną z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Polsce uważany jest wieżowiec powstający w Warszawie przy Złotej 44. 370.metrowy apartament kosztuje tam ok. 20 mln zł.
We Wrocławiu, w wieżowcu Sky Tower, cena za m2 ponad 10 tys. zł. Na prestiżowym osiedlu Zielona Etiuda ceny 4 kondygnacyjnych willi zaczynają się od kwoty 8,5 tys. zł za m2.
W Krakowie natomiast apartament w Wiślanych Tarasach kosztuje ponad 9 tys. zł za m2.
W Trójmieście zaś do inwestycji mieszkaniowych noszących miano luksusowych z pewnością należy zaliczyć apartamenty w wieżowcu Sea Towers. Ceny apartamentów przy morzu to koszt minimum 9,5 tys. z za m2.
Jak widać, rynek apartamentów w Polsce jest wyraźnie mniej dynamiczny, niż było to w latach wcześniejszych. Deweloperzy wolą bowiem inwestować w budownictwo z segmentu popularnego. Projekty będące w dalszym ciągu w sprzedaży zostały dość znacząco przecenione, ale ich ceny nie będą już raczej się obniżać. Z kolei powstające obecnie, nowe inwestycje, które wchodzą na rynek nieruchomości jako luksusowe apartamentowce odznacza ewidentnie większa dbałość o spełnienie zasad, jakie musi posiadać mieszkanie, by mogło nosić nazwę prawdziwego apartamentu.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Translate »