Siła prostoty, czyli dekoracje okienne do minimalistycznych wnętrz

Interior of attic living room with white walls, tiled floor, comfortable sofa and bench standing on grey carpet near crude round coffee tables. 3d rendering

Minimalizm to jeden z najpopularniejszych trendów w urządzaniu wnętrz. Doceniamy go za prostotę, harmonię i elegancję. Jak urządzić dom w stylu minimalistycznym i jakie dekoracje okienne dobrać, aby dopełniły całą aranżację? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania razem z marką Marcin Dekor, ekspertem branży dekoracji okiennych.

Jak urządzić minimalistyczne wnętrze?

Minimalizm czerpie z japońskiej filozofii zen, dla której najważniejsze są harmonia i spokój. Warto o tym pamiętać, gdy urządzamy nasze wnętrza. W domach minimalistów rzadko znajdziemy dużą ilość ozdób i wiele dodatków ustawionych na półkach. Dążąc do ładu i prostoty, pierwszym krokiem często jest pozbycie się niepotrzebnych rzeczy i wyjątkowo staranne dobieranie mebli. Najlepiej decydować się na ponadczasowe modele i geometryczne kształty. Starajmy się nie ulegać chwilowej modzie zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i o materiały – w ten sposób za kilka lat nasze wnętrze dalej będzie świetnie wyglądało.

Klasyczny minimalizm wyróżniają także stonowane barwy. Znajdziemy tu dużo bieli, szarości, kolorów ziemi i raczej chłodnych odcieni. Dominują gładkie fronty mebli i jednolite powierzchnie. A co z materiałami? Warto wybrać drewno, szkło, naturalny kamień, a nawet beton czy metal – ponadczasowe i niezwykle trwałe. Idealnie wpisują się w zasady minimalizmu, który stawia przede wszystkim na jakość przedmiotów, którymi się otaczamy, a nie na ich ilość.

Nawet jeśli podoba nam się styl minimalistyczny, nie zapominajmy, że to wnętrze powinno być dopasowane do naszych potrzeb, a nie my do niego – minimalizm to przecież nie tylko sposób na urządzenie mieszkania, ale także styl życia. Pamiętając o zdrowym umiarze, możemy stworzyć przestrzeń, w której będziemy przebywać z prawdziwą przyjemnością.

Skupienie przy pracy

Niewielka liczba przedmiotów w pobliżu i oszczędne dekoracje ułatwiają koncentrację podczas pracy i poprawiają naszą produktywność. To sprawia, że chętnie decydujemy się na urządzenie domowego gabinetu właśnie w stylu minimalistycznym. Tutaj szczególnie warto zwrócić uwagę na wysoką jakość mebli, dlatego starannie dobierzmy biurko i zadbajmy o ergonomiczny fotel. Nasz komfort pracy jest kluczowy, ponieważ będziemy spędzać w tym miejscu wiele godzin w ciągu dnia. Postarajmy się usunąć niepotrzebne dekoracje z blatu – dokumenty o wiele lepiej będą wyglądały, gdy włożymy je do jednolitych segregatorów i ustawimy na półce, a dodatkowo zyskamy więcej przestrzeni do pracy.

Zdarza się jednak, że ostre słońce zaczyna przeszkadzać nam w wykonywaniu obowiązków – razi nas w oczy lub świeci w ekran komputera, utrudniając pracę. Jak skutecznie się przed tym ochronić?

W tej sytuacji najpopularniejszym rozwiązaniem, ze względu na swoja wielofunkcyjność, są rolety. Pamiętajmy, że dekoracja okna w gabinecie urządzonym w stylu minimalistycznym, przede wszystkim musi być funkcjonalna. Rodzaj rolet , czy tez samą tkaninę roletową, dobierzmy do warunków i poziomu nasłonecznienia pomieszczenia. Idealnym rozwiązanym do domowych biur są tkaniny roletowe o dużej transparentności , dostępne w kolekcji rolet SHADOWS CLUB PREMIUM marki Marcin Dekor lub też tzw. screeny – przysłony okienne wykonane z tworzywa o strukturze siatki, które skutecznie ograniczają nasłonecznienie wnętrza, ale nie zaciemniają go, co ma bezpośredni wpływ na komfort naszej pracy.

W aranżacji minimalistycznego biura pomogą nam w tym rolety i karnisze elektryczne.

– Systemy elektryczne oferowane przez markę Marcin Dekor są wyjątkowo proste w obsłudze, niezawodne i ciche, dlatego doskonale nadają się zarówno do naszych domów, jak i do przestrzeni biurowych – zapewnia ekspert marki, Monika Kruszewicz. Sterując nimi za pomocą pilota, przełącznika ściennego lub systemu mieszanego, będziemy mogli zasłonić okno, nie wstając od biurka i nie przerywając wykonywania obowiązków.

W przestrzeni do pracy bardzo ważne są też kolory, które w skuteczny sposób potrafią wspomagać rodzaj wykonywanej pracy. Skupieniu i koncentracji sprzyjają stonowane, neutralne barwy. W kolekcji tkanin roletowych Shadows Club, stworzonej przez specjalistów marki Marcin Dekor, znajdziemy tkaniny w kolorach ziemi, chłodne błękity, szarości czy kojące, delikatne zielenie. Będą doskonale pasować do gabinetu. Natomiast jeśli nasza praca wymaga wyjątkowej kreatywności i pomysłowości , warto zastanowić nad żółtymi i pomarańczowymi akcentami w domowym gabinecie.

Porządek przy gościach

Salon uważamy za jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w naszych domach. To tutaj zwykle przyjmujemy gości, dlatego zależy nam na gustownej aranżacji. Minimalizm sprawdzi się idealnie, ponieważ łączy jakościowy design z elegancją. Dużo zależy od wybranych przez nas materiałów – zdecydujmy się na ponadczasowy kamień czy drewno. Aby stworzyć miejsce, w którym chętnie będziemy spędzać czas z przyjaciółmi, warto nieco je ocieplić. Doskonałym sposobem na to jest dodanie odpowiednich dekoracji okiennych, również utrzymanych w duchu minimalizmu.

– Dla większości zwolenników zasady „mniej znaczy więcej” klasyczne połączenie firan i zasłon to już zdecydowanie za dużo. Często wybierają oni po prostu okna bez zbędnych dekoracji, prowadząc wewnętrzną walkę między funkcjonalnością a minimalistyczną estetyką. Jednak również w takim wnętrzu warto szukać kompromisu, na który ostatecznie decyduje się większość mieszkańców, wybierając rolety rzymskie – minimalistyczne dekoracje okienne wykonane z tkanin firanowych lub zasłonowych. Dzięki nim wnętrze od razu stanie się przytulniejsze i funkcjonalne, jednocześnie nie tracąc swojego oszczędnego w formie stylu. Jeśli chcemy kupić ten rodzaj dekoracji, warto zasięgnąć wskazówek doświadczonych projektantów dekoracji okiennych, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele systemów rolet rzymskich: systemy manualne, półautomatyczne, rolety podwójne rzymskie, systemy do okien dachowych , jak i systemy z napędem elektrycznym – dodaje Monika Kruszewicz z firmy Marcin Dekor.

Jeśli natomiast rolety rzymskie nadal wydają wam się zbyt dekoracyjne, to rozwiązaniem, które nawet w nazwie nawiązuje do filozofii zen z Dalekiego Wschodu, są panele japońskie – prostokątne ekrany wykonane z tkanin firanowych lub roletowych, które, chowając się równolegle jeden za drugim, jak wachlarz odsłaniają okno. Jednak to, co w największym stopniu decyduje o odczuwalnym w pomieszczeniu stylu, jest tkanina z której wykonane są dekoracje. Im bardziej naturalna, purystyczna i matowa, typu len lub bawełna, tym lepiej współgra z ideą minimalistycznego wnętrza. Aksamity, welwety czy żakardy zachowajmy raczej do innych stylizacji

Spokojny relaks

Urządzając sypialnię, ograniczmy liczbę mebli we wnętrzu, a na półkach trzymajmy tylko najważniejsze rzeczy. Nie chowajmy wszystkich przedmiotów, ale zadbajmy o ich dobrą organizację. Na nocnym stoliku oprócz lampki postawmy zdjęcie w ramce bez zdobień, z wakacyjnego wyjazdu lub ze spotkania z przyjaciółką. Wyeksponujmy przedmioty, które mają dla nas wyjątkowe znaczenie, takie jak pamiątki, zachowując przy tym umiar.

Nieco więcej trudności może sprawić nam jednak dobranie dekoracji okiennej. Chcemy, by sypialnia była przytulna, dawała nam poczucie intymności, ale też była dobrze chroniona przed słońcem, zwłaszcza o poranku. W tym przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie połączenie rolety z firanami lub lekkimi zasłonami. Decydujące znaczenie ma w tym wypadku dobór tkanin, które w subtelny sposób powinny podkreślać minimalistyczny charakter sypialni. Rolety zasłonią okna podczas popołudniowej drzemki lub wieczorem, by rano nie budziło nas wpadające do sypialni słońce. Zasłony natomiast będą pełniły funkcję głównie dekoracyjną, dodadzą sypialni nieco domowego ciepła, a przy tym zapewnią nam poczucie prywatności. Podobnie jak firany, które skutecznie zasłonią nas przed spojrzeniami z zewnątrz.

Warto zainwestować w system TOP LINE – to multifunkcyjny, autorski system okienny marki Marcin Dekor. – Dzięki nowatorsko zaprojektowanym wspornikom możemy zawiesić na nim każdy system roletowy z naszej oferty – zapewnia Monika Kruszewicz. – To najbardziej funkcjonalny i uniwersalny karnisz spośród dostępnych na rynku propozycji. TOP LINE świetnie sprawdzi się jako klasyczny karnisz, ozdobny gzyms czy przysłona.

Zwraca uwagę także ponadczasowy wygląd systemu. TOP LINE wyróżniają wyważone proporcje, prosta forma oraz neutralne propozycje kolorystyczne, które sprawiają, że system może być zarówno mocnym akcentem dekoracyjnym w naszym stonowanym wnętrzu lub dyskretnym systemem do aranżacji, który, choć niemal niewidoczny, posiada niezwykły funkcjonalny potencjał.

Dobrze dobrane dekoracje okienne mogą podkreślić charakter pomieszczenia lub skutecznie go odmienić. Ważniejszy niż kolor czy materiał jest jednak system, na jaki się zdecydujemy – karnisze i systemy od Marcin Dekor wyróżnia najwyższa jakość, dzięki czemu doskonale spełniają jedną z najważniejszych zasad minimalizmu: stawiajmy jakość na pierwszym miejscu.

fot. materiały prasowe

Translate »