„Ślad” na placu Europejskim

Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście organizują kolejną wystawę w plenerowej galerii Art Walk. Tym razem zobaczymy prace wykonane z odpadków, czyli mówiąc wprost – ze śmieci. Artystki Patka Smirnow i Karina Królak od lat udowadniają, że z papieru, plastiku i tym podobnych materiałów można wykonać zachwycające kompozycje. Otwarcie wystawy „Ślad” odbędzie się 17 września, a ekspozycję będzie można oglądać do 29 listopada.

Tematyka ekologii i zrównoważonego rozwoju na dobre zadomowiła się w dyskursie publicznym i świadomości osób, którym leży na sercu los naszej planety. Do tej grupy z pewnością należą Patka Smirnow i Karina Królak, które od ponad dziewięciu lat prowadzą warsztaty zero waste, wykłady i spotkania edukacyjne poświęcone tej tematyce. Nie poprzestają jednak na tym, wykorzystując odpady w swojej działalności artystycznej.

– Kontrowersyjny materiał, jakim są śmieci, czyli to, co wyrzucając usuwamy z własnej świadomości, my traktujemy jak substancję twórczą. Leżące wszędzie niechciane przedmioty mają w sobie ogromny potencjał. Kolorowe skrawki plastiku, papieru i gumy są dla nas punktem wyjścia w procesie twórczym oraz nieustającą inspiracją. W trakcie wystawy na placu Europejskim pokazujemy wykonane z nich prace – mówią Patka Smirnow i Karina Królak. 

Wystawa „Ślad” jest osobistą podróżą kobiet tworzących wspólnie już prawie 10 lat. Ich codzienność to dni, tygodnie i miesiące wypełnione ręczną, rzemieślniczą pracą. Projektowanie jest dla nich świadomym wyborem i naturalnym procesem wynikającym z potrzeby tworzenia. Artystki wykorzystują proste techniki wymagające cierpliwości i czasu po to, by w rezultacie uzyskać niespotykany efekt. W swojej twórczości mierzą się ze śladem współczesnego pokolenia, jakim są odpady. Smirnow i Królak tworzą swoje prace kierując się etycznymi priorytetami. Odważnie łączą materiały, sięgają po nietypowe formy i duże formaty, zaskakują wysokim poziomem estetycznym swoich prac.

Na wystawie zostaną pokazane prace będące częścią projektu RE4REST wykonanego z ponad 10 tys. zebranych w Warszawie plastikowych butelek, które zostały zamienione w egzotyczną roślinność. RE4REST był prezentowany w Polsce, Holandii, we Francji i w Japonii.

W ramach innego swojego projektu artystycznego – BAZURy – artystki stworzyły z odpadów papierowych ręcznie plecione, niepowtarzalne lampy. Projekt został doceniony m. in. przez Instytut Designu w Kielcach.

W ostatnim czasie duet artystyczny wziął na warsztat słomki. Ze 150 tys. tego typu odpadów powstało 14 potężnych lampionów. Projekt nawiązuje do polskiej sztuki ludowej, która dla Smirnow i Królak jest ważnym źródłem inspiracji. Lampiony były prezentowane w ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska.

fot. materiały prasowe

 

Translate »