Smaki PRL-u w Manufakturze

Zalewajka, paprykarz, zimne nóżki w musztardówce, ale też rosyjski kawior i steki z polędwicy – to tylko niektóre dania z menu nowej restauracji: Smaki PRL-u. Lokal powstał przy bramie głównej Manufaktury.

Propagandowe plakaty i metalowe tabliczki, stylowe meble z lat 60., a także olbrzymie fototapety ze zdjęciami dawnej Łodzi – oto główne elementy wystroju nowej restauracji w Manufakturze. Ale to dopiero początek: co tydzień będą przybywać gadżety z dawnych lat, tak, by goście przy każdej wizycie mogli poznawać wnętrze na nowo.

Skąd pomysł na taki lokal? Właściciele chcieli zaproponować gościom Manufaktury zupełnie nową ofertę dań. Takich, których nie można spróbować w żadnej innej restauracji. Podzielili kartę na dwie części: „robotniczą” oraz „dla zawodowych dyrektorów i dygnitarzy”.

– Powszechnie kojarzymy kuchnię PRL-u z prostymi smakami, a same czasy przywołują wspomnienia pustych półek. Nie zapominajmy jednak, że w tamtym okresie działały także lokale, które oferowały bardzo wykwintne menu. Oczywiście były to miejsca tylko dla wybranych – tłumaczy pomysłodawca Smaków PRL-u.

smaki2 w manufakturze

Wśród dań „robotniczych” warto wyróżnić łódzką zalewajkę oraz specjalność gospodyni z Bałut, czyli kapuśniak na wędzonce. Jest także danie „Tydzień przed wypłatą”, czyli sadzone jajka z ziemniakami i zsiadłym mlekiem. I oczywiście „Po wypłacie”, czyli pręga wołowa w sosie chrzanowym.

W części „dyrektorskiej” na gości czekają prawdziwe smakołyki: comber jagnięcy ze szpinakiem, polędwica wołowa serwowana na gorącym kamieniu czy pół kaczki z buraczkami, podawane na żeliwnej patelni. Menu w szacie graficznej nawiązuje do gazety codziennej, a na gości czekają również promocje w formie… kartek na żywność.

smaki3 galaretki

– Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym z przymrużeniem oka, wspominamy dawne czasy. Mam nadzieję, że nasi goście z uśmiechem i sentymentem przyjmą Smaki PRL-u, a ci przed trzydziestką przyjdą, by zobaczyć jak to się kiedyś jadało – podsumowuje właściciel lokalu.

fot. materiały prasowe