Sprzedaż apartamentów nad Bałtykiem

JustynaJustyna Ocimek
20-08-2013 r.

Morze Bałtyckie jest perełką naszego kraju. Można pokusić się o stwierdzenie, że ma ono niepowtarzalny klimat, którego nie znajdziemy z żadnej części świata. Piaszczyste wybrzeże przyciąga rzesze turystów spragnionych wypoczynku zarówno spokojnego jak i aktywnego. Wszystko to sprawia, że jest to atrakcyjny region pod zakup apartamentów mieszkalnych. Bo kto z nas nie chciałby mieć swojego kąta na Polskim wybrzeżu?

Postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej temu tematowi w celu odnalezienia najatrakcyjniejszych miejsc pod zakup apartamentów na Polskim wybrzeżu. Zwracaliśmy uwagę na liczbę ofert, położenie apartamentów w atrakcyjnych miejscach ( odległość do plaży, widok na morze, otoczenie wokół apartamentowca, itp.), warunki zakupu ( możliwość wynajmu apartamentu przez resztę roku) oraz cenę. Wszystkie dane zostały zebrane z najpopularniejszych ogólno dostępnych serwisów ogłoszeń nieruchomości oraz stron deweloperów. Spośród wszystkich miast wybrzeża wybraliśmy 10, które wydają się najatrakcyjniejsze pod względem sprzedaży apartamentów. Są nimi: miasta półwyspu helskiego Hel, Władysławowo oraz Jastarnia, Trójmiasto, Mielno, Kołobrzeg, Międzyzdroje i Świnoujście.

Półwysep helski jest jednym z atrakcyjniejszych regionów nad morzem Bałtyckim. Woda i piasek uważane są tam za najczystsze w kraju. Co więcej jest to miejsce, które jest idealne do aktywnego i spokojnego wypoczynku. Jest to raj dla miłośników sportów wodnych takich jak np. windsurfing. Rynek sprzedaży apartamentów jest bogaty w oferty (153 ogłoszenia). Choć ceny w porównaniu do pozostałe części wybrzeża są tam wysokie to jednak wydaje się, że jest to odpowiedni stosunek, jakości do ceny. Większość ofert dotyczy apartamentów znajdujących się bardzo blisko plaży, część z nich ma widok na morze. Większość deweloperów proponuje potencjalnym klientom dwie możliwości zakupu. Jest to albo pełna własność i dostęp do apartamentu w każdej wolnej chwili właściciela, bądź też dostęp tylko przez miesiąc lub 15 dni ( w zależności od oferty) a przez resztę czasu wynajem wiążący się z atrakcyjnym wynagrodzeniem (formy dochodu są różne, niekiedy są one ustalone odgórnie, przykładowo 13000 rocznie a w innych przypadkach decydujemy się na podział zysków 50% na 50%).

Ceny we wszystkich wymienionych miastach półwyspu helskiego plasują się na podobnym poziomie. Za metr kwadratowy apartamentów luksusowych, w pełni wyposażonych o metrażach od 30 m2 do 80 m2 zapłacimy od 10,000 zł/m2 nawet do 18,000 zł/m2.
Kolejnym regionem wziętym przez nas pod lupę było Trójmiasto. Opisując najatrakcyjniejsze miejsca wybrzeża nie można ominąć tak popularnego miejsca. Jest to miejsce często wybierane przez turystów. Jednak pod względem sprzedaży apartamentów nie jest wyjątkowo atrakcyjne. Najniższe ceny sprzedaży apartamentów są w Gdańsku, w którym wybór jest naprawdę duży (339 ofert), tam metr kwadratowy apartamentu mieszkalnego to koszt w granicach od 7,000 do 10,000 zł. Jednak trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że mało jest tam apartamentów znajdujących się blisko morza, bądź z widokiem na nie. Większość z nich to luksusowe apartamenty znajdujące się głębi miasta na luksusowych osiedlach. Podobnie jest w przypadku Gdyni. Znajdują się tam dwa kompleksy apartamentów, w których w tej chwili są dostępne apartamenty na sprzedaż, znajdujące się w bezpośredniej okolicy plaży. Pozostałe oferty sprzedaży apartamentów znajdują się w centrum miasta. W tym mieście również nie można narzekać na wybór, odnotowano tam aż 172 ogłoszenia. Cena za metr kwadratowy takiego apartamentu w Gdyni to od 7,000 do 12,000 zł. Raczej nie będzie dla nikogo zaskoczeniem fakt, że najdroższy w Trójmieście jest Sopot, tam metr kwadratowy apartamentu na sprzedaż kosztuje od 9,000 zł do 15,000 zł. Jednak akurat w przypadku tego miasta pojawia się znacznie więcej ofert dotyczących apartamentów blisko plaży oraz blisko mola (te są zazwyczaj najbardziej luksusowe i najdroższe). Jednak wybór jest tam mniejszy w porównaniu do pozostałych miast, w ciągu ostatniego miesiąca odnotowano tam 66 ofert sprzedaży apartamentów.

Następnym miastem, które wydaje się być atrakcyjne pod zakupów apartamentów mieszkalnych jest Mielno. Nie można tam narzekać na mało liczbę ofert (142 ogłoszenia). Są tam dostępne zarówno apartamenty jak i penthouse’y. Wszystkie tego typu obiekty znajdują się bezpośrednio przy plaży, bądź bardzo blisko niej. Jest dużo ofert sprzedaży apartamentów z widokiem na morze a ceny w porównaniu do poprzednio opisanych miast są niższe, gdyż cena za metr kwadratowy apartamentu wynosi od około 6,000 zł do około 10,000 zł. Większość ofert dotyczy już gotowych umeblowanych apartamentów. Można też znaleźć apartamenty w stanie deweloperskim. Mielno jest atrakcyjnym miejsce nie tylko pod względem pięknej plaży i widoków. Jest to odpowiednie miejsce dla ludzi kochających rozrywkę i nocne życie. Daje ono możliwość zarówno spokojnego jak i aktywnego wypoczynku.

Poszukując atrakcyjnego apartamentu na polskim wybrzeżu warto przyjrzeć się ofercie, jaką można znaleźć w Kołobrzegu. Jest to piękny nadmorski kurort łączący pokolenia. Ma on bogatą ofertę sprzedaży apartamentów mieszkalnych (132 oferty). Większość z nich znajduje się w bezpośredniej okolicy plaży. Są to w większości apartamenty w pełni umeblowane o bardzo wysokim standardzie. Ceny apartamentów nie należą, co prawda do najniższy, gdyż za metr kwadratowy apartamentu trzeba zapłacić od 9,000 zł do nawet 17,000 zł, jednak ze względu na urok tego miejsca warto. Niektóre kompleksy apartamentów proponują, już wcześniej opisany system wynajmu swojego apartamentu przez większość roku.

Opisując najatrakcyjniejsze miejsca Bałtyku nie można pominąć Międzyzdrojów. Piękne szerokie piaszczyste plaże to wizytówka Międzyzdrojów. Jest tam szeroka oferta apartamentów mieszkalnych na sprzedaż (225 apartamentów do wyboru). Większość z nich znajduje się przy plaży i są one z widokiem na morze. Ceny w porównaniu do wyżej opisanych kurortów nie są wygórowane, ponieważ można znaleźć atrakcyjne, w pełni wyposażone apartamenty już od 6,000 zł za metr kwadratowy.

Również atrakcyjne, choć bardziej kameralne miejsce na własny nadmorski apartament to Świnoujście. Ceny są tam zdecydowanie najniższe na wybrzeżu a wybór nie jes mały (178 ogłoszeń) W ciągu ostatniego miesiąca cena za metr kwadratowy apartamentu (często z widokiem na morze) mieściła się w granicach od 7,000 do 9,000 zł. 90% ofert dotyczy luksusowych apartamentów z balkonem lub tarasem, w pełni umeblowanych, wykończonych w nowoczesnym stylu. Jest to miejsce dla ludzi poszukujących spokoju i wyciszenia. W okolicy znajduje się park krajobrazowy, który nadaje klimat miejscu.

Wybór atrakcyjnego miejsca, w którym pragnie się mieć swój prywatny nadmorski apartament jest często subiektywny. Jednak biorąc pod uwagę przyjęte przez nas kryteria należy się zastanowić, na czym przy zakupie apartamentu najbardziej nam zależy. Czy na najniższej cenie? Czy może na wypoczynku, ale również na możliwości zarobku? Wszystkie opisane miasta wydają się mieć podobną ofertę, jednak, jeśli przyjrzymy się dokładniej to różnią się one na tyle, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Translate »