Stare i nowe w jednym, czyli Dominikański we Wrocławiu

Wrocław odzyskał jedną ze swoich architektonicznych perełek. Zabytkowy Pałac Oppersdorfów, od lat w ruinie, został zrewitalizowany i włączony do kompleksu biurowego Dominikański, którego inwestorem jest Skanska Property Poland. Zarówno Pałac, jak i nowy budynek A uzyskały właśnie pozwolenie na użytkowanie.

Dominikański_7

Dominikański jest nowoczesnym obiektem biurowym klasy A, zlokalizowanym na Starym Mieście, w samym centrum Wrocławia. W jego skład wchodzą dwa nowe budynki biurowe, A i B, oraz zabytkowy Pałac Oppersdorfów (budynek C). Łącznie cały kompleks zaoferuje niemal 40 000 mkw. powierzchni najmu, z czego ok. 800 mkw. przypadnie na Pałac. Pozwolenie na użytkowanie zostało wydane dla budynku A oraz Pałacu. Budynek B jest w trakcie realizacji – jego zakończenie planowane jest na sierpień 2015 roku.

dominikański wejście _maj2015 (Large)

– Dominikański został zaprojektowany z myślą o tym, by jak najlepiej wpisywał się w otoczenie oraz historię tej części miasta, a odnowiony Pałac ponownie prezentował się w pełnej krasie. Włączenie go do Dominikańskiego sprawia, że cały kompleks jest projektem unikatowym na rynku biurowym w Polsce – mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w Skanska Property Poland.

dominikański _wnętrze biura (Large)

Pałac Oppersdorfów został wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku. Kilkakrotnie zmieniając swoją funkcję i wygląd, przetrwał blisko 200 lat. Jednak II wojna światowa i okres powojenny odcisnęły na budynku swoje piętno. O fasadę i detale z piaskowca przez wiele lat nikt nie dbał. Także wówczas, gdy w po wojnie Pałac stał się siedzibą Domu Drukarza. Dopiero włączenie go w kompleks Dominikański pozwoliły przywrócić mu dawną świetność.

dominikański _portal (Large)

Projekt przebudowy Pałacu został przygotowany wspólnie z konserwatorem zabytków, archeologami oraz władzami miejskimi. Inwentaryzacja architektoniczna całego obiektu pozwoliła przywrócić mu pierwotną formę, ze szczególną dbałością o jego cenne zabytkowe detale.

Dominikański_ hall pałacu

– Podczas prac restauracyjnych odtworzyliśmy frontową elewację wraz ze zdobieniami i dwukondygnacyjnym naczółkiem. Elementy kamienne zostały wykonane z piaskowca po wcześniejszych konsultacjach i analizach przeprowadzonych z Miejskim Konserwatorem Zabytków. We wnętrzu Pałacu udało nam się odzyskać wiele elementów ozdobnych, aby mogły stać się symbolem poprzednich aranżacji w nowej powierzchni biurowej – mówi Anna Życińska-Wójcik, menedżer projektu Dominikański w Skanska Property Poland.

dominikański_klatka sch. (Large)

Poza elewacją, także wnętrza Pałacu wymagały rewitalizacji. Wspaniały wygląd odzyskało lobby oraz części wspólne budynku. Na powierzchniach przeznaczonych dla najemców został wykonany szereg prac technicznych, jak doprowadzenie nowych instalacji czy zamontowanie nowoczesnych systemów biurowych. Ostateczna aranżacja wnętrz będzie konsultowana dla przyszłego najemcy z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

dominikański_detal (Large)

Historia zatacza koło

Warto podkreślić, że nie tylko zrewitalizowany Pałac Oppersdorfów, ale także dwa pozostałe budynku kompleksu Dominikański, nawiązują do historii tego miejsca. Bryła Dominikańskiego została bowiem zaprojektowana na kształt stosu lekko przesuniętych względem siebie książek, co ściśle wiąże się z drukarskimi tradycjami tej okolicy.

dominikański_elewacja słońce (Large)

Kompleks Dominikański staje się nową częścią biznesowego centrum Wrocławia. Nowoczesna przestrzeń biurowa, obszerne patio, liczne punkty usługowe oraz przyjazna mała architektura sprawią, że obiekt będzie miejscem atrakcyjnym nie tylko dla jego pracowników, ale dla wszystkich mieszkańców Wrocławia. Jego atrakcyjność potwierdza fakt, że został już w 55% wynajęty.

fot.  M.Battek i materiały prasowe

 

Translate »