Steico LVL – alternatywa dla tradycyjnych materiałów budowlanych

Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich to jedna z najbardziej znanych, a zarazem prestiżowych nagród na rynku polskim. Wśród tegorocznych laureatów znalazła się firma STEICO. Sąd konkursowy wyróżnił 29 zgłoszonych produktów, a jednym z nich jest właśnie kompozyt drewniany LVL, który STEICO oferuje pod swoją marką ULTRALAM.

LVL (laminated veener Lumber) jest produkowany z fornirów o grubości 3,2 mm powstałych w wyniku skrawania obwodowego hydrotermicznie uplastycznionego drewna iglastego.

– Technologia produkcji LVL umożliwiła zwiększenie istotnych parametrów tarcicy, takich jak wytrzymałość na zginanie czy moduł sprężystości, przy jednoczesnym zmniejszeniu wymiarów – mówi Piotr Łysiak, kierownik fabryki LVL firmy STEICO, która powstaje w Czarnej Wodzie. Po jej uruchomieniu, prawdopodobnie jeszcze w tym roku, potencjał produkcyjny STEICO wyniesie w pierwszej fazie 80 000 m3 płyt LVL rocznie i firma stanie się potentatem na europejskim rynku. Kompozyt trafi nie tylko na place budowy w Polsce, lecz przede wszystkim zagranicę, gdzie jest bardzo pożądanym materiałem budowlanym.

– Nasz LVL stanowi doskonałą alternatywę dla innych materiałów budowlanych, takich jak żelbet czy cegła, gdyż ma wielokrotnie niższy współczynnik przenikania ciepła, a to jeden z atutów branych pod uwagę przy doborze materiałów w budownictwie pasywnym. W porównaniu z belkami stalowymi czy betonowymi ma z kolei jeszcze inną ważną zaletę – niski ciężar. Przekłada się to nie tylko na koszty transportu, pracy i ilości pracowników potrzebnych do realizacji budowy, lecz także na czas jej realizacji.

Jako kompozyt, LVL w porównaniu z drewnem litym, jest mniej podatne na zmiany kształtu. Tworzy trwałe i niezwykle wytrzymałe konstrukcje stropów, ścian i dachów, minimalizując przy tym zużycie drewna, pozwala bowiem na jego ekonomiczne wykorzystanie. Może być stosowany jako słupki ścienne, belki stropowe, krokwie dachowe albo uzupełnienie konstrukcji ściany: jako podwalina, oczep, rama, nadproże okienne oraz drzwiowe. Doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie konstrukcji dachu (płatew, kalenica, murłata, jętki, kleszcze, deska okapowa, deska czołowa, przewązki). Materiał dostępny jest w wielu grubościach i rozmiarach, również w formie płyty do stosowania w systemach suchej zabudowy oraz systemach konstrukcyjnych.

– LVL jest łatwy w obróbce, a dzięki dużej powierzchni pozwala zmniejszyć ilość połączeń montażowych. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość łączenia go z innymi materiałami – dodaje Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu STEICO CEE.

O zaletach LVL powiedziano już chyba wszystko – to obecnie najbardziej wydajny i innowacyjny drewnopochodny materiał konstrukcyjny. Do wciąż nieprzekonanych niech przemówią liczby: w ciągu ostatnich 10 lat konsumpcja LVL w Europie wzrosła ponad dwukrotnie – z około 130 000 m3 do szacowanych niemal 300 000 m3 w 2014 roku.

fot. materiały prasowe