Studenci inspirują gimnazjalistów

Uczniowie z mazowieckich i dolnośląskich gimnazjów po raz szósty uczestniczą w warsztatach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Gimnazjaliści budują roboty, testują wytrzymałość materiałów kompozytowych, konstruują proste napędy oraz poznają technikę druku w trójwymiarze, a w laboratoriach przeprowadzają doświadczenia i eksperymentują.

Podczas 50 warsztatów, które prowadzą studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, uczniowie mają okazję wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce i rozwijać swoją kreatywność. Podczas zajęć z budowy mostów gimnazjaliści uczą się jak ważna jest precyzja przy tworzeniu tego typu obiektów. Sami przeprowadzają testy obciążeniowe na skonstruowanych przez siebie modelach, a przy okazji uczą się praw fizyki i podstaw projektowania. Miłośnicy motoryzacji mogą poznać tajniki budowy zderzaka podczas zajęć poświęconych konstrukcji bolidów. Uczniowie na miniaturowych modelach przeprowadzają tzw. crashtesty i w ten sposób sprawdzają wytrzymałość materiałów kompozytowych.

Ponadto w tej edycji studenci przygotowali zajęcia, na których młodzi wynalazcy uczą się obsługi skanera 3D, który wykorzystują do tworzenia własnych, przestrzennych modeli. Od lat niesłabnącym powodzeniem cieszą się zajęcia z robotyki. Nowością w tym roku są zajęcia z budowy samolotów – gimnazjaliści mając do dyspozycji zaledwie kilka narzędzi konstruują proste maszyny, które następnie testują w tunelu aerodynamicznym.

Dla uczniów, którzy poważnie myślą o karierze wynalazców w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej odbędą się zajęcia „Wynalazek. I co dalej?”. Warsztaty będą miały na celu nauczenie uczniów tego w jaki sposób należy mówić o swoim wynalazku, aby w przyszłości pozyskać potencjalnych inwestorów. Zajęcia te mają także pomóc gimnazjalistom zaprezentować swoje pomysły w II etapie Akademii Wynalazców -konkursie na wynalazek. Dla uczniów wrocławskich szkół specjalne warsztaty poświęcone działaniu najmniejszych robotów świata zorganizuje Wrocławskich Park Technologiczny.

Więcej informacji znajduje się na stronie programu www.akademiawynalazcow.edu.pl oraz w kanałach social media – na facebooku: www.facebook.com/akademia.wynalazcow i snapchacie: akademiaboscha

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Robert Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 6180 uczniów, którzy zgłosili prawie 300 pomysłowych wynalazków.

Partnerzy projektu

Szósta edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha jest  organizowana przy współpracy Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Projekt wspierają również Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Mazowiecki i Dolnośląski Kurator Oświaty, Wojskowa Akademia Techniczna, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wrocławski Park Technologiczny. Patronat medialny nad programem w ramach piątej edycji objęli: Wiedza i Życie, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Akademickie Radio Kampus, Akademickie Radio Luz, Portal Edukacja Internet Dialog.

fot. Bosch