Świetne wyniki wrocławskiego rynku biurowego w I. połowie 2017

„Wrocław to drugi po Krakowie największy rynek regionalny w Polsce i trzeci w skali całego kraju. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku popyt na powierzchnię biurową w stolicy Dolnego Śląska osiągnął prawie

… 92 000 mkw. Tak pozytywne wyniki osiągnięte już kolejny rok z rzędu są efektem wysokiej aktywności najemców z sektora usług dla biznesu, którzy w I półroczu 2017 odpowiadali za 60% zapotrzebowania na powierzchnię biurową w mieście. Jak pokazują dane ABSL, Wrocław znajduje się w gronie trzech największych ośrodków dla inwestorów z branży usług dla biznesu w naszym kraju. W zlokalizowanych tutaj 140 centrach pracuje już 40 000 osób – niemal o 17% więcej niż na początku 2016 r. Miasto cieszy się również dużym zainteresowaniem nowych inwestorów, czego przykładem są debiuty takich firm jak m.in. Epiq Systems, Mahle czy TigerSpike”, informuje Katarzyna Krokosińska, z biura JLL we Wrocławiu.

Popyt

W pierwszej połowie 2017 wrocławski rynek biurowy zanotował popyt na poziomie prawie 92 000 mkw. Bardzo mocną pozycję Wrocławia potwierdzają duże transakcje najmu, które zostały zawarte w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. Dwie największe umowy zostały podpisane w kompleksie Business Garden, zarówno w części już ukończonej, jak i tej realizowanej. Firmami, które wybrały Business Garden są Credit Agricole (15 500 mkw.) oraz Capgemini (13 100 mkw.). Trzecią największą transakcją był przednajem EY na 10 500 mkw. w budynku Sagittarius.

„Wysokie zainteresowanie powierzchniami biurowymi we Wrocławiu to efekt dostępu do znakomitego kapitału ludzkiego w mieście, bardzo dobrej współpracy inwestorów z władzami lokalnymi i środowiskiem akademickim oraz dużej podaży nowoczesnych biur”, dodaje Katarzyna Krokosińska.

Największe umowy najmu we Wrocławiu, w I półroczu 2017

Firma Budynek Powierzchnia (mkw.)
Credit Agricole Business Garden 15 500
Capgemini Business Garden 13 100
EY Sagittarius 10 500
Nokia West Link 7 400
UPS Bema Plaza 6 600

Źródło: JLL, PORF, 2017

Podaż

„Na koniec I półrocza całkowita podaż biurowa we Wrocławiu kształtowała się na poziomie 873 100 mkw. Mimo tego, że w 2017 r. do użytku trafi mniej biur niż w rekordowym 2016, znaczny wolumen powierzchni w budowie – 267 300 mkw. – gwarantuje szybki rozwój wrocławskiego rynku. Największymi obiektami w realizacji są Business Garden (Vastint), Sagittarius Business House (Echo Investment), City Forum (Archicom) oraz Cu Office (Buma/Reino Partners). W przyszłym roku całkowita podaż nowoczesnych biur we Wrocławiu powinna przekroczyć 1 mln mkw.”, informuje Łukasz Dziedzic z JLL.

Pustostany i czynsze

Na koniec I półrocza 2017 wskaźnik powierzchni niewynajętej we Wrocławiu kształtował się na poziomie 8,5%, czyli był o 4pp niższy niż na koniec ubiegłego roku. Najwyższe czynsze transakcyjne za metr kwadratowy miesięcznie wyniosły w stolicy Dolnego Śląska ok. 13,9-14,5 euro.

fot. archiwum