Systemy przesuwne – dlaczego warto
Otwieranie i zamykanie mebli jest dzięki nim wygodniejsze niż w przypadku tradycyjnych drzwi na zawiasach. Systemy przesuwne dają też o wiele większe możliwości aranżacji przestrzeni i łączenia pomieszczeń.
Po pierwsze: ergonomia
Weźmy przykład szafy garderobianej. Jeśli wykorzystamy drzwi przesuwne, to mamy łatwy przegląd jej zawartości. Nie musimy otwierać po kolei skrzydeł. Dodajmy, że tradycyjne sposoby otwierania i zamykania niekiedy zmuszają do gimnastyki. Dzieje się tak na przykład w przypadku zawieszonych wyżej szafek ze skrzydłem otwieranym do góry. Systemy przesuwne można łatwo skonfigurować i dostosować do potrzeb oraz warunków. – Drzwi mogą się przesuwać w poziomie lub pionie, przed oraz wewnątrz korpusu meblowego, lub działać w systemie mieszanym. Dostępne są też specjalne amortyzatory, umożliwiające lekkie, łagodne i ciche zamykanie nawet dużych i ciężkich drzwi przesuwnych – mówi Jakub Malinowski, specjalista ds. okuć meblowych firmy Häfele. Z punktu widzenia ergonomii łatwiej jest przesuwać niż otwierać, szczególnie dzieciom i osobom starszym. Ta kwestia ma także bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo, ponieważ przesuwając drzwi nie przytrzaśniemy palców w zawiasie.
Po drugie: funkcjonalność
Systemy przesuwne dają duże możliwości elastycznej zmiany funkcji mebli. Przykład? We wspomnianej szafie garderobianej można ukryć choćby kino domowe. Z kolei salon szybko i łatwo przekształcimy w domowe biuro (blat roboczy, monitor i potrzebne materiały chowamy w zabudowie). Rozwiązania przesuwne można z powodzeniem stosować także w zabudowie kuchennej, półkach w sypialni itp. – Funkcje można też zmieniać za pomocą zwykłych skrzydeł na zawiasach. Zwróćmy jednak uwagę, że tego rodzaju drzwi zajmują przestrzeń i utrudniają poruszanie się – dodaje Jakub Malinowski.
Drzwi przesuwne dają również możliwość kreatywnej aranżacji mieszkania. Łatwo otworzyć przestrzeń w zależności od potrzeb, na przykład pokoje łącząc z salonem w przestronne studio lub sypialnię z łazienką albo garderobą. Niektóre warianty drzwi przesuwnych można też stosować w łazience do zamknięcia strefy prysznicowej. – Dobrym pomysłem jest także zamykanie w ten sposób pomieszczeń w wąskich korytarzach. To bardzo ułatwia komunikację. Z punktu widzenia aranżacji i funkcjonalności drzwi przesuwne uwalniają przestrzeń. Poza tym w niektórych miejscach na drzwi otwierane zwyczajnie nie ma miejsca, bo po otwarciu wzajemnie się blokują i utrudniają przejście. Liczy się też estetyka – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych firmy Häfele.
Po trzecie: estetyka
Dzięki drzwiom przesuwnym dużo łatwiej wprowadzić porządek w przestrzeni nawet przy łączeniu wielu różnych funkcji. To istotne także z punktu widzenia estetyki. Załóżmy, że mamy kuchnię połączoną z salonem. Dzięki szklanym drzwiom przesuwnym całą tę przestrzeń odbieramy jako otwartą. Jednocześnie w dowolnym momencie możemy ją rozdzielić, na przykład jeżeli nie chcemy, by hałas rozchodził się po całym mieszkaniu. – Spełnią swoją funkcję, a przy tym nie odgrodzą kuchni zupełnie od reszty mieszkania. Szklane drzwi przesuwne dodadzą wnętrzu lekkości, trochę futurystycznej formy i elegancji. To jeden z wielu przykładów na to, że systemy przesuwne umożliwiają komponowanie funkcjonalnych i estetycznych całości – podkreśla Rafał Osiński.
fot. materiały prasowe