Sztuka w miejscu pracy, czyli jak rozbudzić kreatywność pracowników

Wykorzystywanie sztuki w przestrzeniach biurowych już od kilku lat cieszy się popularnością. Miejsce pracy musi obecnie oferować coś więcej. Sztuka stanowi pewnego rodzaju dopełnienie wpływające na dobre samopoczucie użytkowników przestrzeni, w których się znajduje. Dzięki niej, miejsce pracy jest komfortowe i inspirujące. Zalety sztuki chętnie wykorzystuje spółka biurowa Skanska. Deweloper może pochwalić się wieloma tego typu realizacjami, m.in. wielkopowierzchniowymi muralami, komiksami czy kreatywnymi ogrodzeniami wokół realizowanych inwestycji.

Według danych z raportu „Future of Office Space”, zrealizowanego przez Skanska i infuture.institute, biuro staje się miejscem, gdzie dba się nie tylko o wygodę w kontekście fizycznym, ale i o komfort emocjonalny jego użytkowników. Pracodawcy przykładają coraz większą wagę do zapewnienia równowagi psychicznej i eliminacji przyczyn stresu pośród swoich pracowników. W raporcie zjawisko to wyjaśnione zostało za pomocą trendu społeczno-środowiskowego „Human-Centric-Office”, który oznacza holistyczne podejście do koncepcji biura. Autorzy raportu podkreślają, że współcześnie należy zapewnić w biurze dobrostan psychofizyczny, ponieważ to on jest niezbędnym elementem efektywności, dobrego samopoczucia i wygody.

Lobby – miejsce spotkań

Definiując przestrzenie swoich budynków biurowych, Skanska sięga do prostych form i swoich skandynawskich korzeni. Projektując budynki deweloper wybiera naturalne kolory oraz przyjazne środowisku materiały po to, aby ograniczyć negatywny wpływy na otoczenie i jednocześnie dbać o środowisko. Przykładem takich inwestycji są wrocławskie budynki Centrum Południe oraz Nowy Targ. Posiadają one otwarte i nasłonecznione lobby, którego wnętrze ma nawiązywać do klimatu szwedzkich domów letniskowych. W ten sposób zmieniono przestrzeń recepcyjną z miejsca przechodniego na radosne i powitalne. Takie, w którym można się zrelaksować, popracować lub zorganizować spotkanie biznesowe. Dodatkowo, w lobby biurowca Nowy Targ powstała artystyczna instalacja przypominająca rój. Inspiracją tego dzieła, jak opowiada sam autor, była ławica szpaków. Została ona opracowana z 560 szpilek na bazie modelu w skali 1:20.

Innym przykładem inwestycji, która posiada nowy format lobby jest Spark B, którego wnętrze utrzymane jest w skandynawskim stylu i taki też jest mural, który zaraz przy wejściu wita gości. Ilustracja autorstwa Olki Osadzińskiej, zatytułowana „Forest Life”, to bogata, wieloelementowa kompozycja nawiązująca do skandynawskich lasów. Zostały tu wykorzystane stare ryciny połączone z botanicznymi szkicami i rysunkami zwierząt leśnych. Podobne ilustracje znalazły się także na ścianach w przestrzeniach biurowych oraz w łazienkach.

Sztuka także w nieoczywistych miejscach

Niecodziennym rozwiązaniem w biurowcach jest wykorzystanie komiksowych inspiracji. W łódzkiej Bramie Miasta, tuż przy holach windowych, znajduje się komiks ukazujący najciekawszą stronę miasta. Autorem tematycznych, czarnobiałych grafik jest Tomasz Kaczkowski z grupy projektowej Kolektyf.

fot. Rafał Tomczyk

Miłe zaskoczenie czeka również na kierowców korzystających z podziemnego garażu biurowca Generation Park Z w Warszawie. Na rampie zjazdowej znajduje się wielkopowierzchniowy mural autorstwa Daniela Chazme, malarza związanego ze street art’em. Równie ciekawy obraz można podziwiać na budynku C kompleksu Spark. Na elewacji, od strony ulicy Wolskiej, przedstawiona została historia warszawskiej Woli, w postaci 35-metrowego muralu Tytusa Brzozowskiego.

fot. Rafał Tomczyk

Kreatywność już na etapie budowy

Skanska stawiając nowe inwestycje nierzadko w unikatowy sposób wykorzystuje ogrodzenie zabezpieczające plac budowy. Taki kreatywny płot powstał m.in. przy realizacji Nowego Rynku w Poznaniu. To oryginalne rozwiązanie można było podziwiać również wokół warszawskiego kompleksu Generation Park, a w przyszłości nietypowe ogrodzenie będzie otaczało drugi etap gdańskiego biurowca Wave. Na warszawskim płocie znalazły się m.in. teksty starych piosenek o dzielnicy Woli, przepis na pieczone jabłka z 1895 roku, instalacje sensoryczne, miski do picia wody dla zwierząt czy drążek do ćwiczeń. Na ogrodzeniu zostały zainstalowane również lustra, dzięki którym przechodnie mogą zobaczyć siebie jako część ilustracji.

fot.  materiały prasowe