Targi Expo Real 2015 w Monachium

W dniach 5-7 października 2015 roku w niemieckim Monachium odbyły się Targi Expo Real, na których, jak co roku, obecna była redakcja Property Journal. Ponad pół tysiąca egzemplarzy specjalnego wydania Property Journal zostało rozpropagowanych na terenie Targów.

Imponująca liczba wystawców – 1670 z ponad 30 krajów, 400 ekspertów wypowiadających się na różnych panelach tematycznych, bogaty program konferencyjny, a także kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających. Tak w skrócie można opisać tegoroczne Targi Expo Real.

Na szczególną uwagę zasługują polskie stoiska, które w tym roku przyciągały nie tylko bogatą ofertą, ale również licznymi atrakcjami. Polskę reprezentowały takie miasta, jak Warszawa, Sopot, Szczecin, Gdynia, Łódź, oraz Kraków, a także region Kujawsko-Pomorski. Po polsku można było porozmawiać również na stoiskach Agencji Mienia Wojskowego, White Star Real Poland czy Inter-Bud. I tu warto wspomnieć o stoisku Warszawy, które swoją klasą i elegancją wprost zapraszało do rozmów biznesowych. Partnerami Warszawy były takie firmy, jak Poczta Polska, Orange czy Bank Zachodni WBK, których przedstawiciele byli również obecni na Targach.

Trójmiasto reprezentowane było przez Sopot, Gdynię oraz … Szczecin. Przedstawiciele tych trzech miast promowali nowe inwestycje, a także poszukiwali nowych inwestorów na nowe zamierzenia budowlane. Podczas wywiadu udzielonego dla Property Journal, Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Spychała podkreślała, że Gdynia stawia teraz na komercjalizację terenów w centrum miasta oraz industrializację na obrzeżach miasta. Zapytana o następne luksusowe apartamentowce, takie jak Sea Towers, powiedziała, że Gdynia ma przygotowane tereny pod takie inwestycje, a władze miasta są otwarte na rozmowy z deweloperami.

Łódź, podobnie jak na Targach MIPIM w Cannes, promowała swój flagowy projekt Nowa Łódź Fabryczna. Nowa Łódź Fabryczna to nowoczesna hala dworca, wyremontowane tory kolejowe blisko- i dalekobieżne, a także zagospodarowany teren wokół dworca. Duża makieta przedstawiona na stoisku Łodzi pokazywała rozmach inwestycji. Przedstawiciele Łodzi podczas Targów przeprowadzili wiele rozmów biznesowych z inwestorami zainteresowanymi powierzchniami w Łodzi. Warto dodać, że budowa dworca multimodalnego w Łodzi to największa tego typu inwestycja w Polsce (do budowy użyto trzy razy więcej betonu niż na Stadion Narodowy w Warszawie).

Prawdziwą polską perełką była wcześniej wspomniana Warszawa, która reprezentowana była przez Wiceprezydenta Michała Olszewskiego. 6 października 2015 o godzinie 17:00 na warszawskim stoisku zorganizowano uroczysty raut, który był okazją do spotkania wszystkich Polaków goszczących na Targach, choć nie tylko, bo zewsząd dało się słyszeć angielski i niemiecki język wplatany w rozmowy. Przyjęcie rozpoczął Wiceprezydent Olszewski uroczystym powitaniem uczestników i jednocześnie podkreślił, że reprezentuje nie tylko Warszawę, ale również całą Polskę, po czym zaprosił reprezentantów pozostałych polskich miast na scenę i wspólnie życzyli uczestnikom owocnych rozmów i szampańskiej zabawy.

Z rozmów przeprowadzonych z uczestnikami Targów wynika, iż pomimo dużego nakładu finansowego, jaki trzeba podjąć decydując się na uczestnictwo w Targach, to ilość kontaktów biznesowych zdobytych podczas rozmów, przekładających się na późniejsze kontrakty jest niewspółmierna. I jak sami uczestnicy z uśmiechem podkreślają, często łatwiej porozmawiać na Targach, niż umówić się na spotkanie będąc w Polsce.

Katarzyna Surma, Property Journal

Zobacz film

Translate »