Ultra Violet króluje w 2018 roku

Kolor ten ma odzwierciedlać „twórczą energię i artystyczną ekspresję”. Czy stanie się inspiracją dla projektantów wnętrz? Jeżeli tak, możemy spodziewać się ekspansji nowoczesnej myśli i kreatywności.

Po kontrowersyjnym kolorze ubiegłego roku – soczystej zieleni nazwanej Greenery, przyszła pora na tajemniczy fiolet. Greenery miał symbolizować zwrot w kierunku natury – w 2017 roku we wnętrzach królowały botaniczne wzory i roślinne printy. Dlaczego więc w tym roku Pantone wybrał Ultra fiolet? To kolor, który symbolizuje zupełnie inną, nowoczesną myśl. Ma nawiązywać do kosmosu, a tym samym do wychodzenia poza ramy i schematy. Ma pobudzać do odkrywania świata i eksperymentowania w różnych dziedzinach życia. Ponieważ jest to barwa często kojarzona z duchowością – dla wielu osób oznacza niezwykły świat, wykraczający poza codzienność.

Elektryzujący fiolet – z czym go zestawiać?

Kolor kojarzony z bogactwem, władzą i nadprzyrodzonymi siłami ma oznaczać zerwanie z dotychczasowymi konwencjami. Czy oznacza to, że po erze pastelowych, skandynawskich wnętrz i prostego w formie industrializmu, nastanie czas szykownych i tajemniczych aranżacji? Projektanci mogą już zacierać ręce – stworzenie wnętrza w takim stylu to ogromne pole do popisu dla wielbicieli wyszukanych dodatków i nietuzinkowych połączeń. Chłodny, ciemny fiolet świetnie skomponuje się z głębokimi barwami – grafitem, szmaragdem i odważną czerwienią. Podkreślą go również złote dodatki w arystokratycznym stylu.

Lawendowy dom – fiolet dla tradycjonalistów

Podążanie za trendami nie musi oznaczać rezygnacji z własnego komfortu i indywidualnego poczucia stylu. Romantyczna dusza odnajdzie ukojenie w zgoła odmiennej od tej arystokratycznej odsłonie fioletu. Rozbielony odcień od lat wiedzie prym w sielskim stylu prowansalskim. Odpręża, koi, podkreśla istotę bliskości człowieka z naturą. Podczas zbliżającej się wiosny, to właśnie taki fiolet będzie królował w zestawieniu z błękitem, turkusem, delikatną zielenią, pastelowym różem, a przede wszystkim bielą. Fiolet odnajdziemy w dodatkach do sypialni – w postaci poszewek na poduszki lub narzuty oraz kuchni i jadalni – w formie zdobionej lawendą porcelany.

Niezależnie od tego czy wybierzemy fiolet w wydaniu ultra czy jego pastelowe oblicze, możemy być pewni, że ożywi wiosenną aranżację i nada jej nieco ekstrawagancki charakter. Gotowi na odrobinę szaleństwa?

fot. Home&You